14.09.2019 4 minuty čtení

Nejstupidnější hra v historii? Hasbro se svou Ms. Monopoly tvrdě narazilo i u samotných žen

Téma společenských a zejména pracovních rozdílů mezi muži a ženami je velmi aktuální a není nejmenších pochyb o tom, že firmy by se k tomu měly stavět čelem. Jenže občas je ten postoj tak nešikovný, že více škodí, než pomáhá.

Mr. Monopoly je sto let stará hra, kterou znají a hrají lidé snad po celém světě. Všichni, od malých po ty nejstarší, si chtějí vyzkoušet, jaké to je, být nekompromisním kapitalistou, který ovládá velký majetek. Netřeba pochybovat o tom, že vítězství je vždy sladké. Jak by také ne, podmínky jsou stejné pro všechny a každý zúčastněný tak má svou férovou šanci na výhru. Pokud jí dosáhne, je to jen jeho skvělá práce.

Jenže lidé v hračkářské firmě Hasbro si řekli, že by měli dát trhu něco, co bude reflektovat aktuální dění ve společnosti. A co se dnes řeší víc, než jsou rovnocenné podmínky pro muže i ženy, že? Platové rozdíly rezonují zejména v Americe, a tak se dalo lehce odvodit, že by o hru, která tento problém "řeší", mohl být zájem.

Zvýhodněné ženy

A tak nyní spatřila světlo světa hra s jasným a všeříkajícím názvem - Ms. Monopoly. To by samo o sobě nemuselo být vůbec nic špatného, ne každá dívka chce hrát za starého vousatého pána. Mladě a energicky vyhlížející žena s kelímkem kávy v ruce je jistě mnohým příjemnější herní předlohou. Jenže Hasbro zašlo ještě trochu dál.

Aby tvůrci ještě více podpořili ženy v jejich boji za rovnocenné podmínky, rozhodli se je finančně zvýhodnit. Ano, ve hře, která nabízí a priori rovnocenné podmínky a tedy nikoho nezvýhodňuje. V Ms. Monopoly tak ženy dostávají do startu 1900 dolarů, zatímco muži klasických 1500 dolarů. A za každé projetí startem ženy získají 240 dolarů, zatímco muži 200 dolarů. 

A aby toho nebylo málo, na rozdíl od Mr. Monopoly, kde se můžete stát realitním magnátem, v Ms. Monopoly investujete do podnikatelských projektů. Abych nezapomněl - do projektů založených ženami. Geniální nápad, že?

Lid versus Ms. Monopoly

Podle mnohých nikoli. Zaznívají hlasy, že se jedná o naprosto stupidní hru. A to nikoli od mužů, ale zejména od mnohých žen. Hasbro to nepochybně myslelo dobře, jenže zapomnělo myslet dva kroky dopředu.

Potřebují snad ženy více peněz, aby vůbec měly šanci se mužům vyrovnat? Jsou tak špatné, že se jim musí neustále něčím pomáhat? Tyto a mnohé další otázky nyní zaznívají z úst veřejnosti. Nikdo nemůže říct, že by se to nedalo čekat.

Nejsou to však jen pravidla hry, která zákazníkům vadí. Mnozí například zmínili, že když chce Hasbro pomáhat zlepšovat situaci ve společnosti a bojovat proti nerovným podmínkám, mělo by začít ve vlastní organizaci. Protože například v osmičlenném nejvyšším vedení slavné firmy je jen jedna žena. A to je výrazný podprůměr.

A někteří si vzpomněli také na jeden historický odkaz. Hasbro totiž tvrdí, že hru Mr. Monopoly vynalezl nezaměstnaný muž jménem Charles Darrow v době velké hospodářské krize na začátku třicátých let minulého století. Jenže jak ukazují historické záznamy, už v roce 1904 si nechala hru s názvem The Landlord´s Game patentovat žena jménem Lizzie Magie. Už tehdy se jednalo v podstatě o stejný princip, na kterém je dnešní Mr. Monopoly postavený a někteří znalci tvrdí, že Charles Darrow hru objevil v Atlantic City a jen ji zkopíroval.

Mary Pilon, autorka knihy The Monopolist se proto ptá: "Opravdu chce Hasbro podporovat ženy podnikatelky, když ani nepřizná autorství samotné zakladatelce této legendární hry?"

Jak se zdá, z jedné ušlechtilé myšlenky se stal nepovedený pokrytecký pokus...

#aktuality #trendy #hry #hasbro #podnikatelky #spolecnost

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.