18.09.2019 4 minuty čtení

3 důležité vlastnosti, které pomáhají mladým podnikatelům vybudovat miliardové firmy

Jsou mladí, jsou úspěšní a vy si říkáte: "Jak se jim to sakra povedlo?" A ta otázka je naprosto v pořádku. Jsou to přeci ještě skoro děti. Nemohou být tak vyzrálí, aby dokázali vytvořit a vést miliardový kolos. Co tedy stojí za jejich úspěchem?

Může jim být většinou mezi 20 a 30 lety. Během studia na vysoké či nějaké brigádě dostanou nápad na firmu, přemluví kamarády, ať jim pomáhají, zavřou se ve svém pokoji a zanedlouho prodávají svou stále ještě téměř novou firmu nějakému korporátu za stovky milionů dolarů. Ne-li miliardy.

Často by se mohlo zdát, že se jedná o štěstí. A částečně tam určitě roli hraje, protože těch, kteří neuspějí, je stále drtivá většina. Ale ti, kterým se to podaří, mají často několik společných rysů, které nepochybně stojí za jejich úspěchem. Které to jsou?

1. Jeden cíl

Jakmile se tihle mladí podnikatelé pro něco rozhodnou, jakmile dostanou svůj nápad, jejich zorné pole se maximálně zúží na tento jeden jediný cíl. Přestanou vnímat okolní svět a všechny jejich myšlenky se točí kolem projektu.

Od této chvíle je neuvidíte na párty s kamarády, ani na sportovních zápasech. Ba co víc, často ukončí studium či brigádu, aby se jejich projekt mohl stát jasným středobodem všeho jejich bytí.

Přesně to se stalo například Billu Gatesovi či Marku Zuckerbergovi. Oběma těmto podnikatelským titánům bylo dvacet let, když se rozhodli přerušit a později dokonce ukončit studium na Harvardu, aby se mohli věnovat svým projektům - Microsoftu a Facebooku. Jak už dnes víme, jejich sázka na jednu kartu se vyplatila.

Ti neúspěšní naopak často zůstávají sedět minimálně na dvou židlích a snaží se balancovat, dokud to jde. Přece si nenechají ujít možnost titulu před jménem, že?

2. „All in“

Do realizace svého nápadu pak tito mladí podnikatelé dají úplně všechno. Jsou schopni nejen ukončit studium či práci, ale také přestat vídat své přátele a někdy dokonce i rodinu. Ano, riskují, že pokud se někdy budou chtít vrátit do normálního života, některé věci už tam na ně čekat nebudou – do firmy už je nevezmou, přátele už je nebudou zvát na akce, přítelkyně se s nimi rozejde.

Někomu by to mohlo připadat jako neuvážený hazard, ale pokud by právě takto neriskovali, neměli by šanci uspět. Ne nadarmo slavní válečníci nechali po připlutí na nepřátelské území spálit všechny lodě, aby vojákům zbývala jediná volba – výhra nebo smrt. Zadní vrátka a únikové cesty jsou pro slabochy.

Mladí lidé mají obrovskou výhodu ve svém způsobu uvažování. Na rozdíl od starších podnikatelů v sobě stále ještě mají dostatek odvahy a chuti riskovat. Ti starší už naopak mají mnoho závazků a obavy z možných ztrát. Proto se často může zdát, že vybudování miliardové firmy v podání mladých je spíše náhodná trefa, zatímco starší umí systematicky budovat. Je to však otázka strachu, která mladým umožní svou "trefu" realizovat v rekordně krátkém čase, zatímco starší musí postupovat opatrně.

3. Zvědavost

Často se říká, že by si člověk měl po celý svůj život udržet dětskou zvědavost. Takovou tu opravdovou, kdy vám je dítě předškolního věku schopné položit za den tisíc otázek. Lidé v mladém věku, kteří začnou budovat svou firmu, v sobě naštěstí ještě kus této zvědavosti mají. Jakmile se tedy naplno pustí do projektu, snaží se zjistit naprosto všechno, jdou do hloubky problematiky.

Je chybné myslet si, že všechno umíte a všechno znáte. Mnoho mladých miliardářů na začátku využívalo různá fóra, diskuzní skupiny či konference, kde kladli nespočet otázek. Díky tomu si nejen ujasnili vlastní myšlenky a získali spoustu cenného know-how, ale také navázali mnoho zajímavých kontaktů, které se jim později hodily.

Každý z těch mladých a úspěšných má samozřejmě svůj vlastní příběh a několik ingrediencí, které jinde nenajdeme. Ale tyhle tři body jsou těmi základními, které objevíte v každém příběhu úspěšného mladého miliardáře.

#podnikani #uspech #inspirace #miliardari #strategie #psychologie

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tyhle 3 věci jsou důležité pro kohokoliv, kdo chce dělat svůj byznys opravdu a ziskově. Ano, je to pro mladé, kterým ještě maminka vaří a pere, určitě snadnější a ti, kteří to využijí mohou zažít takovýhle raketový růst, pokud přijdou se správným nápadem. Nicméně jeden cíl, pořádně se do něj zakousnout a touha vzdělávat se a vědět víc, je potřeba vždy, ať jste mladí nebo staří.
  +2
  • Jo to jednoznačně souhlas!
   +2
 • Výhra nebo smrt - ano ano, je v tom obsaženo vše!

  0