Jaké finanční lekce dal svým dětem Warren Buffett?

Buffett v roce 2011 pomáhal s tvorbou animované série "Secret Millionaire’s Club" pro děti, ve které byl on sám mentorem skupiny studentů. A rady, které dal dětem v pořadu, jsou těmi stejnými, které dal svým vlastním dětem.

Série má celkem 26 dílů, přičemž každý se věnuje jedné finanční lekci, například tomu, jak fungují kreditní karty, nebo proč je důležité držet si přehled o tom, kde máte své peníze uloženy.

"Lekce z Secret Millionaire’s Club jsem naučil všechny [tři] své děti. Jsou to snadné rady určené pro #zivot i #byznys," řekl posléze #Buffett v rozhovoru pro CNBC.

Pojďme se podívat na několik lekcí, které v show Buffett dává včetně jeho rad, jak je efektivně předat dětem:

1. Jak přemýšlet flexibilně

Cílem této lekce je dítě naučit, aby se nevzdávalo, když se něco hned napoprvé nepodaří. Schopnost přemýšlet kreativně a outside-the-box se mu nepochybně při budoucích finančních výzvách bude hodit.

Buffett radí:

  • Vezměte děti do muzea umění a zkuste se jich zeptat, co si o stylech jednotlivých maleb myslí. Pak je vyzvěte, aby zkusili namalovat něco vlastního. Ale ne pouze tužkou nebo štětcem. Zkuste si s nimi malý brainstorming na téma další možné nástroje, které je možné použít ke kreslení.
  • Zkuste děti vyzvat, aby přišli s nějakým novým využitím pro věci, které běžně vyhazujete. Šlo by třeba víčka použít jako hrací kameny pro některé deskové hry (dáma)? A co prázdná krabice od cereálií? Fantazii se meze nekladou. Cílem je pomoci jim myslet kriticky, naučit se šetřit a nezapomínat na životní prostředí.

2. Jak začít šetřit peníze

"Ušetřená koruna je vydělaná koruna". Pokud své děti chcete naučit, aby se svými penězi uměly nakládat správně, je potřeba, aby pochopily rozdíl mezi tím, když něco chtějí a když něco potřebují.

Buffett radí:

  • "Dejte každému dítěti dvě prasátka (nebo jakékoli jiné nádoby) na mince: Jedno na úspory a jedno na útraty. Pokaždé, když nějaké peníze dostanou (jako dárek, kapesné, nebo za nějakou práci), pobavte se s nimi o tom, jak si je přejí mezi ony dvě nádoby rozdělit. Kolik by si chtěly ušetřit na později a kolik na utrácení?
  • Dejte dětem za úkol vytvořit seznam (mohou ho i namalovat nebo dát dohromady z výstřižků časopisů atp.) pěti až deseti věcí, které by si chtěly koupit. Pak s nimi každou položku projděte a označte, zda jde o věc, kterou chtějí, nebo potřebují.

3. Jak poznat rozdíl mezi cenou a hodnotou

Platit spíš za značku než za samotný předmět je dnes zcela běžnou praxí. Boty a různé tech gadgety lze sehnat ve velmi podobné kvalitě za nižší cenu, ale když na sobě nemají tu cool značku, která zvyšuje společenský status, není to ono. Takový je společenský konsenzus.

Cílem této lekce je pomoci dětem pochopit různé způsoby, kterými nás reklamy nutí kupovat si služby a předměty a taky to, jak poznat, co se vyplatí koupit a co nikoliv.

Buffett radí:

  • Napište si nákupní seznam do obchodu a poté společně s dětmi projděte slevové letáky a zkuste najít, co ze seznamu je aktuálně ve slevě. Porovnejte ceny jednotlivých obchodů a zkuste zjistit, který obchod má aktuálně na jednotlivé produkty nejlepší nabídku.
  • Vezměte časopis a vyberte nějakou tištěnou reklamu, na kterou se podíváte blíže. Zeptejte se dětí: Co tato reklama prodává? Co se snaží čtenářům říct? Co je na reklamě zaujalo jako první? Vzbuzuje v nich nějaký pocit? Snaží se je přesvědčit, aby si něco koupily?

4. Jak se správně rozhodnout

Klíčem ke konání správných rozhodnutí je schopnost přemýšlet nad tím, jak jednotlivé volby mohou ovlivnit budoucí výsledek.

Buffett radí:

  • Zkuste dětem nastavit modelovou situaci vyžadující rozhodnutí (ideálně něco aktuálního z vašeho života) pobavte se s nimi o svých rozhodnutích, které zrovna konáte. Nezapomeňte zmínit, jaký efekt bude vaše rozhodnutí mít na budoucnost. Příklad, který je možná nyní po létě docela aktuální: "Chtěli bychom koupit novou televizi, ale klimatizace je pokažená a abychom ji mohli opravit nebo koupit novou, potřebujeme chvíli šetřit. Když to neuděláme, bude tady v létě horko. Až klimatizaci opravíme, můžeme se vrátit k přemýšlení o nákupu televize."
  • Učte děti od malička chytrému rozhodování, z nějž plynou ušetřené #finance. Možná chtějí v obchodě koupit nějakou pohádku na DVD. Zeptejte se jich, jestli ji opravdu potřebují a nebylo by lepší (a levnější) si ji na den pronajmout z nějaké online půjčovny.

Nikdy není příliš brzy

Jak jste možná poznali, nejde o lekce, které byste měli učit 10leté dítě. To proto, že s podobnými lekcemi chcete začít mnohem dříve. S elementárními základy financí lze bez problémů začít již v předškolním věku. Nezapomeňte, že lidský mozek prodělá 80 % svého celého vývoje do 3 let věku. A v 7 letech bude mít vaše dítě ve svém povědomí vyvinuty základní koncepty chování a uvažování, které budou v budoucnu ovlivňovat i jeho finanční chování. Není tedy na co čekat.

 

#osobnirozvoj #financnigramotnost #deti #lekce

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 11 518.

Zaregistrovat se