Evropa se potýká s nejdrsnějším obdobím sucha za několik posledních století, kdy kontinentální krajinu ničí zuřivé požáry a městská aglomerace jsou v jednom ohni. Olivovníky proti intenzivnímu slunečnímu záření nejsou imunní a španělský ministr zemědělství Luis Planas již varuje před rozsáhlejšími dopady.
„Pokud v nadcházejících týdnech nedojde k teplotní úlevě nebo dešťům, letošní úroda oliv by mohla být výrazně nižší než v předchozích letech,“ sdělil v úterý agentuře Bloomberg. Extrémní výkyvy počasí se tak negativně projevují v celém ekonomickém odvětví výroby olivového oleje.
Podle Mezinárodního výboru pro ochranu oliv ve Španělsku, které produkuje polovinu světové produkce olivového oleje, vzrostly v červnu ceny této plodiny v jižních regionech o více než 8 %. Očekává se, že Španělsko i Itálie, která je dalším předním dodavatelem, letos vyprodukují přibližně o 30 % méně olivového oleje.
Snížení produkce olivového oleje v západní a jižní Evropě a pokles výrobní kapacity slunečnicového oleje na Ukrajině v důsledku války zřejmě zvýší ceny všech rostlinných olejů, uvedl Planas pro agenturu Bloomberg.
Voda a olej se sice vzájemně neslučují, ale extrémní vedra na ně působí zhruba podobně, přinejmenším z finančního hlediska. Ceny indexu Nasdaq Veles California Water, který sleduje průměrné ceny transakcí s vodními licencemi v Kalifornii na pěti klíčových trzích, vzrostly od začátku roku až o 56 %.
The Daily Upside
The Motley Fool