18.09.2019 3 minuty čtení

Česko může být v navyšování podílu obnovitelných zdrojů energie ambicióznější, ukazuje studie

Analytici společnosti Deloitte před několika dny zveřejnili studii, která ukazuje na mnohem větší potenciál růstu podílu obnovitelných zdrojů energie, než s jakým počítá ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jak vyplývá ze studie Deloitte Rozvoj obnovitelných zdrojů do roku 2030, navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v ČR na více než 23 % v roce 2030 lze dosáhnout bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů. Navíc to pomůže modernizaci energetického sektoru a podpoří českou ekonomiku. 

Základní scénář současného Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) přitom v návaznosti na požadavky Evropské komise počítá s podílem 20,8 %.

Studie Deloitte porovnává NKEP s dvěma možnými scénáři, při kterých by se podíl obnovitelných zdrojů energie navyšoval až na zmíněných 23,8 % - realistický scénář modeluje navýšení obnovitelných zdrojů energie zejména v elektroenergetice, kogenerační scénář počítá s navýšením obnovitelných zdrojů energie v elektroenergetice a ve výrobě tepla.

Analytici Deloitte při svém výzkumu zjistili, že při očekávaných vysokých cenách elektřiny na velkoobchodních trzích v příštích deseti letech lze v porovnání se současným plánem předpokládat jak u realistického, tak u kogeneračního scénáře neutrální či přímo pozitivní dopad na veřejné rozpočty. Nemuselo by tak docházet k výraznému růstu veřejné podpory.

„Nutnou modernizaci a ekologizaci české elektroenergetiky lze provést za poměrně rozumné prostředky. Větší podíl obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny a tepla přinese nejen čistší životní prostředí, ale i významnou podporu české ekonomiky,“ říká ředitel Deloitte Josef Kotrba.

„Navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie bude mít pozitivní dopad také na zaměstnanost. NKEP předpokládá vznik 26 tisíc, kogenerační 32 tisíc a realistický scénář až 33 tisíc pracovních míst. HDP by se mohlo zvýšit až o 7 %,“ dodává hlavní ekonom Deloitte a spoluautor studie David Marek.

Tomáš Voltr ze skupiny Energy financial group se závěry studie souhlasí: "Tento trend mohu potvrdit, v ČR se skutečně dostáváme do situace, kdy obnovitelné zdroje začínají být rentabilní i bez státní podpory, podobně jako například v jižní Evropě. Může za to zejména růst cen energií a klesající cena technologií. S ohledem na rostoucí počet slunečních dní v roce se tento trend týká zejména solární energie. Dnes již může mít investice do FVE na střeše průmyslového objektu návratnost cca. 7–10 let, což je v energetickém segmentu pro řadu investorů zajímavé. V EFG se aktuálně zabýváme výrobou biometanu z odpadů, kde také pracujeme s krátkou návratností bez závislosti na podpoře ze strany státu."

Kompletní studii Rozvoj obnovitelných zdrojů do roku 2030 si můžete stáhnout zde.

#energetika #deloitte #studie #obnovitelnezdroje #oze

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.