20.09.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 20.09.2019: Prožíváme nejnižší růst ekonomiky od roku 09, Airbnb míří na burzu a...

A Tesla je ultra-bezpečná. Je tady pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Letos nás prý čeká nejnižší růst globální ekonomiky od roku 2009. Dokonce tak nízký, že pokud se potvrdí, budeme už oficiálně v recesi. Včerejší lehce nudný burzovní den osvěžila zpráva, že další společnost vyznávající sdílenou ekonomiku - Airbnbn - chce příští rok zamířit na burzu. Snad se jí povede lépe, než kolegům z Uberu a Lyftu, kterým letošní IPO kýžené výsledky nepřineslo. Jo a Tesla Model 3 je ultra bezpečná, nejbohatší Japonec považuje brexit za "nemožný" a dole si můžete ve Stories přečíst zajímavý dopis Travise Kalanicka, který chtěl poslat zaměstnancům Uberu, ale už to nestihl, protože dostal padáka. Ať se vám dnes daří!

-----

Spustili jsme novou sekci Skupiny! První už se začínají plnit a každý den přibývají další. Každý registrovaný uživatel může novou skupinu založit ZDE.

-----

Slova dne

„Podle mě je brexit prakticky nemožný, protože staré hranice budou nejisté a Británii navíc trápí problémy se Severním Irském a Skotskem. Proto si myslím, že uskutečnit brexit je velmi náročné, i kdyby o něj Británie stála. Pokud k němu opravdu dojde, Británie by se mohla vrátit do ekonomické situace před érou Margaret Thatcher, kdy se ostrovnímu království přezdívalo nemocný muž Evropy. Bojím se, že se to bude opakovat.“

Nejbohatší Japonec Tadaši Janai se obává, že #brexit je pro Británii "prakticky nemožný" a mohl by zemi uvrhnout zpátky do ekonomické stagnace, které čelila v 70. letech minulého století. #Britanie podle Janaie po mnoho let těžila z toho, že je otevřenou ekonomikou, což by brexit, který by mohl řadu talentovaných lidí přesvědčit, aby hledali práci jinde, změnil.

-----

Číslo dne

2.9 %

Světová #ekonomika letos poroste nejméně za poslední dekádu, a to o pouhá 2,9 %, přičemž má nakročeno k recesi. Tvrdí to nově snížený výhled Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (#OECD), která je mezivládní skupinou 36 ekonomicky silných států světa. Jde o nejnižší očekávání od roku 2009. Ještě před 18 měsíci přitom organizace očekávala pro rok 2019 růst o 4 %. Globální ekonomický růst o 3 nebo méně procent je dle definice naposledy použité Mezinárodním měnovým fondem považován za recesi.

-----

Vítěz a poražený

Ping Identity +34 % (20.11 USD)

Softwarová společnost #PingIdentity, jejíž software umožňuje firmám kontrolovat a řídit, kteří zaměstnanci mají přístup ke kterým technologiím, má za sebou úspěšné #IPO. Cena ze startovních 15 dolarů poskočila až přes 20 dolarů za akcii a Ping si z prvního dne veřejného obchodování odnesl 187,5 milionu dolarů a valuaci 1,16 miliardy dolarů.

U.S. Steel -11.16 % (11.06 USD)

Americká ocelářská firma snížila svůj výhled výsledků za aktuální čtvrtletí. Ceny oceli budou dle společnosti padat více, než se očekávalo a podmínky v Evropě se nadále zhoršují. Akcionáři v reakci zahájili výprodej svých pozic.

-----

Burza

Čtvrteční obchodování na #WallStreet se neslo ve vskutku podzimním, ospalém duchu. Všechny hlavní akciové indexy uzavřely okolo nuly a S&P 500 dokonce na čisté nule, byť nejdříve začal pozitivně. Do konce obchodování však o veškeré zisky přišel. 

-----

Bleskově

#Airbnb chce v příštím roce vstoupit na burzu. Chystané IPO jednoho z představitelů takzvaného modelu sdílené ekonomiky, je už nyní považováno za jedno z potenciálně nejsledovanějších, jaké v roce 2020 uvidíme. Dvě podobné společnosti, #Uber a #Lyft, již na burzu letos vstoupily, avšak jejich akcie zatím příliš neprosperují. Zejména kvůli nedůvěře v jejich profitabilitu. Airbnb tvrdí, že v letech 2017 i 2018 bylo v zisku, o letošní ziskovosti však zatím mlčí.

#Tesla #Model3 dostala od uznávané nezávislé organizace Highway Safety, která provádí crash testy, nejvyšší možné ocenění TOP SAFETY PICK+. Model 3 dosáhl téměř bezkonkurenčního hodnocení u prevence čelních nárazů, funkčnosti světlometů či pevnosti střechy, která odolala i 10tunové zátěži.

Automobilka #BMW plánuje v následujících 3 letech v Německu zrušit 5-6 tisíc pracovních míst. Cílem je snížit náklady a využít volné prostředky (které by měly dosáhnout 12 miliard eur neboli 311 miliard korun) na investování do vývoje elektromobilů.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky