17.09.2018 7 minut čtení

Vyplatí se pozemským pojišťovnám nabízet pojištění pro vesmírné cestování?

Řidiči si musí zřídit povinné ručení ke svému automobilu dříve, než s ním vyjedou na silnici. Stejně tak musí mít i vesmírné společnosti uzavřenou variantu svého „povinného ručení“ předtím, než se se svými stroji vrhnou na oblohu. Nabídka pojištění pro vesmírné lety může vypadat jako šílené obchodní rozhodnutí, množství zákazníků je malé a riziko symbolicky téměř astronomické. Nebo je to snad naopak?

Mladé odvětví získalo na pojistném v minulém roce 715 milionů dolarů, přičemž na pojistných událostech 636 milionů vyplatilo. Nejedná se o výrazný zisk, ale marže a profity v pojišťovnictví klesají každým rokem napříč všemi odvětvími.

Malý počet zákazníků znamená výrazný boj s nevyrovnanou poptávkou po pojišťovacích službách. Pojištění vesmírných letů však je pro řadu pojišťoven i tak výnosným obchodem. Malá skupina pojišťoven po celém světě získala odborné znalosti, které jim nyní pomáhají posuzovat riziko tohoto odvětví a nastavovat vhodně svou pojistnou politiku. Nová éra vesmírného průmyslu však přináší drastické změny.

Vznikají úplně nová rizika

Soukromým společnostem se daří snižovat náklady na jednotlivé starty i výrobu vesmírné techniky, čímž se vesmírné cestování stává čím dál frekventovanějším.

Vesmírné pojištění nabízí celou řadu svých variant – pojištění techniky během jejího transportu ke startu, pojištění, jenž zahrnuje samotný start vesmírného zařízení a jeho vesmírný let, a nakonec i pojištění satelitů během jejich setrvání na orbitě. Přičemž pojištění samotných satelitů se stává čím dál komplikovanější záležitostí.

Na oběžných drahách země se potýkáme s výraznými problémy s kosmickým odpadem. Jedná se především o vyřazené pomocné startovací rakety využívané během prvních fází letu a drobné kusy šrapnelů z výbuchů satelitů případně jejich kolizí.

Nízká oběžná dráha je už v dnešní době velice přeplněnou oblastí, a to mají přitom společnosti SpaceX a OneWeb plány na nové družicové konstelace, které přinesou na nízkou oběžnou dráhu tisíce nových zařízení. Samozřejmě, prostor okolo země je obrovský a kolize jsou vzácné, ale čím více objektů dopravíme na oběžnou dráhu, tím vzrůstá pravděpodobnost havárie. Riziko nespočívá pouze v objektech, které jsou již nefunkční, ale zahrnuje také potenciál kolize mezi aktivními družicemi.

Cena satelitů začíná na několika milionech dolarů. Velké komunikační družice operující na geostacionární dráze mohou pak mít hodnotu až miliardu dolarů, a tak mají zaangažované společnosti obzvlášť velký zájem o ochranu svých obrovských investic do vesmírné techniky. Zde také vstupují do hry pojišťovny. Bez pojištění mohou společnosti satelit rovnou odepsat jako ztrátu. Posouzení rizik kolizí je klíčem celé práce pojišťoven. Stejně jako v každé jiné oblasti i zde platí, že se vzrůstajícím rizikem roste i pojistné.

Pokud dojde k větším kolizím, pojistné bude nepochybně růst.

Christopher Gibbs, vedoucí této oblasti u londýnské pojišťovny Lloyd’s uvedl, že výše pojistného je pro klienty pochopitelně ta nejdůležitější otázka. “Je to něco, o čem neustále vedeme debaty, pokud dojde k větším kolizím, pojistný trh bude reagovat a pojistné bude nepochybně růst.“

Kosmická komunita s problémem kolizí snaží vypořádat. Mnoho lidí z oboru vyzývá k zavedení přísnějších norem pro nové satelity, které zajistí, že se na oběžné dráze nestanou postupem času neaktivními nebezpečnými předměty. Zároveň vznikají startupy a výzkumy pracující na zařízeních, která by byla schopna se pohybovat a měnit orbitu, a tak se vyhýbat nevyžádaným objektům v prostoru.

Chris Kundstadter, senior viceprezident společnosti XL Catlin, která se nedávno sloučila s pojišťovacím domem AXA, uvedl že pojišťovny se podílejí na řadě z těchto činností. “Každý z nás si uvědomuje, že je v našem zájmu nalézt řešení problému kolizí,“ řekl.

Historie pojištění

Ne všechny druhy pojištění pro vesmírné lety pochází ze soukromého sektoru. Americká vláda učinila již před 30 lety rozhodnutí přijmout hmotnou odpovědnost za pokrytí obrovských vedlejších škod vznikajících v případě katastrofy během komerčního letu rakety. Toto pojištění nezahrnuje krytí nákladů na zničenou raketu nebo platící zatížení – společnosti stále potřebují soukromé krytí – ale pokrývá potenciálně katastrofální škody v případě, že raketa selže a spadne do městské oblasti.

Toto rozhodnutí americké vlády od základů změnilo hru. Jim Cantrell, CEO raketového startupu Vector a jeden z prvních manažerů SpaceX oceňuje toto rozhodnutí, neboť umožnilo komerčním vesmírným společnostem vůbec existovat. “Pro nás se jednalo o vyhraný jackpot. Vesmírné lety byly do té doby soukromým sektorem považovány za příliš riskantní. Kromě toho rovněž vláda ustanovila regulace, aby zajistila, že nebudou společnosti vyrábět nebezpečné rakety, čímž jasně vymezila rámec, kterého se musí kosmické společnosti držet.“

O pár dekád později jsou Spojené státy domovem jedné z nejúspěšnějších raketových společností na světě – SpaceX. Navzdory několika neúspěchům v počátcích je dnes společnost Elona Muska schopná porážet dlouholeté vládní dodavatele, díky svým nižším cenám.

Nově vznikající společnosti

Velké množství nově založených vesmírných společností představuje spoustu nových rizik. Každá nová raketa, jež vstupuje na trh, musí být pečlivě ověřena jak pojišťovnami, tak vládními regulátory. V posledních letech se objevily desítky nových vesmírných společností a některé z nich se pomalu začínají dostávat na trh.

Například americká společnost Rocket Lab se svým odpalovacím zařízením na Novém Zélandu, dokončila svůj první úspěšný orbitální let na začátku tohoto roku. Cantrellův Vektor plánuje dosáhnout oběžné dráhy do konce roku. Virgin Orbit vlastněný Richardem Bransonem a Bezosův Blue Origin pak plánují debutovat se svým vlastním orbitálním zařízením v příštích měsících.

Rocket Lab dokončila svůj první úspěšný orbitální let na začátku tohoto roku.

Správné posouzení rizika u nově vznikajících společností je pro pojišťovny zásadní, avšak vznik mnohých z nich příliš příjmy celkového odvětví neovlivní. Většina z vesmírných startupů včetně společnosti Vektor plánuje zavést malé, levné rakety, které budou vypouštět na orbitu relativně levné satelity. S menším finančním rizikem, tak přichází i nižší odměna pro pojišťovny.

Přestože se očekává růst globálního kosmického průmyslu v následujících dvou desetiletích na trojnásobek tedy bilion dolarů, podle nedávné zprávy Morgan Stanley ve stejném období vzroste odvětví pojišťovnictví pouze zhruba o 14 procent z přibližně 715 milionů dolarů na 815 milionů. Co tedy myslíte, bude odvětví vesmírného pojištění do budoucna dostatečně atraktivní, aby přilákalo na trh další pojišťovny? Minimálně z hlediska marketingu se jedná o poměrně zajímavý krok.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.