13.09.2018 3 minuty čtení

Recenze knihy: Boss Babiš

Kniha jednoho z nejvýznamnějších českých investigativních novinářů Jaroslava Kmenty je na pultech knihkupectví už nějaký čas, ale na aktuálnosti jí to nic neubírá, spíše naopak.

Pokud si nechcete zkazit den, nečtěte tuto knihu. Pokud se nechcete naštvat, nečtěte tuto knihu. Pokud je vám budoucnost vás a vašich dětí jedno, nečtěte tuto knihu. Ale pokud vám na budoucnosti záleží a máte chuť a vůli s tím něco dělat, směle do toho, knihu přečtete jedním dechem během víkendového odpoledne.

Jaroslav Kmenta byl vždy zárukou kvalitní a objektivní novinařiny. Jeho investigativní práce nenechala nit suchou na mnoha vlivných lidech z řad politiků, podnikatelů či gangsterů.

Když v roce 2013 koupil Andrej Babiš Mafru, Kmenta se okamžitě rozhodl odejít. Věděl totiž, že vstup Babiše do médií znamená nejen pro Mafru, ale pro celý mediální trh velký problém. Křehký ekosystém objektivní novinařiny, jehož byla Mafra se svou Mladou Frontou DNES a Lidovými novinami vlajkovou lodí, tím dostal dost zásadní ránu.

Jaroslav Kmenta si v díle Boss Babiš dal za cíl zmapovat Babišovu cestu byznysem, jeho historii, vazby a souvislosti. Není to příjemné čtení a občas z toho trochu mrazí, ale člověk si při čtení knihy uvědomí spoustu věcí. Ať už se jedná o Babišovo spojení s StB, podraz Petrimexu, tajné sponzorování ČSSD, agresivní převzetí Kosteleckých uzenin či vznik hnutí ANO, které má k demokratické straně asi tak daleko, jako Somálsko k prosperitě.

Jestli bude Babiš tvořit stát, to se teprve uvidí. Ale to, že stát stvořil Babiše, to je jisté

Velmi zajímavá a zamyšleníhodná je také otázka na konci, a to ta, zda byl Babiš po celou svou kariéru opravdu selfmademanem, jak o sobě rád tvrdí, nebo měl za zády nějakého silnějšího partnera. K tomu Kmenta přidává poměrně zajímavou analýzu, která nabízí hned několik jmen a možností.

Bohužel, kniha se nedá brát jako byznysová inspirace. Andrej Babiš není Richard Branson ani jiný inspirativní byznysmen, je to jen drsný obchodník s velmi pochybnou historií. Na druhou stranu, pokud se raději pohybujete na „temné straně“, může to pro vás být ideální čtení.

Nebudeme prozrazovat detaily, každopádně, pokud chcete mít kritický a realistický pohled na osobu Andreje Babiše, toho času premiéra, doporučujeme si knihu přečíst.

Hodnocení Warengo: 10/10

Boss Babiš
Autor: Jaroslav Kmenta
Vydává: Jaroslav Kmenta
Čas čtení: 5 hodin

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Četl jsem, té knize, potažmo autorovi v mnoho případech věřím. Jsou tam informace, které jsou skutečně ověřené, jen jsou v zapomnění. spousta návazností dává logiku.
  0
 • Odpornej člověk...
  0
 • Na tu už se chystám pěkně dlouho a přesně se obávám, že po přečtení budu akorát pěkně nas...
  0
 • Četl jsem, hodně drsný...a smutný zároveň!
  0