Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 038.

Zaregistrovat se

Vysoce inteligentní lidé dělají těchto 6 věcí, aby se zcela vyhnuli špatným rozhodnutím

Lidé s vysokým inteligenčním kvocientem (IQ) a emočním kvocientem (EQ) se vždy snaží eliminovat riziko špatného rozhodnutí tím, že se vyhýbají těmto 6 pastem, které zpravidla vedou ke špatným volbám.

Rozhodování, rozhodování a zase #rozhodovani. Děláme je každý den, jsou velká a malá a vždy si jejich prostřednictvím budujeme podobu svého života. Rozhodnout se správně může být v některých případech extrémně náročné i v situaci, kdy máte dostatek času, podpory a zdrojů.

Mnohem častěji ale ke špatnému rozhodnutí dospějeme kvůli nástrahám, které nás de facto předurčují k tomu, abychom se rozhodli špatně. Lidé s vysokým #IQ a #EQ dokáží instinktivně vycítit, že se do jedné z těchto pastí dostávají a jsou schopni se jí vyhnout. A vy můžete také - děláním 6 následujících věcí.

1. Konejte vysoce důležitá rozhodnutí ve chvílích, kdy máte nejvíc energie

Vyhněte se situaci, kdy stojíte před důležitým rozhodnutím, zatímco vás po celém dni plném jiného rozhodování svírá únava a váš mozek začíná stagnovat. Hrozí, že si záležitost dostatečně nepromyslíte a vaše rozhodnutí bude chybné.

Zde se hodí jako příklad ukázat jednu studii provedenou na vězních. V roce 2011 studie Princeton University ukázala, že vězni vhodní pro podmínečné propuštění měli větší šanci dostat se na svobodu, pokud jejich slyšení k této věci probíhalo ráno místo odpoledne.

Po noci kvalitního spánku je ráno a dopoledne nejideálnější denní dobou pro klíčové schůzky a rozhodnutí. Pokuste se proto veškerá důležitá rozhodnutí konat ráno, kdy vám to pálí nejlépe.

2. Buďte perfektní v získání názoru každého

Rozhodovat se na základě pouze vašeho vlastního úsudku nebo úsudku tří lidí z celé firmy není ono. Zajímavá studie Northwestern University zaměřená na schůzování ve společnostech zjistila, že na průměrné firemní schůzce vychází 70 % veškerého mluvení od tří osob (což pokud máte nějakou osobní zkušenost, poměrně sedí).

Lídři s vysokým IQ a EQ jsou schopni dát každému - a zejména introvertům - šanci vyjádřit se k problematice, zatímco drží onu nejaktivnější trojici pod kontrolou, aby každý dostal prostor. Veškeré podklady k rozhodnutí, které společnost dělá, navíc zasílají všem s předstihem (aspoň 24 hodin), aby i ti, kteří potřebují nad problematikou dumat déle nebo jim chvíli trvá, než se do ní dostanou, měli dostatek času na přípravu vlastního názoru.

3. Ignorujte multitasking

Naprostá nutnost, pokud se chcete vyhnout roztěkaným rozhodnutím. Multitasking vám chtě nechtě ubírá na efektivitě. Takže pokud na stole přistane rozhodnutí, je potřeba všeho méně podstatného nechat s soustředit se na 1 věc.

Tento preventivní tip pro lepší rozhodování je do jisté míry spojen s 1., neboť unavená mysl dokáže od problému utíkat stejně dobře, jako mysl zaneprázdněná třemi dalšími věcmi. Takže 1 věc, 1 problém, 1 rozhodnutí. Až pak ostatní.

4. Nepřehánějte to s analýzou

Jedním z typických příznaků manažerů, kteří dělají špatná rozhodnutí, nebo jim příliš dlouho trvá, než vůbec přijdou s nějakým, je tzv. "paralýza analýzou". Tito lidé se do dat, grafů a čísel ponoří tak hluboko, že je buď nedostatek sebevědomí nebo přílišný perfekcionismus nakonec zavede do slepé uličky.

Na druhou stranu manažeři, kteří jsou schopni sypat z rukávu jedno pragmatické rozhodnutí za druhým, se často řídí pravidlem 60/40: 60 % instinkt, 40 % data vztahující se k danému rozhodnutí. Vstřebají pouze ta data, která jsou relevantní pro jejich silné stránky nebo pro mezery v jejich vědomostech. A prosazují okolo rozhodování jasnou kulturu: diskuze-rozhodnutí-provedení.

5. Nikdy nekonejte rozhodnutí, pokud vás ovládají silné emoce

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy učinili správné rozhodnutí, zatímco jste byli rozzuřeni k nepříčetnosti.

Přesně tak.

Manažeři s vysokým EQ nikdy emocím nedávají jen tak volno, a speciálně ne ve chvíli, kdy mají na bedrech důležité rozhodování. Schopnost nedovolit emocím, aby váš proces rozhodování zcela ovládly, začíná u uvědomění si jejich přítomnosti.

Mimochodem, nikdo netvrdí, že se nemůžete rozhodnout "srdcem" nebo si u těžkého rozhodnutí nepomoci trochou emocí. V předchozím bodě ostatně byla řeč o instinktu. Je pouze důležité udržet při rozhodování srdce a emoce v rovnováze s hlavou. Žádná miska by neměla výrazně převážit ostatní.

6. Pokud je informací příliš mnoho, odpojte se od nich

Opravdové 100% soustředění se s postupem technologií a s nimi spojeným proudem (nebo spíš tsunami) informací stává stále vzácnějším a hůře dosažitelnějším stavem. Konstantní příliv nových informací nám prakticky nedává šanci být v jiném než rozptýleném rozpoložení, v němž se soustředit vůbec nelze.

Tento bod není ani tak o výběru mezi multitaskingem nebo zaměřením se na analýzu jediné věci. Je spíš o soustředění se na konstantní proud emailů, analýz, zpráv, výkazů a feedů ze sociálních sítí a dalších věcí, jež vám proplouvají přes stůl. Je totiž zcela kritické umět od toho stolu udělat krok zpět a umět se od toho nikdy nekončícího proudu doopravdy odpojit.

Pokud stojíte před svým dosud nejdůležitějším rozhodnutí a nemusíte ho učinit teď hned, je možná na místě nedělat ho u stolu v kanceláři v obklopení technologiemi, pípáním a vším tím okolo. Vydejte se někam, kde budete od všeho toho daleko.

Závěrem: Chytří lidé nedělají chybná rozhodnutí tak často, neboť používají intenci společně se svou inteligencí.

#osobnirozvoj #management #decisionmaking #multitasking #soustredeni #inteligence

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 13 038.

Zaregistrovat se