12.09.2018 6 minut čtení

Jak vydělat na finanční krizi? Inspirujte se těmito pěti investorskými esy

Doporučení „nakupovat, když po ulicích teče krev“ bylo připsáno více než jednomu úspěšnému obchodníkovi. Řídit se touto poučkou už ze své podstaty není jednoduché, ale každý, kdo si tento přístup osvojí, na něm dokáže velmi zbohatnout. Druhá často zmiňovaná citace zní, že „trh dokáže zůstat iracionální déle, než vy dokážete zůstat solventní“. Ve své podstatě říká, že se o nakupování v době paniky mnohem snáze mluví, než se tak skutečně koná…

Existují určitě i další klišé týkající se investování do akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů používající se, když jejich cena klesá a většina z nich hovoří o tom, že se skutečně nejedná o nic jednoduchého. Níže však naleznete pět investorů, kteří dokázali pozoruhodně načasovat své obchody během poslední krize a díky tomu odstartovali cestu k obrovským ziskům.

#1 Warren Buffett

 

Co by to bylo za žebříček úspěšných investorů, kdy v něm nefiguroval věštec z Omahy. V říjnu 2009 vydal Warren Buffett článek v New York Times, v němž prohlašoval, že kupuje americké akcie během pádu trhů, který způsobila úvěrová krize. Sám rád používá ekvivalent k doporučení zmíněnému v úvodu, které zní: „Mějte strach, když jsou ostatní chamtiví a buďte chamtiví, když se ostatní bojí.“

Jeho nákupy v krizovém období zahrnovaly 5 miliard dolarů investovaných do prioritních akcií Goldman Sachs, přičemž díky tomuto nákup získal i přednostní právo na nákup dalších akcií. Kromě toho si také s bankou vyjednal opci na její zpětné odkoupení cenných papírů s prémii 10 procent. Nedávno banka oznámila, že této možnosti využije. Dále koupil také akcie General Electric v hodnotě 3 miliardy dolarů se stejnými podmínkami nákupu a prodeje jako v případě Goldman Sachs.

Kromě zmíněných nakoupil také podíly ve Swiss Re a Dow Chemical čili společnostech které vyžadovali okamžitou likviditu, aby se dostaly z hluboké úvěrové krize. Díky těmto krokům vydělal miliardy, a navíc pomohl řídit tyto i další americké firmy v mimořádně složitém období.

#2 John Paulson

 

Manažer hedgeových fondů dosáhl slávy během úvěrové krize za velkolepou sázku proti americkému trhu s bydlením. Tato včasná sázka vydělala jeho společnosti Paulson&Co. během krize 2,5 miliardy dolarů. V roce 2009 přiložil pod kotel a investoval do několika bankovních domů. Jednalo se o několikamili­ardovou pozici v Bank of America, přibližně 100 milionovou investici do Goldman Sachs, investici do Citigroup, JP Morgan Chase a do několika dalších finančních institucí. Rovněž realizoval nemalé investice do zlata.

Paulsonovy celkové výnosy z hedgeových fondů za rok 2009 byly více než slušné, ale obrovské zisky zaznamenal především ve velkých bankách, do kterých investoval. Sláva, kterou získal během krize také jemu a jeho firmě pomohla získat do správy miliardy dalších aktiv, díky čemuž vydělával na lukrativních poplatcích za správu investic.

#3 Jamie Dimon

 

V tomto případě se nejedná o typického individuálního investora, Jamie Dimon však dokázal využít strach během úvěrové krize ve prospěch jím vedené JP Morgan. V době finanční krize využil finanční sílu své banky k získaní Bear Stearns a Washington Mutual, což byly dvě finanční instituce tvrdě zasažené díky jejich orientaci na trh bydlení v USA. JP Morgan koupil společnost Bear Stearns za 10 dolarů za akcií což bylo přibližně 15 procent z její ceny v březnu 2008.

V září téhož roku získal pro banku také WaMu, přičemž jeho kupní cena byla také zlomkem původní ceny v počátcích téhož roku. Od svého minima v březnu 2009 se akcie JP Morgan téměř ztrojnásobily a akcionáři a její generální ředitel poměrně dost zbohatli.

#4 Ben Bernanke

 

Stejně jako Jamie Dimon ani Ben Bernanke není individuálním investorem, ale jako šéf Federálního rezervního fondu stál za kormidlem této instituce právě v období krize – což se později ukázalo jako jedno z nejlepších období pro Fed. Činnost Fedu samozřejmě spočívala v ochraně amerického (a globálního) finančního systému před naprostým rozpadem.

Odvážné akce v době, kdy čelil obrovské nejistotě zajistily, že se zisky Fedu dostaly v roce 2010 na 82 miliard dolarů. Zisk mimo jiné tvořily celkem 3,5 miliardy z nákupu aktiv společnosti Bear Stearns a AIG, 45 miliard dolarů byl výnos z nákupu cenných papírů zajištěných hypotékami v hodnotě bilion dolarů a 26 miliard z držení vládního dluhu.

Rozvaha federálního rezervního systému vzrostla trojnásobně na 800 miliard dolarů, aby absorbovala následky deprese ve finančním systému, ale zdá se, že z hlediska konečného profitu pracovali ve Fedu s financemi v krizovém období neobyčejně dobře.

#5 Carl Icahn

 

Carl Icahn je dalším legendárním fondovým investorem, který oplývá bohatými zkušenostmi z investování do problémových aktiv během poklesů trhů. Jeho odbornost spočívá především v nákupech sázkových a hazardních společností. V minulosti například získal tři lasvegaské hazardní podniky v době finančních těžkostí a prodával je s výrazným ziskem, když se průmyslové podmínky zlepšily.

Icahn prokázal znalost trhů, když 3 zmíněné nemovitosti prodal v roce 2007 za 1,3 miliardy dolarů, což byl mnohonásobek jeho původní investice. Znovu začal jedna během kreditní krize a byl tak schopný zajistit si majetek bankrotující developerské společnosti Fontainebleau snažící se v Las Vegas zrealizovat svůj projekt, za 155 milionů dolarů, což odpovídá zhruba 4 procentům nákladů na dokončení stavby. Práce na stavbě by měly brzy skončit a dá se očekávat, že Icahn zapíše další obrovský zisk.

Závěr

Udržení si nadhledu v době krize je pro výše zmíněné investory klíčovým rozlišovacím faktorem. JP Morgan a Fed jsou jistě velké instituce, které si jednotliví investoři nemohou dovolit kopírovat ve svých vlastních portfoliích, ale obě nabízejí poučení o tom, jak využít trhu, když je v panice. Když se na trh vrátí normální podmínky, zruční investoři mohou z krize vyjít se značnými zisky a ti, kteří jsou schopni své dřívější úspěchy v jednotlivých útlumech opakovat, skončí nesmírně bohatí.

Zmíněné téma samozřejmě stojí za hlubší studium, které překračuje rámec tohoto článku. V případě vašeho zájmu se však můžeme podívat na jednotlivé strategie úspěšných krizových investorů z bližší perspektivy.

Finanční krize už možná číhá za dveřmi. Máte k dispozici dostatek volné hotovosti, abyste mohli zrealizovat nákupy v době kdy poteče po ulicích krev?

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.