14.09.2018 4 minuty čtení

Za vznik Bitcoinu není výhradně zodpovědná finanční krize z roku 2008

Bitcoin byl údajně vytvořen díky vyvrcholení desetiletí práce technologů na vývoji elektronického peněžního Peer-To-Peer systému. Sdělení obsažené v bloku genesis naznačuje, že Bitcoin byl vytvořen kvůli dopadům finanční krize z roku 2008. Nejenom David Yermack tvrdí, že by k jeho vzniku došlo tak jako tak.

David Yermack, profesor financí a práva na Newyorkské univerzitě, zastává názor, že Bitcoin a jiné decentralizované kryptoměny nejsou reakcí na zjištění neefektivnosti finančního systému. Yermackovy komentáře se v poslední době týkaly hlavně událostí, které vedly k finanční krizi v roce 2008 a jejím následkům.

Peer-To-Peer elektronické peníze

Vysvětlující, jak Bitcoin vznikl, finanční odborník řekl: “Bitcoin byl sice spuštěn v roce 2009, kdy se stal vyvrcholením pokusu o vytvoření digitální měny na bázi Peer-To-Peer, ale nejedná se o přímé vyústění dopadů finanční krize.“

Podle Harvardské ekonomické studie závisí obchod prostřednictvím internetu do značné míry na bankách, které slouží jako zprostředkovatelé plateb online. Sám tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto se nechal slyšet, že tradiční metoda zpracování elektronických plateb funguje dobře pro většinu transakcí. Ve whitepaperu Bitcoinu je každopádně uvedené, že konvenční systém převodu peněz stále trpí inherentními nedostatky svého modelu, který je založen na důvěru v bankovní instituce.

Načasování spuštění Bitcoinu přilákalo více uživatelů

David Yermack se domnívá, že i přes celosvětovou krizi v roce 2008, která byla zapříčiněna do značné míry nadměrným poskytováním rizikových úvěrů ze strany velkých bank, jako byla například Lehman Brothers, pravděpodobně přímo nevedla k vynalezení Bitcoinu, nicméně načasování jeho spuštění mohlo pomoci přilákat více uživatelů.

Na druhé straně renomovaný ekonom Nouriel Roubini argumentuje proti obecně přijímaným mýtům ohledně revolučního potenciálu decentralizace, blockchainu a krypto aktiv.

*“Programátoři narazili na něco nového, dá si říci v rámci experimentu. Podařilo se jim nový nápad skvěle marketingově prodat a dnes je jejich objev prezentován jako revoluční technologie. Předstírají, že jsou liberálové, ale jsou pouze novou generací zlatokopů. Zajímají se pouze o své nové peníze a výdělek, nikoliv o protokol nebo technologii.

Pokud by to nebyl Bitcoin, tak něco jiného

Mnoho lidí v kryptoměnové komunitě se snaží opakovaně poukazovat na zprávu, která je zanesena do prvního bloku Bitcoinu, jež důrazně naznačuje, že se tak stalo kvůli dopadům finanční krize v roce 2008.

Navzdory tomu, že od začátku roku klesl Bitcoin z téměř 20 tisíc dolarů na současných zhruba 6,5 tisíce, mnoho krypto analytiků stále zůstává přesvědčených o enormním dlouhodobém potenciálu, pseudoanonymní kryptoměny.

Jak řekl pro CryptoGlobe spoluzakladatel venture kapitálové společnosti CryptoOracle.io, Lou Kerner, dá se očekávat, že Bitcoin nakonec nahradí zlato v prostředí globálního obchodu, protože je funkčně mnohem, mnohem lepší.

Komentář ke vniknutí decentralizace na finanční trhy, poskytl profesor z Northwestern University Kellogg School of Management: *“Pátrání po vzniku decentralizace může být spojeno s finanční krizí, ale pokud bychom neměli Bitcoin, pravděpodobně by se objevilo něco jiného, co by také na souboj vyzvalo decentralizované platební systémy.

Slovo závěrem

Jistá spojitost mezi poslední finanční krizí a vznikem Bitcoinu dozajista existuje. Není ovšem pravda, že bez krize by nebylo ani Bitcoinu. Jeho spuštění nebylo přímým vyústěním nezodpovědného chování bankovních domů a problémech na finančních trzích. To, že mu však tehdejší kritická situace napomohla je ovšem pravda. Už jenom díky tomu, jak rychle se dostal do podvědomí lidí. Kdyby se ovšem s myšlenkou decentralizace neobjevil Bitcoin, bylo by to pravděpodobně dříve nebo později něco jiného.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.