11.08.2021 8 minut čtení

Dle neurologie je náš mozek "zapojen" pro prokrastinaci: Jak tedy přestat odkládat důležité věci?

Prokrastinace je pro lidské tělo zcela přirozená věc. Dokonce tak přirozená, že ji často nelze porazit ani racionalitou. Jak ji tedy obejít?

Všichni prokrastinují. Každý aspoň jednou za čas něco, co by měl udělat, prostě odloží na později. I když něco chceme nebo potřebujeme, čas od času se na to slušně řečeno vykašleme.

A každý, kdo prokrastinuje, zároveň zpravidla fakt, že prokrastinuje, nesnáší. Jakožto lidské chování to přece nedává smysl. Proč by se někdo - ať už aktivně, nebo pasivně - chtěl vyhýbat dělání věcí, o kterých ví, že mu mohou pomoci v jeho profesním či osob ním životě?

Protože jsme lidé a evoluce nás takto stvořila.

Limbický systém se stal během našeho vývoje první částí mozku, které pomáhala kontrolovat behaviorální a emoční reakce.

Z evolučního pohledu se mnoho vědců domnívá, že limbický systém je starší než ostatní části mozku a hraje klíčovou roli ve schopnosti lidí adaptovat se a přežít.

Takže limbický systém se v každém momentě orientuje pouze na to, co je teď. Hlad? Jez. Strach? Utíkej. Úzkost? Ustup.

Chystáte se pustit do něčeho náročného nebo složitého? Odlož to. Navzdory tomu, že se váš neokortex (mozková kůra) právě racionálně rozhodl, že pustit se do něčeho náročného či složitého by vám prospělo.

Neokortex je "mladší" částí mozku, která řeší komplikovanější mozkové funkce, jako je poznávání, vědění, prostorové uvažování, jazyk... a konání rozhodnutí, které ovlivňují vaši budoucnost.

Proto se nadřízeným někdy příliš nechce vyhodit nevyhovujícího zaměstnance; zatímco neokortex jim říká, že zbytek týmu jen zbytečně zdržuje a táhne dolů, limbický systém nesnáší myšlenku konfrontace.

Proto odkládáte přípravu své prezentace, obvolávání potenciálních obchodních partnerů, cvičení a nespočet dalších věcí, o kterých víte - z pohledu logiky a racionality - že se vám v budoucnu vyplatí... ale pro limbický systém jsou příliš znepokojující nebo bolestivé na to, aby s nimi souhlasil.

Proto prokrastinujete - ne proto, že byste byli leniví, postrádali vůli nebo zkrátka nebyli dostatečně dobří, ale proto, že váš limbický systém a neokortex svádějí konstantní bitvu, ve které má limbický často navrch, protože ovládá funkce klíčové pro přežití, které jsou často téměř automatické a mají přednost.

Jak prokrastinaci zastavit?

Potlačit kompletně prokrastinaci je nemožné, pokud se vám nepodaří z výše popsané rovnice limbický systém zcela odstranit. Nebo jej aspoň oklamat a donutit myslet si, že vítězí.

Klíčem je propojit budoucí výsledky s těmi současnými - aby něco, co pro vás bude dobré až v budoucnu, bylo pocitově skvělé už nyní.

Jak?

1. Přesuňte své soustředění z budoucnosti do přítomnosti

Je vám více než jasné, že pohyb, sportování a cviceni se vám jednoho dne vyplatí. Ale co teď hned? Moc se vám nechce co? Není to často až taková zábava. Tedy pokud si z toho zábavu neuděláte a nepotěšíte i tu "jednodušší" část mozku, která se chce cítit dobře už nyní.

Nebaví vás běhat? Najděte si jinou formu kardia, i kdyby měla být méně efektivní než běhání. Je přece lepší pravidelně dělat něco, co je efektivní jen z 80 % než nikdy nedělat něco, co je 100% efektivní. Nebo se do cvičení pusťte s někým druhým. Nebo si na pohyb nachystejte svou oblíbenou muziku či audioknihu, která vás už delší dobu zajímá. Zkrátka propojte potřebné s příjemným.

2. Upravte svůj cíl

Řekněme, že tento rok chcete provést 700 prodejních telefonátů. To je dost hovorů - hromada odmítání, okamžitého pokládání a poslouchání slova "ne"... a váš limbický systém myšlenku na 700 hovorů popravdě nesnáší a udělá cokoliv, abyste telefon nezvedli.

Ale co takhle zkusit 4 telefonáty denně? A každý hovor si posléze odškrtnout? Nebo si aspoň obchodní telefonáty každý den odškrtnout z kalendáře? Malá dopaminová odměna se dostaví "hned" a dodá vám pocit uspokojení ze splněného úkolu okamžitě. Takovému přístupu naopak limbický systém velmi rád fandí.

Můžete tomu říkat třeba "Seinfeldova metoda". Komik Jerry Seinfeld na začátku své kariéry měl ambici stát se lepším komikem a usoudil, že cestou ke zlepšení je vymýšlení stále lepších vtipů. Což znamenalo věnovat se psaní vtipů každý den. A tak si pořídil kalendář, pověsil ho na zeď a každý den, když napsal nový vtip, označil aktuální datum v kalendáři červeným písmenem X. Později o této metodě řekl:

"Po několika dnech máte šňůru. A když se jí držíte, každý den je delší a delší. A věřte mi, že s vám na tu šňůru bude zatraceně dobře dívat. Hlavně ve chvíli, kdy už budete mít za pasem několik týdnů bez přerušení. Vašim jediným úkolem je ujistit se, že ji nepřerušíte."

Když svou úspěšnou šňůru nepřerušíte, budete se cítit dobře. Teď hned. A limbický systém vám ukáže palec nahoru, protože mu vše bude připadat naprosto v pořádku. Klíčem proto je transformovat své dlouhodobé cíle do krátkodobých menších úkolů, které jde snadno splnit, protože nevypadají nijak obtížně.

Proto po večerech někteří z nás během sledování televize chodí po obýváku dokolečka - snaží se dokončit svých 10 000 kroků. Ne proto, že kvůli tomu budou jednoho dne zdravější, ale proto, že milují, když si tenhle úkol můžou každý den odškrtnout.

3. Úplně se limbickému systému vyhněte

Rozhodnutí jsou zabijáky vůle, což je důvod, proč limbický systém miluje rozhodování - zvlášť, když jde o rozhodování, které zahrnuje budoucnost.

Ale když si nachystáte oběd na další den večer, nebudete se zítra muset rozhodovat, co si dáte. Pokud automaticky odesíláte část své výplaty do svých úspor, nemusíte se rozhodovat, kdy a kolik peněz do svých úspor tento měsíc vložíte. Když si na pár hodin vypnete zvuky a dáte telefon z očí, nebudete se muset rozhodovat, jestli si nové zprávy, maily a notifikace přečíst, nebo ne.

Pokud ve svém životě máte opakující se úkol nebo činnost, kterou často odkládáte, zkuste najít způsob, jak ji zautomatizovat. Díky tomu z celého procesu limbický systém kompletně odstřihnete a nedáte mu šanci zúčastnit se. A věci, které udělat chcete, budou vždy hotové.

4. Uzavřete sami se sebou "5minutovou dohodu"

Řekněme, že už celý týden odkládáte přípravu návrhu spolupráce pro potenciálního klienta.

Zkuste metodu, kterou z vlastní zkušenosti doporučuje zakladatel Instagramu Kevin Systrom a která rovněž do jisté míry obchází limbický systém:

"Pokud se vám něco nechce dělat, uzavřete sami se sebou dohodu, že se tomu budete věnovat aspoň pět minut. Ve skutečnosti většinou po pěti minutách celou věc dokončíte."

To je vše. Rozhodněte se, že tomu dáte 5 minut. Jenom 5 minut. Váš limbický systém nechce o 5 hodinách ani slyšet. Ale 5 minut? Jasně, proč ne.

A jakmile se do toho pustíte, stane se zázrak. Uvědomíte si, že onen úkol, který jste kvůli jeho složitosti a časové náročnosti tak dlouho odkládali, ve skutečnosti není tak strašný a vlastně vám to docela jde. Tady na scénu přijdou endorfiny, které vám pomohou mentální svalstvo ještě více rozehřát.

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy něco odkládali a když jste se do toho konečně pustili, pomysleli jste si: "Proč jsem to proboha tak dlouho odkládal?! Vždyť je to úplně v pohodě a jde to mnohem rychleji, než jsem čekal."

Váš limbický systém tenhle pocit miluje! Takže když se vám do něčeho většího nechce poprvé píchnout, zavažte se k prvním pěti minutám a zbytek nechejte na vašem nitru. Než se nadějete, limbický systém bude jako beránek a vámi odkládaná práce půjde krásně od ruky.

A jakmile se rozjedete, je to už jenom z kopce ;-).

Hodnocení: +46
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.