Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
24.09.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 24.09.2019:Kdo na krachu Thomas Cook vydělal miliardy, přežila by cestovka bez brexitu?

Je tady pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Tak nám zabili Thomase. Nejstarší cestovní kancelář na světě to má za sebou a 600 tisíc turistů nyní čeká dobrodružná cesta domů. Bizarní je, že některé fondy díky svým spekulacím dokázali na tomto bankrotu vydělat miliardy (viz. níže). Zajímavá novinka přišla i z Číny, která se rozhodla posílit výkonnost velkých soukromých firem tím, že do nich dosadí své vládní úředníky. Optimističtější informace naštěstí čekají úplně dole ve výběru z našich #Stories. Mějte produktivní den!

-----

Spustili jsme novou sekci Skupiny! První už se začínají plnit a každý den přibývají další. Každý registrovaný uživatel může novou skupinu založit ZDE.

-----

Slova dne

„Brexit zmáčkl poptávku a udělal z toho, co se #ThomasCook snažil především prodávat - své dědictví a služby - méně relevantní faktory pro klienty. Nakonec s cenami nově příchozích konkurentů neměli šanci soutěžit.“ - Richard Clarke, analytik 

„Všechny ceny v cestovním průmyslu jsou v dolarech - například náklady na palivo nebo leasing letadel. S oslabením libry tak náklady na všechno náhle vylétly. Pro Thomas Cook to bylo smrtelné. Je smutné vidět konec tohoto průkopníka organizovaného cestování.“ - Richard Branson

Dnes výjimečně hned dvě citace. Obě se totiž lehce dotýkají otázky, která se nyní nabízí - jak velkou roli sehrál v bankrotu cestovní kanceláře Thomas Cook #brexit? Byl to klíčový faktor, nebo pouze jeden z faktorů? Richard #Branson například uvedl jako důvod propad libry, ke kterému došlo v roce 2016 po referendu o brexitu. Jaký je váš názor, mohla společnost bez brexitu přežít?

-----

Číslo dne

$144.500

Společnost #Boeing vyplatí ze svého speciálně pro tuto příležitost vytvořeného fondu rodinám obětí leteckých havárií způsobených letouny 737 Max odškodné. To bylo stanoveno na 144 500 dolarů (3,4 miliony korun) pro každou z rodin obětí. Právníci zastupující pozůstalé však částku odmítají s tím, že 144 tisíc dolarů rozhodně není něčím, co by se skutečné kompenzaci byť přiblížilo. Nejde přitom pouze o výši odškodného, ale i o skutečnost, že rodiny by uvítaly i další odpovědi na dosud nezodpovězené otázky okolo tragických havárií v Indonésii a Etiopii, které si vyžádaly více než 340 obětí.

-----

Vítěz a poražený

ICICI Bank +6,09 % (12.55 USD)

Akcie indické #ICICIBank posilovaly druhý obchodní den v řadě a od pátku již přidaly více než 15 %. Může za to překvapivé rozhodnutí indické vlády snížit korporátní daň z 30 na 22 %. Vláda se tímto krokem snaží stimulovat oslabující ekonomiku země.

Slack -4.77 % (24.16 USD)

Na #Slack se snáší další vlna žalob a oznámení o zahájení vyšetřování od advokátních kanceláří. Hromadí se zejména hromadné žaloby ze strany investorů, kteří chtějí odškodné na základě podezření, že společnost poskytující work flow komunikační služby a její představitelé porušili federální zákon o cenných papírech.

-----

Burza

Začátek týdne proběhl pro #WallStreet téměř beze změny, všechny hlavní indexy se na konci obchodování uhnízdily více méně na nule. Dařilo se naopak drahým kovům.Český index #PX včera o téměř 1,5 % dolů stáhly výprodeje #Erste, #O2, nebo #CEZ

-----

Bleskově

Ne všichni nad krachem cestovky Thomas Cook truchlí, v některých fondech zřejmě ještě dnes budou létat vzduchem špunty. Například mnichovský XAIA Investment nebo londýnský Sona Asset Management spekulovaly skrz derivátové swapy úvěrového selhání na #bankrot společnosti a její odchod rovnou do likvidace pro ně byl jackpotem, na kterém včera dohromady vydělaly téměř 6 miliard korun. Šlo nicméně o rizikovou spekulaci, a pokud by se Thomas Cook podařilo zachránit, neviděly by fondy z výše uvedeného zisku ani korunu.

#Cina do 100 významných čínských společností včetně Alibaby v regionu Chang-čou na východě země dosadí své vládní úředníky. Jejich oficiálním úkolem je zvýšit výrobu a posílit lokální ekonomiku v tomto východním regionu Číny. Uvítali byste podobnou posilu z našeho ministerstva financí?

#Apple získal od amerického obchodního regulátoru 10 z požadovaných 15 výjimek z cel na dovoz zboží z Číny, což mu díky levnějšímu importu součástek pomůže ve výrobě svých produktů přímo v #USA. Technologická společnost v reakci oznámila, že nové notebooky Mac Pro bude vyrábět ve svém podniku v Austinu ve státě Texas.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím