23.07.2018 3 minuty čtení

Recenze knihy: Jak stvořit pecku na trhu

Johan Berger, profesor marketingu na fakultě Wharton School na Pensylvánské univerzitě, je světoznámým odborníkem na virální marketing. Jeho kniha "Jak stvořit pecku na trhu" (v originále Contagious: Why Things Catch On) je zajímavým čtením pro všechny, kteří chtějí, aby se o jejich firmě a produktech mluvilo.

241 stran na menším formátu dá tušit, že se nebude jednat o dlouhé čtení. Co však kniha Johana Bergera ztrácí na délce, to získává na kvalitě obsahu. Americký autor se zaměřil na oblast virálního marketingu, word of mouth či guerilla marketingu a hned od začátku dává najevo, že při zvládnutí popsaných technik nebudete na marketing už nikdy potřebovat velký budget.

Berger v knize popisuje 6 základních ingrediencí, díky kterým se může váš produkt či služba nezadržitelně šířit mezi lidmi, kteří si o něm budou velmi rádi povídat. Které to jsou?

#1 Společenská měna
Je váš produkt natolik zajímavý, že když o něm někdo bude mluvit, zvýší to jeho společenskou prestiž? Nebo snad natolik tajemný? Nebo naopak v lidech váš produkt probouzí soutěživost a jde jim hlavně o to, být lepší než ostatní nebo prostě jen sbírat nějaké body?

#2 Spouštěcí mechanismy
Představí si lidé váš produkt při nějaké příležitosti? Nebo při pohledu na nějakou konkrétní věc? Prodáváte čokoládovou tyčinku? Vytvořte silnou asociaci s kávou a lidé si vždy, když si udělají kávu, vzpomenou na vaši tyčinku. Ba co víc,, koupí si ji.

#3 Emoce
Umíte v lidech vyvolat opravdové emoce? Silné emoce? Výzkumy článků z NY Times ukázaly, že lidé nejvíc sdílejí ty, které je uchvátí, pobaví nebo naopak naštvou. Dokáže váš produkt vyvolat v lidech ty správné emoce? Pokud v lidech vyvoláte jen štěstí nebo smutek, informace se šířit nebude.

#4 Veřejně známé
Mají lidé váš produkt neustále ne očích? Co takhle něco praktického, co budou lidé pravidelně využívat a díky viditelnému logu se tak stanou nepřímým ambasadorem vaší značky? Pokud máte nějaký produkt, bude to velmi jednoduché!

#5 Praktická hodnota
Lidé si od nepaměti rádi předávají užitečné informace. Nejen že díky tomu vypadají chytřejší, ale zároveň pomohou někomu z blízkých či přátel. Posílejte třeba velmi užitečné newslettery s návody a radami z vašeho oboru, lidé si je začnou sami přeposílat.

#6 Příběhy
Příběhy prodávají, vždy tomu tak bylo a vždy tomu tak bude. Dokážete kolem vašeho produktu vytvořit příběh, který si lidé budou rádi vyprávět? Důležité však je, aby základním motivem příběhu byl váš byznys, jinak se při dalším předávání může vaše poselství z příběhu vytratit.

Nutno říct, že kniha je velmi užitečná a není na škodu mít ji ve své knihovně a pravidelně se k ní vracet. Každý podnikatel v ní najde něco, co dokáže dříve či později využít.

Jak stvořit pecku na trhu
Autor: Johan Berger
Vydává: Nakladatelství Jota
Datum vydání: 2013
Doba čtení: 4 hodiny

Hodnocení Specter: 9/10

Johana Bergera můžete sledovat například na Twitteru.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.