Dlouhá léta se tradovalo, a spoustu lidí se této rady drželo či stále drží, že se svými plány a sny je nejlepší se svěřit blízkému okolí. Nebo ještě lépe - každému, na koho narazíte. Tím v sobě člověk vytvoří závazek, který mu zabrání vzdát se snadno na první překážce. Jenže skutečně tento systém funguje tak spolehlivě?
Jak ukazují studie amerických vědců (jak jinak), sdílení cílů s ostatními lidmi nemusí být špatný nástroj pro posílení vlastní vůle, hodně však záleží na tom, s kým přesně své plány a cíle sdílíte.
Komu se svěřit?
Pokud své cíle budete sdílet s mnoha lidmi, a zejména pak s těmi, kteří jsou na nižší společenské úrovni, případně k nim nechováte dostatečný respekt a úctu, kýženého výsledku se údajně nedočkáte.
Jakmile si ovšem k tomuto sdílení vyberete někoho, na jehož názorech vám záleží a jehož život či práci obdivujete, můžete očekávat, že vaše vůle bude schopna vás přenést přes dříve nepřekonatelné překážky.
"Na rozdíl od toho, co jste pravděpodobně někdy slyšeli, vám s dosažením cíle může ve většině případů pomoci pouze sdílení s někým, jehož názorů si vážíte. Protože takového člověka jednoduše nechcete zklamat," říká k závěrům Howard Klein, profesor na The Ohio State University.
V jedné ze studií vědci testovali schopnost dosahování cílů na 171 studentech, které posadili k počítačům a nechali je zpracovávat zadaný úkol. Bylo to nějaké posouvání myší nebo něco podobného, to však není podstatné. Důležité je, že nejdříve tito studenti provedli úkol bez jakéhokoli diskutování o něm.
V druhé fázi ovšem byli studenti rozděleni do tří skupin - jednu kontroloval člověk v obleku, který se představil jako doktorand podnikatelské fakulty, tedy osoba společensky výš, než testovaná skupina, druhou naopak mladý člověk v normálním oblečení, který se představil jednoduše jako student prvního ročníku, tedy osoba společensky níže, než testovaná skupina. Testovaní studenti z těchto dvou skupin si před sledujícím vytyčili svůj cíl pro druhé kolo provádění úkolu. Třetí skupina pokračovala beze změny.
Výsledek tohoto testu byl jednoznačný - studenti, kteří se zavázali tomu, koho brali jako autoritu, tedy doktorandovi z podnikatelské fakulty, své výsledky jednoznačně zlepšili. U zbývajících dvou skupin buď nedošlo k žádné výrazné změně, případně se jejich výsledky zhoršily.
Kromě této konkrétní studie bylo provedeno také několik dalších, kde se studenti například na začátku semestru zavázali k určitým studijním výsledkům. I zde byly závěry jednoznačné - sdílení s respektovanou či jakkoli obdivovanou osobou pomáhá dosahovat cílů.
Pro někoho takto samozřejmě mohou fungovat členové rodiny, na kterých nám ve většině případů skutečně záleží. Z praktického hlediska však pro podnikatele nebo investora může ještě lépe tuto roli plnit někdo přímo z oboru. Nebojte se proto najít si ve své oblasti někoho, jehož práci obdivujete a podělte se s ním o své plány.