11.10.2021 5 minut čtení

8 důležitých vlastností, které z Billa Gatese udělaly nejbohatšího muže světa. Osvojte si je

Jeden z nejlepších a nejrespektovanějších podnikatelů moderní historie nepřestane lidstvo fascinovat nikdy. Ne nadarmo o něm nyní Netflix připravil dokument s názvem "Inside Bill´s Brain", který spatří světlo světa už 20. září. Těšíte se?

Téměř celá devadesátá léta dvacátého století a začátek nové milénia platilo, tak, jako že každé ráno vyjde slunce, že Bill Gates je nejbohatším člověkem na světě. Jeho revoluční program Microsoft znali všichni, kteří měli co do činění s počítači. V počítačové hře Zoo Tycoon jste dokonce mohli některého z návštěvníků pojmenovat jako Bill Gates a okamžitě jste získali ohromné množství peněz.

Bill Gates se stal prvním opravdovým technologickým magnátem a bylo by hříchem si nepřipomínat postupy a zvyky, díky kterým dosáhl svých úspěchů. Těchto 8 jednoduchých návyků pomohlo Billu Gatesovi na výsluní a stejně tak mohou pomoci i vám.

1 Neustále se učí

Jedna z věcí, kterou měl Gates společnou se Stevem Jobsem, je nedokončený Harvard. Není to však tak, že by Gates opovrhoval vzděláním, jen v danou chvíli viděl příležitost a chytil ji za pačesy. Ale, přestože by už vůbec nemusel, stejně jako Jobs i Gates často na vysoké škole navštěvoval hodiny, na které nebyl přihlášen, jen aby se něco zajímavého přiučil. Tento hlad po vědomostech ho neopustil nikdy. I proto se na začátku devadesátých let seznámil s Warrenem Buffettem, který ho naučil investovat, díky čemuž má dnes Gates majetek přes 100 miliard dolarů.

2 Hodně čte

Tím navazujeme na první bod, Gates byl totiž velmi zapáleným čtenářem. Jeho rodiče vyprávěli, že mu museli zakazovat brát si knihy s sebou ke stolu, kde večeřela celá rodina. Neustále totiž něco četl, ať už to byly příběhy slavných vědců či ekonomická literatura. A tento zvyk mu vydržel dodnes, každý rok Gates sestavuje žebříček top knih, které ho daný rok nejvíce zaujaly. A svým výběrem často dokáže udělat z průměrně vypadající knihy globální bestseller.

3 Oceňuje druhé

Když se Gatese zeptáte (kdybyste někdy náhodou měli tu příležitost), díky čemu je dnes tam kde je, dostane se vám možná trochu překvapivé, ale ne nepravdivé, odpovědi. Jeho odpověď totiž bude, že díky výběru správných lidí, kteří pomohli z Microsoftu udělat úspěšnou firmu. A i když třeba jeho vztahy se společníkem Paulem Allenem nebyly zrovna ideální, vždycky dokázal ocenit jeho přínos. Rodák s amerického Seattlu byl vždycky přísný, ale spravedlivý a oceňující.

4 Věří vlastním úsudkům

Tak, jako každému začínajícímu podnikateli, i Gatesovi spousta lidí namlouvala, že vidina počítače a s tím i softwaru do každé domácnosti je hloupost. Gates lidem naslouchal, ale držel se svého vlastního úsudku, který se ukázal být správný. Ani enormní tlak (jehož součástí byl i legendární dort v obličeji), kterému jako šéf Microsoftu čelil v devadesátých letech, ho nezlomil v jeho přesvědčení.

5 Je opatrný s penězi

„Máme v Microsoftu takovou rezervu, která pokryje naše roční výdaje, pokud by se náhodou cokoli pokazilo,“ řekl Gates v několika dřívějších rozhovorech. Byl tak vždycky připraven na nejhorší možný scénář, který však naštěstí pro Microsoft nikdy nenastal. Když se navíc podíváte na Gatesův životní styl, nevidíte žádný okázalý luxus, kterým by se snažil dokazovat svou velikost. Ano, má velký dům, kvalitní vozy či soukromou jachtu, ale vše v rámci praktičnosti, nikoli nerozváženého utrácení.

6 Učí se ze svých chyb

Jeden z Gatesových známých citátů praví, že „nespokojený zákazník je nejlepším zdrojem poučení“. I v Microsoftu se Gates snažil o kulturu, která chyby nekritizovala, ale snažila se z nich poučit. Protože pouze pokud zkoušíte nové věci, máte šanci růst. A nové věci s sebou nesou také mnohé chyby. Ostatně opačný případ byl dokonale vidět, když otěže Microsoftu převzal v roce 2000 Steve Ballmer, který se naopak všem okolo vysmíval, odmítal inovace a nebyl schopný si přiznat vlastní chyby. Microsoft začal ztrácet pozice, než ho zachránil Satya Nadella.

7 Dopřává si dostatek spánku

Jakkoli je známý příběh o Gatesových začátcích, kdy pracoval dva měsíce v kuse a jediný spánek, který si dopřával, byla hodina až dvě s hlavou položenou na klávesnici, je tento veleúspěšný podnikatel fanouškem dobrého spánku. Sám říká, že když nemá večer svých 7 hodin klidného spánku, nefunguje potom správně a jeho úsudek není tak bystrý. A není jediný, v tomto, dnes možná trochu nepopulárním, názoru, by ho podpořil také v současnosti nejbohatší člověk světa, Jeff Bezos, který se dokonce neobejde bez 8 hodin kvalitního spánku. Kde je díky tomu Amazon dnes už víme.

8 Stoprocentně se koncentruje

Zase návrat ke Gatesovým začátkům, kdy pracoval dva měsíce v kuse. Tehdy Gates projevil neuvěřitelný focus na jeden jediný úkol. I samotný Paul Allen později říkal, že to byl naprosto neuvěřitelný výkon, který Gates předvedl. Později už nemusel něco takového opakovat, ale kdykoli měl před sebou nějaký úkol, maximálně se koncentroval pouze na něj. Žádný multitasking!

Vezměte si z těchto Gatesových návyků poučení s snažte se s nimi pracovat ve svém životě. Pokud zafungovala jednomu z nejúspěšnějších podnikatelů z historie, budou fungovat i vám.

Hodnocení: +47
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.