12.09.2018 2 minuty čtení

Bělorusko vedené diktátorem Lukašenkem se chce stát dalším krypto hubem!

Mnoho zemí má zálusk na to, napodobit úspěch „Crypto Valley“ ve švýcarském Zugu. Finanční potenciál příležitosti stát se vůdcem příští technologické revoluce je skutečně obrovský, a proto země jako Malta umetají cestičku všem zájemcům z oblasti blockchain nebo krypto start-upů. Posledním hráčem, který se hlásí o pozornost na tomto hřišti je trošku překvapivě Bělorusko.

Země, která je považována za poslední baštu totality v Evropě se chce stát evropským centrem pro digitální a krypto průmysl? Ač zní tato věta trošku neuvěřitelně, o Alexandru Lukašenkovi si můžete myslet co chcete, ale očividně muž to pálí.

Východoevropská země trpí pod vládou Alexandra Lukašenka, který zde vládne od roku 1994 železnou rukou. Nyní však prezident chce, aby se Bělorusko stalo prosperujícím centrem blockchainového průmyslu a centrem kryptoinvestorů. Za tímto účelem podepsal v prosinci loňského roku zákon, který přislibuje novým technologickým podnikům daňové slevy a investiční pobídky.

Moderní technologie jsou v Bělorusku na překvapivě vysoké úrovni, přičemž se zde nachází poměrně dost inteligence pracující na vývoji blockchainu. Země disponuje kvalitním vysokoškolským systémem produkující záplavu vysoce kvalifikovaných inženýrů. Hlavní potíž leží v podnikatelské a zaměstnanecké rovině. Výše místních mezd ani zdaleka nedosahuje alespoň středoevropského standardu.

Přestože se v zemi nachází stovky start-upů, tak nově vystudovaní inženýři raději opouštějí zemi s vidinou získání vyšší mzdy. Konkurence v Minsku je i tak ostrá, v současnosti se mezi nedostatkové zboží řadí těžební rigy, průmysl se zde totiž vyvíjí ještě rychleji, než se původně očekávalo.

Otázkou zůstává, zda se plán na vznik krypto údolí skutečně stane realitou. V Bělorusku je možné všechno a klidně se může stát, že vláda převezme kontrolu nad společnostmi, jakmile se stanou ziskovými. Jakým způsobem se tedy do budoucna postaví autoritářská komunistická vláda k novému průmyslu? A pak je tu ještě jeden fakt. Lukašenkovi bude již 65 let. Co by se stalo, kdyby například v příštích pár letech ze scény odešel úplně?

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.