13.09.2018 4 minuty čtení

Jak investovat do small-caps akcií? Nalezněte další Apple nebo Amazon

Investovat do small caps - menších společností s potenciálem růstu - by se dalo přirovnat k založení vinice. Můžou se vám urodit hrozny světové kvality, ale stačí týden nečekaného krupobití a přijdete o celou úrodu. Na rozdíl od vinařů ale nemáte nárok na kompenzaci za ušlý zisk.

Přesto se v poslední době stále více investorů a správců fondů k těmto akciím obrací. Objevit příští Facebook nebo Amazon zní samozřejmě lákavě, málokdo už ale zdůrazňuje mnohdy chatrnou stabilitu těchto akcií a rychlost, s jakou můžou jít spolu s celou firmou ke dnu. Zkrátka, není to hra pro každého.

Když se podíváte na akcie Apple z počátku tisíciletí, tak si řeknete, jakou jste měli smůlu, že jste nebyli u toho a akcie tehdy nemohli koupit. Je ovšem otázkou, zda byste trefili do černého. Ve stejné situaci jako Apple bylo na počátku milénia bezpočet společností, ale o těch neúspěšných se už dnes pochopitelně nemluví. Lidé samozřejmě oslavují pouze vítěze, mezi které společnost z Cupertina bezesporu patří.

Small-caps ovlivní ledacos

V současnosti jsou americké small-caps například poměrně silně závislé na politice Donalda Trumpa (a z ní vyplývající ekonomické kondice Spojených států jako celku). Každý, kdo v posledních měsících a letech sledoval počínání amerického prezidenta, si asi uvědomuje, v jak prekérní situaci se sektor small-caps díky nevypočitatelnému politikovi nachází.

Small caps Index S&P 600 překonal těsně po Trumpově zvolení v roce 2016 trh, o rok později už ale klesnul o 1,4 % poté, co se Trumpovi nepodařilo prosadit sérii klíčových zákonů a vidina ekonomických nakopáváků jako bylo slibované snížení daní pro firmy, se začala rozplývat. Podobně zaměřený Index Russell 2000 sice vyrostl o 1,4 %, oproti devítiprocentnímu růstu S&P 500 šlo ale o pyrrhovo vítězství.

„Malé společnosti nesou mnohem víc rizika než nadnárodní korporace,“ řekl Michael Purves, vedoucí globální stratég společnosti Weeden & Co, a dodal, že „chaotická nálada“ ve Washingtonu celou situaci ještě zhoršuje.

Najít jehlu v kupce sena

„Ve small-caps je stále spousta potenciálu pro zhodnocování, když odhlédnete od balastu,“ tvrdí St. Denis Villere III, manažer portfolia v losangeleském Villere & Co.

Pravdou je, že indexy small-caps jsou stále výše než před Trumpovým zvolením. Investoři se aktuálně poohlížejí především po levných akciích, které ale mají alespoň nějakou záruku, že firma nepůjde po další eskapádě americké vlády do bankrotu.

Mezi favority patří malé finanční a IT firmy. Oproti tomu výrobci a prodejci nezbytností jako jídla, tabáku nebo věcí do domácnosti jsou považováni za rizikové. Akcie podobně zaměřených velkých společností jsou přitom paradoxně často považovány za bezpečnou sázku.

„Zhodnocení producentů nezbytností dnes nevypadá moc dobře a je jedno, jestli jde o jídlo nebo nástroje a pomůcky všeho druhu,“ shrnuje Michael Corbett, vedoucí investiční analytik chicagského Perritt Capital Management, která se na small-caps zaměřuje.

Steven DeSanctis z Jefferies v sektoru malých firem věří především těm technologickým, a to díky silnému růstu v zámoří. Další v pořadí zmiňuje finanční, cestovní a volnočasové byznysy, zatímco varuje před výrobci produktů, maloobchodníky a prodejci nemovitostí.

„Menší finanční společnosti jsou trend, není to záležitost posledního půlroku nebo roku. Překonávají trh už delší dobu,“ dodává.

Podobně se na situaci dívá i Villere. Doporučuje technologické společnosti a doporučuje vyhnout se výrobcům a energetikům.

Není všechno zlato, co se třpytí

Rozdíly ve výkonnosti některých small-caps sektorů a jejich větších protějšků investory zároveň znepokojuje i dráždí.

Například S&P finanční sektor (SPSMCF) klesnul loni meziročně o 6,7 %, jeho protějšek v S&P 500 naopak o 6,2 % vyrostl. Ale P/E poměr finančního S&P 600 je pod svým průměrem – aktuálně má hodnotu 15,9, zatímco průměr je 17,4. Naproti tomu P/E finančního S&P 500 je nyní 13,8 oproti průměru 12,8.

Srovnejte to s S&P sektorem výrobců produktů (6SP55), který loni vyrostl o téměř 16 % a jeho aktuální hodnota P/E 23 je vysoko nad průměrem 16. Stejný sektor v S&P 500 (SPLRCU) vyrostl o 12,8 % a jeho P/E o hodnotě 17,9 je také nad průměrem 13,9.

Jsou takové rozpory důvodem proč dát od small-caps ruce pryč?

„Neopouštějte trh, ale chtějte větší kvalitu,“ odpovídá Chris Zaccarelli, vedoucí investiční stratég z Cornerstone Financial Partners. „Buďte kritičtí a dobře vybírejte,“ uzavírá své krátké doporučení.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.