19.09.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 19.09.2019: FED podruhé od krize snižuje úroky, plošný zákaz e-cigaret a...

A 43 bilionů Kč na změny klimatu. Je tady pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! FED včera teprve podruhé od poslední recese snížil úrokové sazby v USA. To jen pokud se vám zdá, že těch náznaků přicházející krize je stále málo. Podle Billa Gatese a Pan Ki-muna zase máme už jen 11 let, abychom do příprav na globální oteplování jako lidstvo investovali potřebné desítky bilionů korun. Indové se mohou rozloučit s vapováním a pražským nemovitostem hrozí další zdražování. A aby to nebylo jenom pesimistické, dole najdete zřejmě nového čtyřdveřového elektrického rekordmana a to nejlepší ze včerejších Stories. Úspěšný den!

-----

Spustili jsme novou sekci Skupiny! První už se začínají plnit a každý den přibývají další. Každý registrovaný uživatel může novou skupinu založit ZDE.

-----

Slova dne

„Pokud se ekonomika stočí směrem dolů, pak může být na místě výraznější postupné snížení úroků.“ - Jerome Powell, předseda FED

Americká centrální banka na svém včerejším zasedání teprve podruhé od roku 2008 snížila úrokové sazby, a to o 0,25 %. Základní úroková sazba je tak nyní 1,75 až 2,00 %. Cílem snížení je podpora ekonomika USA, na kterou doléhá zpomalování celosvětového hospodářského růstu i stále probíhající obchodní napětí směrem k Číně. Na čem se #FED shodnout prozatím nedokázal, je další postup. 5 členů #FOMC (Federálního výboru pro volný trh) by sazby do konce roku chtělo opět zvýšit, dalších 5 by je měnit nechtělo a 7 by přistoupilo na snížení o dalších 0,25 %. 

-----

Číslo dne

1.800.000.000.000

Svět musí do roku 2030 investovat 1,8 bilionu dolarů (více než 43 bilionů korun), aby byl dostatečně připraven na dopady globálního oteplování. Tvrdí to organizace Global Commission on Adaptation (GCA), kterou vede bývalý tajemník OSN Pan Ki-mun a Bill #Gates. Každý 1 dolar utracený na adaptaci na změnu klimatu se však lidstvu vrátí ve formě ekonomického benefitu ve výši 2 až 10 dolarů. Celá a včas provedená globální investice by tak na oplátku mohla vygenerovat 7,1 bilionu dolarů. Velikost investic však aktuálně zaostává, takže máme co dohánět. 

-----

Vítěz a poražený

CDW Corporation +5,78 % (120.38 USD)

Společnost #CDW zabývající se #IT řešeními bude příští týden oficiálně přidána do indexu S&P 500, kde nahradí Total System Services. Akcie v reakci přidaly až 8 dolarů a poskočily o téměř 6 %. CDW v posledním kvartálu předvedla další růst i profitabilitu a její cenné papíry za posledních 12 měsíců posílily o zhruba 50 %.

FedEx-12.92 % (150.91 USD)

Akcie přepravní společnosti #FedEx včera zažily největší jednodenní pokles od roku 2008. Můžou za to zveřejněné kvartální výsledky, které nejenže nedosáhly na očekávání, ale zároveň výrazným způsobem snížily očekávaný zisk pro příští rok. FedEx ze špatných výsledků viní především slabý globální obchod. Nesmíme ale zapomínat i na "rozvod" s Amazonem, který letos proběhl.

-----

Burza

Včerejšek byl pro #WallStreet dalším smíšeným dnem. A nezměnilo to ani zasedání americké centrální banky (#FOMC), které bylo považováno za nejdůležitější fundamentální událost týdne, které rovněž přineslo pro řadu investorů příliš jestřábí vyústění. Všechny hlavní indexy v reakci uzavřely okolo nuly. #Ropa stále pokračuje (byť již výrazně pomalejším tempem) v korekci, #zlato tak tak udrželo hranici 1500 USD. 

-----

Bleskově

Pražskému trhu s nemovitostmi hrozí další růst cen. Zastupitelstvo města bude totiž ve čtvrtek řešit zvýšení daně z nemovitosti. Po jejím případném odhlasování by někteří Pražané museli již od příštího roku na této dani městu odvádět až dvojnásobek oproti současnému stavu. Konkrétní výši daně by si každá městská část mohla upravit sama.

Indická vláda oznámila celostátní zákaz výroby, dovozu a prodeje elektronických cigaret. Jako důvod uvádí, že e-cigarety a vaping představují riziko pro zdraví, a to zejména u mládeže. Indie má více než 100 milionů dospělých kuřáků a je po Číně druhým největším konzumentem tabákových produktů na světě. Na nemoci spojené s kouřením v zemi každoročně zemře více než 900 tisíc lidí.

Byť se mohlo zdát, že pojem "slofie", který #Apple použil na svém nedávném Keynote pro natáčení zpomalených #selfie, jež lze tvořit pomocí nových modelů #iPhone11, byl jen takový vtip, společnost s ním očividně počítá i do budoucna. Proto v pátek podala žádost o zaregistrování termínu "#Slofie" v USA jakožto obchodní značky, což by Applu poskytlo kontrolu nad tím, jak a kde bude termín používán.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.