16.09.2018 4 minuty čtení

Díky pár tweetům přesvědčila tato malá kavárna k návštěvě Ryana Goslinga

Torontská kavárna Grinder Coffee získala obrovskou pozornost na sociálních sítích, když se její kampaň s úmyslem zaujmout Ryana Goslinga stala virální a vygenerovala více než 10 tisíc „lajků“ a retweetů během pár hodin.

Kavárna v rámci kampaně vyzvala hollywoodskou hvězdu, aby se u nich zastavila na kávu. Využila situace, kdy Ryan Gosling propagoval ve městě na Torontském mezinárodním filmovém festivalu svůj nejnovější snímek First Man. Kavárna nabídla Goslingovi nejenom kávu zdarma, ale rovněž že zaplatí i účet za Uber, který by hvězdu dovezl z červeného koberce až k jejím dveřím.

 
 

Gosling se nakonec rozhodl nevyužít nabídky na proplacení jízdného, nicméně k překvapení mnohých skutečně dorazil, aby poseděl na šálku kávy. Podle CBC vyšla celá „kampaň“ majitelku podniku na necelých 50 dolarů.

Malé podniky jako jsou právě kavárny nemají velké rozpočty na svou reklamu a propagaci. Většina z nich si může jenom zřídkakdy dovolit propagační akce natož nějakou reklamu, takže je potřeba využít každé příležitosti a snažit se být maximálně kreativní.

Co si tedy odnést z příkladu torontské kavárny? Jak vytvoříte chytlavou kampaň pro sociální média, která získá pozornost celebrit? Zde je několik tipů:

#1 Sněte ve velkém

V tomto případě se nejedná o Starbucks. Nehovoříme o mnohamilionové dohodě na placenou propagaci. Jedná se pouze o ženu s velkým snem a malým rozpočtem, která se svým nápadem uspěla.

#2 Buďte osobní

Twitterový účet Grinder Coffee je všechno jenom ne velký: Před kampaní měl méně než 300 followerů a zveřejnil 100 tweetů. Ovšem vytváření virálního obsahu není o tom, aby získal pozornost tisíců lidí. Je to o tom, aby získal pozornost těch správných lidí – v tomto případě kanadské filmové stár. Aby získala majitelka kavárny Joelle Murray jeho pozornost využila sérii hodnotných osobních příspěvků bohatých na fotografie.

#3 Využijte aktuální situace

Majitelka se rozhodla využít plánovaného festivalu, díky čemuž byla zajištěna přítomnost Ryana Goslinga ve městě. Pokud by herec ve městě v tuto dobu nebyl, pravděpodobnost jeho návštěvy anonymní torontské kavárny by se limitně blížila k nule. Podívejte se tedy na nadcházející události ve vašem městě či jeho okolí. Najděte si kapely, které mají mít ve vašem okolí koncert, premiéry nových filmů a najděte hvězdu, která se bude právě nacházet ve vaší oblasti.

#4 Buďte neúprosní

V případě Joelle Murray se jednalo o skvěle promyšlený a dobře provedený desetidenní plán. Sehnala si podobiznu Rayna Goslinga v životní velikosti a několikrát denně s ní pořizovala fotografie. Díky své bláznivé snaze však nakonec mohla sklidit ovoce úspěchu.

#5 Povzbuďte ostatní ke sdílení

Lidé umějí být neuvěřitelně líní. Ulehčete jim proto sdílení vašeho obsahu. Sdílejte odkazy na různé sociální sítě a platformy a vyzývejte vaše sledující, aby váš obsah maximálně sdíleli. Murrayová povzbuzovala zákazníky a další občany Toronta (včetně starosty), aby pořídili snímky s kartonovým výstřižkem Ryana Goslinga a tweetovali je.

#6 Využijte spojenectví ostatních lidí

Majitelka kavárny zapojila do své akce média, která již propagovala filmový festival. Můžete udělat to samé. Žádná show nebo festival neřekne ne vlastní propagaci zadarmo. Tím že spolupracujete s ostatními, na dosažení vlastních cílů – tedy získání pozornosti více lidí, sami pomáháte svým spojencům dosáhnout jejich vlastních cílů.

#7 Buďte autentičtí

Během celé kampaně se snažila Murrayová vybalancovat svou touhu a sen s pokorou a porozuměním. Z jejich příspěvků bylo jasné, že se jedná o majitelku malého podniku, který se snaží vyrůst a užít si u toho trochu zábavy. Nikdy sama sebe ani svou kampaň nebrala smrtelně vážně, ale jak už bylo řečeno v úvodu, uspěla.

Filmový festival se odehraje během několika dní, Ryan Gosling se možná zastavil v kavárně jenom na pár minut, dopad této události však bude rezonovat sociální sítí ještě celé týdny, ne-li měsíce, a to vše za pouhých 50 dolarů. Pokud tedy hledáte způsoby low-cost marketingu, zkuste se inspirovat tímto příběhem.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.