Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.09.2019 3 minuty čtení

Recenze knihy: Zenová mysl, mysl začátečníka

Pokud nějakou knihu doporučoval legendární Steve Jobs, spoluzakladatel Apple, nebude se pravděpodobně jednat o povrchní čtení, které byste po pár stránkách odložili. Jak tedy kniha naplnila očekávání?

Nejlepší kniha o zenu? Jeden z nejvýznamnějších, nejoblíbenějších a nejčtenějších moderních duchovních textů? Anotace na zadní stránce knihy to tvrdí a Steve Jobs by nepochybně souhlasil, ale jako vždy jsem se musel přesvědčit na vlastní oči.

Východní literatura je mi v poslední době velmi blízká, a tak jsem byl plný očekávání, zda mě tato tolik vychvalovaná kniha dokáže něčím překvapit či vůbec zaujmout. 

"V mysli začátečníka existuje mnoho možností, v mysli odborníka jen několik."

Nebudu zmiňovat délku knihy, u tohoto typu publikací je to víceméně jedno, podstatná je spíše kvalita a hloubka textu, nikoli kvantita. Důležité je také zmínit, že japonský mnich Šunrju Suzuki není přímo autorem, kniha byla sepsána jeho žáky na základě zaznamenaných přednášek a rozhovorů. Suzuki pouze schválil její finální podobu.

Dalším specifikem je, že kniha nevznikla v Asii, ale v Americe, kam Suzuki v polovině dvacátého století přicestoval, aby zde šířil zenovou tradici. A zatímco ve Spojených státech se stal Suzuki díky svému učení i knize velkou a respektovanou duchovní osobností, Japonci tvrdí, že je zbytečně přeceňovaný a jeho učení nikterak kvalitní.

Nezávisle na pohledu Japonců je však potřeba říci, že pro západní svět je forma, kterou Suzuki učil, nepochybně přijatelnější a stravitelnější, než-li ta původní. 

Samotná kniha se proto čte velmi příjemně a i laik bez dřívějšího hlubšího vzhledu do tajů budhismu dokáže velmi rychle pochopit, o co Suzuki svými slovy usiluje. Což je řečeno trochu nepřesně, jelikož Suzuki učí, že naše mysl by neměla o nic usilovat nebo se k něčemu upínat, ale pouze vnímat přítomnost.

"Zen není vzrušení, nýbrž koncentrace na všední činnost."

Docela dobře jsem si při čtení knihy dokázal představit, jakým způsobem pomohla ve vnímání světa již zmíněnému Stevu Jobsovi. Ten byl pověstný svou schopností ze svého myšlení odstranit nepotřebný šum a soustředit se pouze na to podstatné, díky čemuž vzniklo mnoho legendárních výrobků od neméně legendární firmy.

Suzuki na začátku zmiňuje důležitost zazenu, tedy meditačního cvičení založeného na správném sezení a dýchání, ale v průběhu knihy si čtenář uvědomí, že to není jen o tomto cvičení, ale že budhismus prostupuje naši každodenní činnost. A že každý může pochopit jeho podstatu a dosáhnout osvícení.

Kniha mě opravdu mile překvapila stručností, jednoduchostí a jasností, s jakou jsou hluboké myšlenky v ní obsažené prezentovány. Zkušenějšímu člověku s dlouholetou praxí může připadat příliš jednoduchá, pokud ovšem patříte spíše k začátečníkům, neměli byste tuto knihu minout. Sám se k ní určitě budu často vracet.

Hodnocení: 9/10

Zenová mysl, mysl začátečníka

Autor: Šunrju Suzuki

Vydává: FONTÁNA

Čas čtení: 5 hodin

ŠUNRJU SUZUKI (1904–1971), japonský zenový mnich tradice Sótó, byl jedním z nejvlivnějších duchovních učitelů dvacátého století a je považován za zakladatele zenu v Americe. Vyučoval ve Spojených státech od roku 1959 až do své smrti. Založil zenové centrum v San Francisku a horský zen-buddhistický klášter v Tassajare.

#osobnirozvoj #kniha #recenze #zen #mysl #psychologie

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím