Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
19.09.2019 6 minut čtení

Slavné a úspěšné osobnosti pravidelně meditují. Tady je 7 důvodů, proč byste měli také

Ačkoli východní moudrost vždy znala a respektovala sílu meditace, západ ji po dlouhá léta ignoroval, případně ji bral jako aktivitu jednotlivých podivínů. To se však postupně mění a dnes už i ti nejúspěšnější pravidelně meditují.

Jistě se shodneme na tom, že ovládání vlastní mysli je pro úspěch v čemkoli naprosto zásadní. Schopnost tvrdě pracovat, ustát prohry, plánovat další kroky, nerozptylovat se zbytečnostmi, umět se vcítit do jiných lidí… Aby člověk uspěl v jakémkoli oboru, musí umět pracovat se svou myslí. A k tomu může pomoci právě meditace.

Úspěšní doporučují

Marc Benioff, Rupert Murdoch, Ray Dalio, Arnold Schwarzenegger, Oprah Winfrey či Arianna Huffington, to je jen několik z nejúspěšnějších světových osobností, kteří nedají na meditaci dopustit. Například Rupert Murdoch se dle svých vlastních slov věnuje transcendentální meditaci už od šedesátých let minulého století. Marc Benioff, zakladatel a šéf Salesforce, prý v pravidelné meditaci nachází klid a rovnováhu.

Velkou propagátorkou meditace je právě výše zmíněná Arianna Huffington, která téměř obětovala veškeré zdraví při budování svého mediálního impéria. Po kolapsu v roce 2007 se rozhodla dát svůj život do pořádku a jedním z důležitých kroků byla meditace, která ji umožnila žít opět vyrovnaný život.

Mnoho výhod meditace

Pokud byste snad o možných přínosech meditace pro váš život pochybovali, rád vás přesvědčím o opaku.

1. Méně stresu

Pokud usilujete o jakýkoli úspěch, pokud překonáváte náročné překážky na své cestě životem, stresu se nevyhnete. Stres číhá na každého, kdo není tak psychický odolný a zároveň se vystavuje náročným životním úkolům. Pár minut meditace každý den vám spolehlivě pomůže se veškerého stresu zbavit.

2. Lepší soustředění

Díky meditační praxi se naučíte, jak usměrňovat své myšlenky. Jelikož se při meditaci doporučuje soustředit pouze na vlastní dech či tělo, naučíte se omezit rozptýlení a držet se jednoho pevného bodu. To se vám samozřejmě v životě hodí, protože pokud máte nějaký cíl, absolutně soustředěnost rozhoduje o tom, zda ho dosáhnete.

3. Vyšší kreativita

Jakmile se dokážete zbavit všech zbytečných myšlenek, které pouze zabírají místo ve vaší mysli, uvolní se prostor pro vaše kreativní myšlenky. Myšlenky, které pozitivně ovlivní vaši budoucnost, které vám umožní tvořit a dosahovat velkých věcí. Díky meditaci vás budou napadat projekty a řešení, pro která ve vaší mysli doposud nebyl prostor.

4. Klidnější spánek

Jelikož vás meditace zbaví veškerého stresu a zároveň vás naučí nepouštět si do hlavy nežádoucí myšlenky, vaše usínání bude od prvních okamžiků znatelně jednodušší. Stejně tak se postupně výrazně zvýší kvalita vašeho spánku, což je pro vaše fungování na cestě k úspěchům velmi podstatné.

5. Rychlejší rozhodování

Díky menšímu či ideálně žádnému stresu a klidné mysli budete mít rychleji a častěji jasno v tom, co je správné a co ne. Vaše mysl bude díky meditaci bystřejší a bude tak schopna rychleji se rozhodovat mezi možnostmi, které byznys i život nabízí. A jak všichni víme, správně a rychle se rozhodovat je pro kvalitní život důležité.

6. Léčba závislostí

Pakliže se při meditaci naučíte vyhýbat jakýmkoli rozptýlením a soustředit se pouze na to podstatné, naučíte se také odolávat pokušení jakéhokoli druhu, ať se jedná o alkohol, drogy či sex. Díky meditaci necháte jakoukoli nezdravou myšlenkou odplout a s klidnou myslí se vrátíte ke své hlavní činnosti.

7. Zdravý a delší život

Pokud si shrneme všechny předchozí body a přidáme k tomu vědecké poznatky, že meditace pomáhá například také k hubnutí, je jasné, že kvalita našeho života půjde díky meditaci nahoru. Mnohem méně stresu, kvalitnější spánek, to jsou všechno ingredience pro delší a kvalitnější život.

Začít můžete ještě dnes

Abyste mohli s meditací začít, nemusíte navštěvovat žádné meditační centrum, ani si hledat osobního trenéra. Stačí vám klidné místo u vás doma či v kanceláři, pokud si dokážete najít chvilku. Meditovat můžete v kteroukoli denní hodinu, nejlepší je však brzy ráno či večer před spaním. Oba tyto časy vám totiž poskytnou tolik důležitý klid na nerušené soustředění.

Důležité je najít si klidné místo k sezení, které je pro meditaci tou nejlepší pozicí. Při ležení by vás to mohlo svádět ke spánku, ve stoje se zase nedokážete dokonale uvolnit. Sedněte si na gauč, židli či postel tak, aby vám to bylo co nejpohodlnější. 

Při té nejjednodušší formě meditace jde o to, abyste byli naprosto uvolněni, nenapínali žádné svaly a nechali odplout všechny myšlenky, které se vám do té doby honily hlavou. Ideálně tak, že se zaměříte na svůj dech. Vnímejte jako nikdy předtím každý svůj nádech a výdech. Nemusíte své dýchání nijak násilím koordinovat, pouze uvolněně dýchejte a vnímejte.

Během prvních pokusů se vám budou do hlavy neustále vkrádat různé myšlenky, pracovní i osobní. Nebojujte s nimi silou, nechte je volně proplouvat, vždy se však v takové situaci vraťte k vnímání vlastního dechu. Tím posilujete svou schopnost soustředění, které funguje jako sval – čím více budete trénovat, tím bude silnější.

Meditace by se měla stát důležitou součástí vašeho života, nebojte se tedy si na ni vyhradit pevný čas každý den, alespoň 10 minut. 

#osobnirozvoj #meditace #psychologie #mysl #soustredeni #zivot

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
10 minut
9 minut
6 minut
9 minut
4 minuty
7 minut
8 minut
8 minut
3 minuty
3 minuty
7 minut
5 minut