23.07.2018 6 minut čtení

Benjamin Graham: Inteligentní investor

Vědečtí následovníci studovali práci sir Isaaca Newtona, aby se seznámili s jeho myšlenkami o gravitaci a pohybovými zákony. Lidé, kteří přemýšlejí vážně o investování, by se pak měli seznámit se životem a uměním Benjamina Grahama. Jeho strategie patří do slabikáře, každého začínajícího investora.

Ben Graham, známý jako „otec hodnotového investování“ nebo „děkan z Wall Street“, vynikal tím, že vydělával peníze na burze cenných papírů pro sebe i své klienty, aniž by podstupoval přehnané riziko. Graham vytvořil a dále předával mnoho principů bezpečného a úspěšného investování, které investoři využívají nadále i dnes.

Tyto myšlenky byly postaveny na pečlivém a téměř chirurgickém finančním ohodnocení společností. Jeho zkušenosti vedou k jednoduché a efektivní logice, na které vybudoval úspěšné metody investování.

Grahamův odkaz

Grahamova práce je v investičních kruzích legendární. Je mu mimo jiné připisováno otcovství moderní analýzy cenných papírů, je autorem úspěšných knih Analýza bezpečnosti a Inteligentní Investor, nejvíce známý však je jako mentor Warrena Buffetta.

Graham byl jedním z prvních lidí, kteří využili finanční analýzu k úspěšnému investování do akcií. Jeho práce byla také nástrojem při přípravě mnoha prvků zákona z roku 1933 známého také jako „Truth in Securities Act“, který kromě jiného vyžadoval, aby společnosti poskytovaly účetní uzávěrky ověřené nezávislými účetními. Toto nové prostředí pak učinilo Grahamovu práci založenou na finanční analýze mnohem jednodušší a efektivnější.

V mládí byl excelentním studentem na Columbia University v New Yorku a už krátce po skončení studia v roce 1914 začal pracovat na Wall Street. V příštích 15 letech vybudoval značné osobní bohatství nicméně i on o většinu svých peněz přišel během pádu burzy a následné velké hospodářské krize po roce 1929. Právě po této tvrdé zkušenosti napsal o pět let později první knihu Analýzu bezpečnosti, která popisuje Grahamovy metody analýzy a oceňování cenných papírů. Tato kniha byla později po desetiletí používána ve finančních kurzech jako klíčová práce věnující se této problematice.

Grahama vedly ztráty při velké hospodářské krizi ke zdokonalení jeho investičních technik. Stále usiloval o zisk na akciovém trhu, přičemž minimalizoval riziko ztráty. V praxi investoval do společností, jejichž akcie byly obchodovány hluboko pod svou likvidační hodnotou. Jednoduše řečeno bylo jeho cílem kupovat dolarovou hodnotu aktiv za 50 centů. Využíval tržní psychologii, především strach a chamtivost trhů ve svůj prospěch. Sám investoval výhradně podle exaktních čísel.

Teorie: „Mr. Market“ a „bezpečnostní polštář“

Graham zdůrazňoval, abychom hleděli na trh jako na obchodního partnera, který nám nabízí každý den možnost kupovat a prodávat podle jeho zájmů. Často se na tuto imaginární postavu odvolával. Říkával, že někdy jeho nabízená cena dává smysl, ale jindy je vzhledem k ekonomické realitě podniků příliš vysoká nebo naopak nízká.

Vy jako investor pak máte možnost nakoupit nebo prodávat podle vlastních zájmů, případně ho dokonce i ignorovat, pokud se vám jeho cena nelíbí. Můžete ho ignorovat, protože se druhý den vždycky vrátí s jinou nabídkou. Graham viděl volnost v možnosti říkat „ne“ jako hlavní výhodu průměrného investora nad profesionály, kteří byli nuceni obchodovat bez ohledu na aktuální ocenění cenných papírů.

Graham také kladl důraz na takzvaný bezpečnostní polštář. Strategie vycházející z myšlenky nakupovat akcie za cenu, která je značně pod konzervativním oceněním podniku. Což je velmi důležité neboť, tak vzniká velký prostor pro růst zisků, když trh nakonec akcie a jejich reálnou cenu přehodnotí. Bezpečnostní polštář zároveň investorovi poskytuje určitou ochranu proti poklesu, pokud investice nedopadne, tak jak bylo plánováno.

Velký investor a učitel

Kromě jeho investiční práce také na své alma mater vyučoval bezpečnostní analýzu. Byl stejně fascinován samotným procesem investování a strategiemi, jako vyděláváním peněz. Za tímto účelem napsal v roce 1949 Inteligen­tního investora, který byl postupem času ještě mnohokrát aktualizován. Tato kniha poskytla běžnému investorovi více praktických rad než Analýza bezpečnosti a stala se jednou z nejprodávanějších investičních knih všech dob.

Warren Buffett popisuje Inteligentního investora jako zdaleka nejlepší knihu o investování, která kdy byla napsána. Významná poklona relativně jednoduché knize. Buffett také o Grahamovi říká, že byl neuvěřitelně štědrý, obzvláště mluvíme-li o jeho investičních nápadech. Ve skutečnosti strávil Graham většinu svých důchodových let prací na nových zjednodušených vzorcích, aby pomohl průměrným investorům. Buffett se nyní snaží jeho krédo následovat, když sdílí svoje zkušenosti na každoročních setkáních akcionářů Berkshire Hathaway.

Poté, co si Buffett přečetl Inteligentního investora se ve věku 19let přihlásil na Columbia Business School, aby studoval pod Grahamem, kde položili i základy pro následné celoživotní přátelství. Později ještě pracoval pro Grahama dva roky v jeho společnosti Graham-Newman Corporation, než se ji jeho guru rozhodl uzavřít a jít do důchodu.

Následně se mnoho z bývalých Grahamových klientů ptalo Buffetta, zda by nespravoval jejich finance, s čímž souhlasil a jak se říká, zbytek už je historie. Mladý Buffett pokračoval ve zdokonalování vlastní strategie, která se od Grahamovi lišila, protože zdůrazňoval kvalitu podniku a dlouhodobost investice. Graham obvykle investoval pouze na základě čísel a prodával za předem stanovenou hodnotu.

Závěrem

Graham údajně dosáhl průměrného ročního zhodnocení kolem 20procent. Ačkoliv detaily jeho investic nejsou snadno dostupné, dosáhl těchto výsledků v době, kdy se nákup akcií obecně považoval za čistě hazardní hru. Graham však nakupoval akcie metodou, která zajišťovala jak nízké riziko, tak vysokou návratnost. Z tohoto důvodu byl Graham skutečným průkopníkem finanční analýzy.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.