15.09.2018 5 minut čtení

Jediná věc, kterou potřebujete vědět o další recesi

Posledních 9 a půl roku je pro investory takřka neuvěřitelných. Americký index S&P 500, který je pravděpodobně nejlepším měřítkem amerického burzovního trhu a ekonomického zdraví vzrostl o 334 procent, německý DAX o 313 nebo japonský Nikkei 225 o 323 procent. Akcie tak rostly za období od poslední krize bez výjimky po celém světě, přičemž roční průměrný výnos jednotlivých indexů se pohybuje mezi 15 a 16 procenty. Ale jak říká stará pravda: Nic neroste do nekonečna.

Nenechte se zmást – další krize přijde

Od roku 1950 prodělal index S&P 500 celkem 36 samostatných korekcí. Hodnota indexu, který se skládá z 500 velkých, známých a často nadnárodních společností, klesla v těchto obdobích alespoň o 10 procent. Z toho vyplývá, že akciový trh zasáhne podobná korekce v průměru jednou za necelé dva roky. Poklesy trhů jsou tak mnohem častější, než si pravděpodobně uvědomujeme.

Další faktor, který často přehlížíme, je nevyhnutelnost další recese. Navzdory tomu, že centrální banky ovlivňují měnovou politiku jednotlivých zemí a vlády využívají nástrojů fiskální politiky, jako jsou například daňové reformy nebo řízení pracovního trhu, ve snaze stimulovat hospodářství, nejsou centrální banky ani vlády jednotlivých zemí (včetně těch nejmocnějších) schopné zabránit vzniku recese.

Není možné predikovat, kdy k recesi dojde nebo jak dlouho bude trvat a jak strmý pokles přijde, dnes už nicméně víme, jaké signály se v ekonomice začínají objevovat před jejím příchodem.

Tři výstražné známky budoucích potíží

Například se začíná vyrovnávat výnosová křivka dluhopisů. Výnosová křivka nám ukazuje, jak se mění úrokový výnos s měnící se dobou splatností. Obvyklý tvar křivky je rostoucí čili dluhopisy s delší splatností nesou větší prémii. Kvartální dluhopis má tedy nižší úrok než dvouletý a stejně tak ten má nižší úrok než desetiletý atd. V případě amerických státních dluhopisů se však zmenšuje rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými dluhopisy. Vyrovnávání výnosové křivky je projevem situace, kdy je pro banky už méně lákavé poskytovat úvěry, což má pochopitelně negativní dopad na hospodářský růst.

Postupem času také roste zadlužení firem i domácností, přičemž se i zvyšuje podíl nesplacených úvěrů. Vzhledem k tomu, že se úrokové sazby se začínají zvyšovat, může se objevovat stále vyšší podíl problémových úvěrů, čímž se bude zvyšovat tlak na věřitele. Viz naše situace na hypotečním trhu. Řada zájemců o vlastní bydlení využila situace minimálních úrokových sazeb a zatížila své rozpočty hypotečními úvěry. Rodinné rozpočty jsou tak často napnuty k prasknutí, co se však stane ve chvíli, kdy bude docházet k refinancování současných hypoték a s ním spojeným růstem splátek, to je skutečně otázka, na kterou bude celá řada lidí velmi složitě hledat odpověď.

S růstem úrokový sazeb bude růst počet nesplacených hypotečních úvěrů

Dalším indikátorem problémů je trh s bydlením. Před poslední velkou recesí, se objevil pokles na americkém trhu s bydlením, který byl zjevným znamením poklesu průmyslu. V současnosti už můžeme pozorovat jisté ochlazení, jak u nás, tak napříč největšími městy celého světa od Londýna přes Sydney až po Peking, jak „psal již začátkem srpna Bloomberg“: https://www.bloomberg.com/…-to-new-york.

Jediná věc, kterou skutečně potřebujete o recesi vědět

Bez ohledu na to, kdy nastane další recese je třeba, aby investoři pochopili jednu věc: Jedná se o skvělou příležitost, jak nakoupit akcie na dlouhou dobu a nechat tak peníze pracovat za vás.

Po každé korekci během posledních 68 let následoval býčí pohyb, který celý pokles eliminoval. Zajímavé je, že u více než poloviny z těchto korekcí našel trh svoje dno za méně než 105 kalendářní dnů, takže většina korekcí bývá skutečně krátká. Rovněž se na tato data můžete podívat v jiném kontextu: Nezáleželo by na tom, kdy jste během posledních 68 let investovali do indexu S&P 500, v každém případě byste na své investici v dlouhodobém horizontu vydělaly.

Pokusy o krátkodobé investování s optimálním časováním nákupů a prodejů, jak historie ukazuje, jsou naopak téměř výhradně neúspěšné. Analýza společnosti JP Morgan Asset Management jednoznačně ukázala, že dlouhodobí investoři, kteří koupili a drželi své akcie namísto toho, aby se pokoušel časovat trh, jsou ve zpětném pohledu výrazně úspěšnější.

Nepokoušejte se časovat své vstupy do obchodů. Historie ukazuje, že dlouhodobí investoři slaví úspěch bez ohledu na to, kdy akcie kupují a prodávají.

Pokud se chystáte investovat dlouhodobě jednorázově například milion korun, má smysl si počkat a investovat ve chvíli, kdy se objeví zmíněná korekce a akciové trhy se pohybují o 10 nebo více procent pod svými nedávnými maximy. Pokud však tak neučiníte, tak čas zařídí, že budete v každém případě úspěšní.

Ano, nejistoty vyplývající z recesí mohou někdy vypadat strašidelně, ale vše co opravdu potřebujete vědět je, že jsou vynikající příležitostí, jak z dlouhodobého hlediska vydělávat peníze.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.