12.10.2021 7 minut čtení

10 důvodů, proč byste měli začít podnikat. Teď hned. V čemkoli.

Přemýšlíte o podnikání, ale zatím čekáte na ten správný okamžik? Chystáte se podnikat, ale máte obavy? Těchto deset důvodů vám ukáže, že byste měli ihned přestat s otálením a pustit se do práce.

Strach z podnikání je naprosto normální věcí. Víte ale, co nejhoršího se může stát, když to zkusíte a nevyjde to? Nic!

No dobře, možná něco málo negativního se stát může - přijdete o potenciální výplatu za několik měsíců, strávíte méně času s přáteli...

Jenže v porovnání se všemi benefity, které vám z podnikatelské zkušenosti plynou, se bezpochyby jedná o naprosto marginální "bolístky". 

I když se to mnohým investorům nelíbí, podnikání je životní styl. Je to životní styl plný svobody, vzdělávání, objevování, riskování, obětování, překonávání sebe sama...je to životní styl, díky kterému si na konci té dlouhé cesty s názvem život můžete říct, že to stálo za to. A ničeho nelitovat.

A je v podstatě jedno v čem začnete podnikat. Důležité je začít. Protože teprve až když se vydáte na cestu, začnete vidět další a další možnosti. Začnete objevovat věci, které byste ještě dříve neměli šanci zpozorovat. Začnete se učit, ohromnou rychlostí. A to všechno vás nakonec navede na tu správnou životní cestu.

Pokud jste doposud váhali, nebo vám jen schází motivace na už dávno započaté podnikatelské misi, těchto deset důvodů vám pomůže se nastartovat.

1 Ovládáte svůj čas

Pro mnoho lidí je tohle ten nejvýznamnější důvod, proč se pouští do vlastního podnikání. Jakmile se ocitnete v byznysu, jste sami svými pány. Nikdo vám neříká, od kolik do kolika musíte sedět v kanceláři nebo kdy si můžete vzít dovolenou. Je jasné, že jako podnikatel nakonec budete pracovat mnohem víc, než klasických korporátních 9–17 od pondělí do pátku. Ale vy si určujete, kdy a kde budete pracovat, a to je obrovská svoboda.

2 Máte jisté místo

Hodně se dnes mluví o tom, že se blíží další ekonomická krize. A v době ekonomické krize se kromě jiného také významně propouští, protože firmy nemají dostatečný odbyt, zákazníky a potřebují šetřit. V takových situacích nemá nikdo své místo jisté. Vy jako podnikatel o své místo nepřijdete. Ano, i vás v době ekonomické krize čeká náročný boj o přežití firmy, ale máte jistotu, že vy sami rozhodujete o tom, jestli se vzdáte.

3 Dáváte práci ostatním

Pokud podnikáte férově a slušně, přispíváte svým malým dílem ke zlepšení života na Zemi. Pokud se vašemu byznysu daří, najímáte lidi a těm pomáháte žít šťastný a spokojený život. A tito lidé (pokud to nejsou pomatení mileniálové z Instagramu) vám za to, že za ně přebíráte zodpovědnost, budou vděční.

4 Okolí je na vás hrdé

Trochu to souvisí s předchozím bodem, ale i kdybyste žádné zaměstnance nenabírali, vaše okolí a zejména vaše rodina budou hrdí na to, že jste se dokázali postavit na vlastní nohy. I když možná na začátku budou z vašeho kroku nervózní, postupem času si uvědomí, že jste prostě vzali život do vlastních rukou a chcete se postarat o sebe a budoucnost své rodiny. A pokud třeba pocházíte z nějakého malého města a podaří se vám zlepšit život v tomto městě, vaše okolí se bude dmout pýchou.

5 Zlepšujete své schopnosti

Když máte specializovanou práci v korporátu, děláte víceméně to samé každý den. Ano, můžete se do určité míry zlepšovat, vzdělávat a posouvat ve firemní hierarchii, ale jak moc může zlepšovat své schopnosti třeba účetní ve velké firmě? Jako podnikatel musíte být naopak velmi flexibilní co se jednotlivých oborů týká, zejména na začátku, kdy na vás spadne vše kolem administrativy, financí, HR, marketingu, obchodu nebo třeba vývoje. Nezbude vám však nic jiného, než se učit. Vězte, že rok podnikání vám dá víc, než vystudování vysoké školy.

6 Rozšiřujete síť kontaktů

Koho poznáte jako řadový zaměstnanec velké firmy? Pár kolegů, svého šéfa, někoho z HR, ale to je asi tak všechno. Pokud ve firmě nejste na pozici obchodníka, vaše šance na networking jsou minimální. Naproti tomu jako podnikatel se neustále s někým setkáváte a řešíte, jak byste svůj byznys mohli posunout kupředu, domlouváte spolupráce. Je dokázáno, že průměrný podnikatel se za rok seznámí s 50 – 200 novými lidmi. A to už je pořádný networking!

7 Budujete vlastní značku

Pokud ve firmě nejste tichým společníkem, ale naopak hrdě vystupujete jako její majitel a zakladatel, budou o vás lidé vědět. Pokud navíc budete aktivní na sociálních sítích nebo dostanete nabídku na rozhovor v nějakém renomovaném mediu, hodnota vaší osobní značky stoupá. Je třeba si uvědomit, že byznys je o lidech a každý raději spolupracuje s někým, koho byť jen povědomě zná a ví, že to je vyhlášený odborník a dobrý obchodní partner.

8 Měníte svět

Jak říkával Steve Jobs: „Pouze ti blázni, kteří si myslí, že by mohli změnit svět, ho opravdu změní.“ Jako podnikatel či podnikatelka tuto možnost máte, pokud budete tvrdě a vytrvale pracovat, můžete přispívat k výrazným a hlavně pozitivním změnám nejen ve svém okolí, ale také ve státě či globálně. Pokud jste tak trochu blázni a nenapravitelní snílci, může se vám to splnit.

9 Máte co vyprávět

Časté téma hovoru: kde pracujete a co děláte. Když na to odpovíte, že děláte event manažera v nějaké korporaci, lidé střídmě pogratulují, že to je asi dobrý job a tím téma končí. Ale řekněte jim, že máte eventovou firmu a těch otázek bude najednou mnohem víc – Jak tě to napadlo? Jak velká ta firma je? Pro koho pracujete? Vy v tu chvíli začínáte vyprávět svůj podnikatelský příběh a už nikdy se s vámi nikdo nebude nudit.

10 Začnete v nejlepší době

Pokud jste nedávno začali, začínáte nebo se teprve chystáte začít, pak vám gratuluji – lepší dobu jste si nemohli vybrat. A to naprosto upřímně. Lidstvo je technologicky nejvyspělejší v historii, svoboda v západním světě je automatickou věcí, šířit své myšlenky je díky internetu obrovsky snadné. Můžete si zamanout v podstatě cokoli a nikdo vám nebude bránit v realizaci. Právě teď je ta nejlepší doba na podnikání v historii a vy byste ji neměli propásnout.

Kdykoli vám bude připadat, že ztrácíte pro podnikání motivaci či odvahu, připomeňte si tyto důvody, proč si vyhrnout rukávy a pustit se naplno do práce. Hned teď.

Hodnocení: +57
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.