15.09.2019 3 minuty čtení

Recept, který Jack Ma doporučuje podřízeným pro vyvážený život? Sex šestkrát týdně

Jack Ma, jeden z nejmajetnějších Číňanů a zakladatel technologického a e-commerce giganta Alibaba své zaměstnance vyzval, aby ti, jež hledají rovnováhu mezi prací a soukromým životem, měli více sexu.

Ma promluvil na akci, při které bylo hromadně sezdána řada zaměstnanců společnosti #Alibaba. Novomanželům miliardář kladl na srdce, že vyvážený domov je klíčem k dlouhodobému štěstí a zdraví, přičemž zmínil svou osobní filozofii s názvem "669".

"V životě chcete mít 669. Co je 669? Šestkrát během šesti dní... hlavní je ale zaměřit se na tu devítku," řekl Ma s odkazem na #sex. Použil při tom slovní hříčku, neboť slovo "devět" v mandarinštině zní stejně, jako slovo "dlouhý".

Filozofie 669 je rovněž referencí k populárnímu termínu, který vystihuje pracovní morálku v Číně. Tu zase popisuje trojice číslic "996" - tvrdý pracovní režim od 9 ráno do 9 do večera 6 dní v týdnu.

To je 72 odpracovaných hodin týdně, často bez proplacených přesčasů. Není proto divu, že přepracování, které je v tamní kultuře považováno de facto za ctnost a znak maximálního oddání své práci, je v Číně zcela běžnou věcí.

Sám Ma letos v dubnu prohlásil, že "moci pracovat 996 je obrovské blaho" a dodal, že velké úspěchy a milníky vznikají jen za cenu velkých obětí. Nutno podotknout, že tento komentář vyvolal kontroverzi.

Ne každý totiž tento názor sdílí a i v samotné Číně existují názory (například projekt 996.icu), které říkají, že takový počet pracovních hodin člověka mohou dostat na jednotku intenzivní péče (intensive-care unit).

S podobnou pracovní filozofií ostatně nesouhlasí ani samotná čínská legislativa, podle které mohou ve společnostech zaměstnanci pracovat buď 8 hodin denně, nebo 40 hodin týdně, přičemž přesčasy nesmí přesáhnout 36 hodin měsíčně.

Skoro to vypadá, že Ma se svým výrokem o "669" pokusil zmírnit své předchozí tvrzení o "996". On sám se ostatně již řadu let snaží v Alibabě zachovat firemní kulturu připomínající spíš startup, než kolos s tržní hodnotou 500 miliard dolarů.

Každý rok například společnost pořádá tzv. Aliday, který slouží k oslavě všech zaměstnanců. Páry, které pracují pro Alibabu, jsou během tohoto dne hromadně sezdány. Společnost dokonce na vlastní náklady zajistí dopravu všech mezinárodních zaměstnanců do svého hlavního sídla v Chang-čou, aby se mohli zúčastnit.

Že se člověk nikdy nezavděčí, ukázaly reakce na komentáře Jacka Ma o dostatku sexu. Někteří jeho proslov v online diskuzích a na čínské sociální síti Weibo označili za "nechutný", jiní spekulovali, že se jen snaží lobbovat za vyšší porodnost a baby boom v Číně, která aktuálně prožívá demografickou krizi.

Dává vám 669 nebo 966 smysl? Nebo už některou z těchto životních filozofií provozujete?

 

#osobnirozvoj #jackma #rovnovaha #prace 

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.