Existují určitě i další klišé týkající se investování do akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů používající se, když jejich cena klesá a většina z nich hovoří o tom, že se skutečně nejedná o nic jednoduchého. Níže však naleznete pět investorů, kteří dokázali pozoruhodně načasovat své obchody během poslední krize a díky tomu odstartovali cestu k obrovským ziskům.
#1 Warren Buffett

Co by to bylo za žebříček úspěšných investorů, kdy v něm nefiguroval věštec z Omahy. V říjnu 2009 vydal Warren Buffett článek v New York Times, v němž prohlašoval, že kupuje americké akcie během pádu trhů, který způsobila úvěrová krize. Sám rád používá ekvivalent k doporučení zmíněnému v úvodu, které zní: „Mějte strach, když jsou ostatní chamtiví a buďte chamtiví, když se ostatní bojí.“
Jeho nákupy v krizovém období zahrnovaly 5 miliard dolarů investovaných do prioritních akcií Goldman Sachs, přičemž díky tomuto nákup získal i přednostní právo na nákup dalších akcií. Kromě toho si také s bankou vyjednal opci na její zpětné odkoupení cenných papírů s prémii 10 procent. Nedávno banka oznámila, že této možnosti využije. Dále koupil také akcie General Electric v hodnotě 3 miliardy dolarů se stejnými podmínkami nákupu a prodeje jako v případě Goldman Sachs.
Kromě zmíněných nakoupil také podíly ve Swiss Re a Dow Chemical čili společnostech které vyžadovali okamžitou likviditu, aby se dostaly z hluboké úvěrové krize. Díky těmto krokům vydělal miliardy, a navíc pomohl řídit tyto i další americké firmy v mimořádně složitém období.
#2 John Paulson

Manažer hedgeových fondů dosáhl slávy během úvěrové krize za velkolepou sázku proti americkému trhu s bydlením. Tato včasná sázka vydělala jeho společnosti Paulson&Co. během krize 2,5 miliardy dolarů. V roce 2009 přiložil pod kotel a investoval do několika bankovních domů. Jednalo se o několikamiliardovou pozici v Bank of America, přibližně 100 milionovou investici do Goldman Sachs, investici do Citigroup, JP Morgan Chase a do několika dalších finančních institucí. Rovněž realizoval nemalé investice do zlata.
Paulsonovy celkové výnosy z hedgeových fondů za rok 2009 byly více než slušné, ale obrovské zisky zaznamenal především ve velkých bankách, do kterých investoval. Sláva, kterou získal během krize také jemu a jeho firmě pomohla získat do správy miliardy dalších aktiv, díky čemuž vydělával na lukrativních poplatcích za správu investic.
#3 Jamie Dimon

V tomto případě se nejedná o typického individuálního investora, Jamie Dimon však dokázal využít strach během úvěrové krize ve prospěch jím vedené JP Morgan. V době finanční krize využil finanční sílu své banky k získaní Bear Stearns a Washington Mutual, což byly dvě finanční instituce tvrdě zasažené díky jejich orientaci na trh bydlení v USA. JP Morgan koupil společnost Bear Stearns za 10 dolarů za akcií což bylo přibližně 15 procent z její ceny v březnu 2008.
V září téhož roku získal pro banku také WaMu, přičemž jeho kupní cena byla také zlomkem původní ceny v počátcích téhož roku. Od svého minima v březnu 2009 se akcie JP Morgan téměř ztrojnásobily a akcionáři a její generální ředitel poměrně dost zbohatli.
#4 Ben Bernanke

Stejně jako Jamie Dimon ani Ben Bernanke není individuálním investorem, ale jako šéf Federálního rezervního fondu stál za kormidlem této instituce právě v období krize – což se později ukázalo jako jedno z nejlepších období pro Fed. Činnost Fedu samozřejmě spočívala v ochraně amerického (a globálního) finančního systému před naprostým rozpadem.
Odvážné akce v době, kdy čelil obrovské nejistotě zajistily, že se zisky Fedu dostaly v roce 2010 na 82 miliard dolarů. Zisk mimo jiné tvořily celkem 3,5 miliardy z nákupu aktiv společnosti Bear Stearns a AIG, 45 miliard dolarů byl výnos z nákupu cenných papírů zajištěných hypotékami v hodnotě bilion dolarů a 26 miliard z držení vládního dluhu.
Rozvaha federálního rezervního systému vzrostla trojnásobně na 800 miliard dolarů, aby absorbovala následky deprese ve finančním systému, ale zdá se, že z hlediska konečného profitu pracovali ve Fedu s financemi v krizovém období neobyčejně dobře.
#5 Carl Icahn

Carl Icahn je dalším legendárním fondovým investorem, který oplývá bohatými zkušenostmi z investování do problémových aktiv během poklesů trhů. Jeho odbornost spočívá především v nákupech sázkových a hazardních společností. V minulosti například získal tři lasvegaské hazardní podniky v době finančních těžkostí a prodával je s výrazným ziskem, když se průmyslové podmínky zlepšily.
Icahn prokázal znalost trhů, když 3 zmíněné nemovitosti prodal v roce 2007 za 1,3 miliardy dolarů, což byl mnohonásobek jeho původní investice. Znovu začal jedna během kreditní krize a byl tak schopný zajistit si majetek bankrotující developerské společnosti Fontainebleau snažící se v Las Vegas zrealizovat svůj projekt, za 155 milionů dolarů, což odpovídá zhruba 4 procentům nákladů na dokončení stavby. Práce na stavbě by měly brzy skončit a dá se očekávat, že Icahn zapíše další obrovský zisk.
Závěr
Udržení si nadhledu v době krize je pro výše zmíněné investory klíčovým rozlišovacím faktorem. JP Morgan a Fed jsou jistě velké instituce, které si jednotliví investoři nemohou dovolit kopírovat ve svých vlastních portfoliích, ale obě nabízejí poučení o tom, jak využít trhu, když je v panice. Když se na trh vrátí normální podmínky, zruční investoři mohou z krize vyjít se značnými zisky a ti, kteří jsou schopni své dřívější úspěchy v jednotlivých útlumech opakovat, skončí nesmírně bohatí.
Zmíněné téma samozřejmě stojí za hlubší studium, které překračuje rámec tohoto článku. V případě vašeho zájmu se však můžeme podívat na jednotlivé strategie úspěšných krizových investorů z bližší perspektivy.
Finanční krize už možná číhá za dveřmi. Máte k dispozici dostatek volné hotovosti, abyste mohli zrealizovat nákupy v době kdy poteče po ulicích krev?