10.09.2019 5 minut čtení

Zakladatel Alibaby Jack Ma ve svých 55 letech končí. Co bude dál?

Nejbohatší muž Číny, který do země přinesl koncept e-komerce a během 20 let vybudoval byznys v hodnotě 460 miliard dolarů (10,6 bilionu korun), rezignoval na svůj post výkonného předsedy společnosti Alibaba.

#JackMa se nyní plánuje na plný úvazek vrhnout do #filantropie podobně, jako jeho zámořský kolega Bill #Gates. Již v roce 2014 založil Jack Ma Foundation a Bill and Melinda Gates Foundation ho označuje jako inspiraci pro charitativní úsilí.

Ma svůj plánovaný odchod signalizoval dlouhodobě stejně jako svůj velký zájem o filantropii, životní prostředí, práva žen, vzdělání a vývoj. "Než mi bude 70, mohl bych něco dělat i v jiných oborech, jako je vzdělání," řekl Ma na eventu Alibaby v září.

Stále učitelem

I po svém odchodu z vedení společnosti #Alibaba se očekává, že bude pokračovat v určování směru eshopového giganta skrz své doživotní členství v Alibaba Partnership, což je skupina 36 osob, které mohou nominovat většinu členů správní rady. Zůstává mu také podíl ve výši 6,22 %.

Člen komunistické strany Číny Ma je nejslavnějším čínským podnikatelem a se svým jměním 40 miliard dolarů (930 miliard korun) také nejbohatším Číňanem.

Je ale také bývalý učitel angličtiny a i přes svůj nesmírný podnikatelský úspěch často hovořil o své neutuchající vášni pro #vzdelani. Dnem, který si pro své formální odstoupení Ma vybral, je ostatně 10. září, což je v Číně Den učitelů. A v neposlední řadě dnes slaví 55. narozeniny.

Pro odůvodnění odchodu ze své společnosti sáhl její zakladatel rovněž do své bývalé kariéry.

"Učitelé vždycky chtějí, aby je jejich studenti předčili, takže je pro mě i společnost zodpovědným krokem nechat mladší a talentovanější lidi, aby se ujali vedení," řekl Ma už před rokem, kdy poprvé naznačil svůj záměr odejít.

Ma v loňském roce mluvil o výzvách, které čekají vzdělávání v budoucnu i na Světovém ekonomickém fóru, kde varoval: "Pokud nezměníme způsob, jakým učíme, za 30 let budeme mít velký problém. Aktuální způsob učení založený na vědomostech zklame naše děti, které nikdy nebudou schopny konkurovat strojům. Děti by se měly učit především měkké dovednosti jako nezávislé přemýšlení, hodnoty a týmovou spolupráci."

V roce 2017 Jack Ma Foundation přispěla 45 milionů dolarů na 10letý projekt, jehož snahou je objevit a kultivovat budoucí talentované učitele na čínském venkově. Čínský miliardář a technologický magnát však své učení vyvezl i do jiných rozvíjejících se zemí. 

O svých názorech a zkušenostech z byznysu již hovořil na místech, jako je Afrika, kde založil podnikatelskou cenu s názvem "Jack Ma Foundation Netpreneur Prize", o kterou budou soutěži malé africké společnosti. Vítěz ceny každý rok obdrží také 1 milion dolarů. Ma do projektu daroval celkem 10 milionů, aby mohl běžet po celou dekádu.

Peníze dal také do několika projektů na ochranu přírody a má podle všeho dobré vztahy s několika africkými lídry (například Paulem Kagamem z Rwandy).

Hlavní sídlo Alibaby v čínském Chang-čou

Odchod na vrcholu

Jack Ma se loni v listopadu dočkal ocenění od čínské vlády, když byl jmenován jako jeden ze 100 lidí, kteří se v posledních čtyřech desetiletích významným způsobem podíleli na ekonomické transformaci Číny. O události informoval list "Lidový deník", oficiální noviny vládnoucí komunistické strany, který mimo jiné zmínil, že Ma je členem strany.

Toto odhalení se stalo dalším signálem dlouhodobých obav, že komunistická strana pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga získává větší kontrolu nad čínským soukromým sektorem.

Ma Alibabu opouští v poměrně mladém věku. V minulosti již řekl, že by chtěl do podnikatelského důchodu odejít dříve než Bill Gates, který z Microsoftu odešel v 58 letech v roce 2014.

Existují však názory, že Ma odchází i díky tomu, že čínská vláda začíná na internetové společnosti uvalovat stále více omezení. Podnikatel však kategoricky odmítl, že by z Alibaby odcházel na popud Pekingu.

"Dostaly se ke mně fámy ze zahraničí říkající: 'odchází, protože se ho snaží vystrnadit vláda'. To nikdo nemůže, pokud nechcete odejít sami, že ano? Protože já vím, že to s politikou ani vládou nemá nic společného."

Někteří pozorovatelé si přesto myslí, že se Ma v minulých letech tu a tam vydal na tenký led a odchod z Alibaby je pro něj i otázkou pudu sebezáchovy. Charitativní projekty, kterým se nyní chce věnovat, navíc mají tu výhodu, že s vysokou pravděpodobností nezpůsobí žádné vlny v čínském vedení.

Ma každopádně odchází na absolutním vrcholu, čímž si nepochybně zajistil, že jeho odkaz jakožto průkopníka moderního čínského byznysu, přetrvá.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.