26.09.2021 10 minut čtení

3 důležité návyky, které během chvilky zvýší kvalitu vašeho života

Existuje mnoho návyků, které mohou pozitivně ovlivnit váš život. Tyto tři však mají natolik výrazný vliv, že mohou rozhodovat o tom, zda budete vůbec schopni realizovat jakýkoli další návyk a žít úspěšný život.

Návyky se v posledních letech staly suverénním tématem číslo jedna v oblasti osobního rozvoje. A není se čemu divit, správné návyky mohou mít na náš život velmi pozitivní vliv a pokud má někdo velké ambice, bez osvojení těch správných návyků se neobejde.

Sepsal jsem proto z mého pohledu tři nejdůležitější návyky včetně návodu, jak s nimi začít. Tyto návyky mohou mít rozhodující vliv na váš život. A co víc, můžete s nimi začít ještě dnes.

Pravidelné cvičení

Není snad ani třeba říkat, kolik vědeckých studií už potvrdilo pozitivní účinky sportu a cvičení na lidské tělo i mozek. Jsou jich tisíce a tisíce. Pokud navíc máte ke sportu blízko, jistě uznáte, že mezi životem se sportem a bez něj je velký rozdíl.

Začněme tím, že díky cvičení se budete cítit šťastnější. Pravidelný pohyb způsobuje pozitivní změny v těch částech mozku, které regulují stres a úzkost. Zároveň zvyšuje citlivost mozku na hormony serotonin a noradrenalin, které ulevují od pocitů deprese.

Na druhé straně cvičení zvýší produkci endorfinů, které jak známo podporují pocit štěstí a zároveň snižují vnímání bolesti. Je nepochybné, že pocit štěstí a duševní pohody je jedním ze základních stavebních kamenů budoucích úspěchů.

Tím však pozitivní účinky sportu na mozek nekončí. Kromě výše zmíněného ovlivňuje pravidelný pohyb také část mozku zvanou hippocampus. Ta je důležitá pro schopnost učení a paměť a bylo prokázáno, že s pravidelným cvičením dochází k jejímu zvětšování.

Cvičení zároveň významně ovlivňuje druhý návyk, který najdete níže, tedy kvalitní spánek. Jedna studie prokázala, že 150 minut jakéhokoli typu cvičení týdně může zvýšit kvalitu spánku až o 65 %. Jiná zase přišla na to, že 16 týdnů pravidelného cvičení umožnilo kvalitní spánek lidem trpícím insomnií, tedy poruchou spánku. Tito lidé se po provedení studie následně cítili plni energie také během dne.

Zdraví – Štěstí – Sebedůvěra

To je přínos cvičení pro váš život

Dalo by se říci, že pravidelné cvičení může být tím nejdůležitějším návykem ze všech. Kromě všech výše zmíněných benefitů také přímo či nepřímo ovlivňuje další návyky, které mohou zvýšit kvalitu vašeho života.

Touha pravidelně cvičit může člověka přivést k brzkému rannímu vstávání, které popisuji jako důležitý návyk ve třetím bodě. Kromě toho však vede také k lepším stravovacím návykům, efektivnějšímu využívání času a hospodárnějšímu nakládání s penězi.

Pokud budete sportovat a uvidíte všechny ty pozitivní účinky, už se vám nebude chtít utrácet spoustu peněz za nekvalitní jídlo z fast foodu, nebude se vám chtít trávit večery po hospodách a barech a už vůbec se vám nebude chtít flákat s prací, abyste kvůli tomu nestihli své cvičení. A nezapomínejme, že díky sportu bude mnohem lépe vypadat vaše postava a to znamená větší sebedůvěru a jistější vystupování.

Kvalitní spánek

Tím nemám na mysli klasických 8 hodin spánku, ale opravdu kvalitní spánek, který vám pomůže k dostatečné regeneraci a udržení výkonnosti. Pokud byste spali 8 hodin, ale nekvalitně, bude to stejné, jako 4 hodiny kvalitně. Ve skutečnosti byste se tedy neměli zaměřovat na délku spánku, ale na jeho kvalitu. Dostatečně kvalitní spánek má totiž stejně jako pravidelné cvičení velký vliv na mnoho dalších návyků.

Když už mluvíme o cvičení, například studie zkoumající vliv spánku na výkonnost basketbalistů ukázala, že dobře vyspaní hráči jsou rychlejší, mají přesnější střelbu a rychleji reagují na dění na hřišti.

Jiná studie, která sledovala několik desítek basketbalistů v průběhu tisíců zápasů, zjistila, že ti hráči, kteří noc před zápasem dlouho do noci tweetovali či cokoli postovali na sociální sítě, měli v samotných zápasech v průměru o 2 body méně. Zdá se to nepatrné, ale právě takové detaily často rozhodují o úspěchu či neúspěchu.

Není to však o tom, že by tito hráči neměli 8 hodin spánku, ale že se před samotným spánkem rozptylovali nevhodnou aktivitou. Koukání do displeje telefonu těsně před spaním je jedním z důvodů nekvalitního spánku.

Koncentrace – Produktivita – Výkonnost

To je přínos spánku pro váš život

Mějte pevný spánkový režim. Ať už hodláte spát 5 hodin denně nebo tolik glorifikovaných 8, dodržujte pevně stanovené časy, jako by se jednalo o důležitý meeting. Choďte spát každý den ve stejný čas, vstávejte každý den ve stejný čas. Včetně víkendů. Vaše tělo totiž nerozlišuje mezi pracovními a volnými dny, jediné co chce, je pevný režim, na který si může zvyknout.

Hodinu před spaním se odpojte od všech elektronických přístrojů. Modré světlo z displejů telefonů či počítačů zabraňuje tělu začít produkovat hormon melatonin, který je pro navození spánku kriticky důležitý. Váš mozek má díky světlu pocit, že je den a měl by být aktivní. Když tedy najednou zničehonic přístroj vypnete a chcete hned usnout, mozek toho není schopen.Trvá pak mnoho dalších minut, než se jeho aktivita začne snižovat a vy z toho můžete být natolik ve stresu, že se tím doba usínání mnohonásobně prodlouží.

Zkuste tedy po včasném vypnutí všech přístrojů pomalu vypnout také sebe. Dejte si studenou sprchu, která vám pomůže zchladit tělo a tím napomoci zpomalení procesů. Těsně před uložením do postele přidejte pár minut meditace. Tím dojde ke zpomalení dechu a pomalému odplouvání všech myšlenek, které se vám do té doby honily hlavou. Do postele ulehněte až ve chvíli, kdy jste skutečně připraveni usnout.

Brzké vstávání

Mnohé studie potvrdily pozitivní vliv brzkého vstávání na pracovní výkonnost člověka. Ostatně, drtivá většina úspěšných CEO obřích firem vstává ještě za tmy, co by mohlo být lepším důkazem?

Například Jocko Willink, bývalý příslušník NAVY Seals a dnes autor několika bestsellerů, tvrdí, že nejlepší čas na vstávání je ve 4:30. A jedním z důvodů je to, že když úspěšně vstanete ve 4:30, bude to vaše první vítězství daného dne. Existuje snad lepší motivace, než začít každý den dobrým pocitem z vítězství?

Je vědecky prokázáno, že lidé vstávající v brzkých ranních hodinách jsou schopnější komplexního řešení problémů, nastavování dlouhodobých cílů a jejich efektivního plnění.

Ne nadarmo říkal slavný americký státník, diplomat a vydavatel Benjamin Franklin tento krásně znějící citát, který se jistě obejde bez překladu: „Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise.“

Sebejistota – Cílevědomost – Organizovanost

To je přínos ranního vstávání pro váš život

Brzké ranní vstávání vám umožní si každý den zacvičit a splnit tak svůj první důležitý návyk. Zároveň si můžete být jisti, že s dobrým pocitem ranního vítězství se vám bude cvičit a sportovat mnohem lépe.

Díky brzkému rannímu vstávání se také zvládnete lépe připravit na celý den. Stihnete si projít své úkoly a pečlivě naplánovat jejich plnění. Do kanceláře tak přijdete stoprocentně připraveni a vyhnete se nervóznímu přemýšlení nad každou další činností.

A jak známo, ráno a dopoledne má člověk největší zásobu vůle, takže stihnete hravě vyřídit ty nejdůležitější úkoly a nedostanete se v průběhu dne do stresu kvůli neplnění termínů.

Jak se k brzkému rannímu vstávání dopracovat? Důležité je začít ve své hlavě a přesvědčit svůj mozek, že opravdu chcete vstávat brzy ráno. Musíte se na to doslova těšit, na to, že si stihnete zacvičit, že si stihnete dát dobrou snídani, strávit víc času s rodinou, že se nedostanete v práci pod tlak. Opakujte svému mozku tyto benefity a bude k brzkému vstávání svolnější.

Můžete si však svou schopnost vstávat brzy pojistit trochu radikálně, dokud si vaše tělo nezvykne. Dávejte si telefon s budíkem daleko od postele, klidně i do jiné místnosti. Jakmile jednou postel opustíte, není už tolik pravděpodobné, že se do ní vrátíte. Pomoci si můžete také tím, že si k budíku přichystáte rovnou také oblečení nebo něco k pití, aby tak váš mozek dostal jasný signál, že už by se měl začít soustředit na něco nového.

A jak už bylo zmíněno u kvalitního spánku, důležitou roli hraje dodržování pravidelného režimu. Pokud budete v pracovní dny vstávat v 5:00 a o víkendu v 11:00, vaše tělo bude trpět a nebude vědět, čemu se přizpůsobit. Najděte si takový čas, ve který dokážete vstávat ve všechny dny stejně, včetně víkendů, dovolených i jiných výjimečných událostí. A věřte tomu, že když o víkendu vstanete v 5:00 a vydáte se ven běhat, při pohledu na všechna ta zhasnutá okna si budete připadat jako superhrdina, který toho dokáže mnohem víc, než všichni kolem.

Začněte dnes

Dodržování těchto tří klíčových návyků může mít ohromný vliv na váš život. Můžete díky nim být produktivnější, šťastnější, zdravější, bohatší a celkově úspěšnější.

A nejlepší na tom je, že s nimi můžete začít ještě dnes. Nemusíte čekat na žádný vhodný moment, nemusíte si kvůli tomu pořizovat nějaké nástroje, nepotřebujete k tomu další lidi. Jste to jen vy a váš krok za lepším životem.

Hodnocení: +42
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.