06.09.2019 4 minuty čtení

4 rychlé tipy, jak udržet koncentraci u mentálně náročné práce

Všichni vaši přátelé si myslí, že máte jednoduchou práci. Vždyť přeci jen celý den sedíte u počítače, to není jako opravdová práce rukama, tam se člověk namáhá! Vy o tom však víte své...

Sedět osm, ale někdy i deset nebo dvanáct hodin u počítače a soustředit se na práci, která zahrnuje plánování, psaní emailů, řízení týmu, marketing a všechno to, co si práce v kanceláři žádá, to opravdu není nic jednoduchého. Taková práce je extrémně psychicky vyčerpávající a co si budeme povídat, když k tomu člověk přistoupí špatně, může to ovlivnit i jeho fyzický stav.

Jak předejít tomu, aby se člověk cítil vyhořelý? Aby jen tak seděl u počítače, prohlížel si stránky, které ho vlastně vůbec nezajímají, prostě dělal vše, jen ne svou práci? Tady jsou čtyři rychlé tipy, které vám pomohou doplnit energii a poprat se všemi výzvami, které chtějí narušit vaše soustředění.

1 Nastavte si denní cíle

Vědět kam jdete, to je základ obrany proti ztrátě energie a koncentrace. Každý den si naplánujte své hlavní cíle na daný den a ty postupně plňte. I velké cíle, které vás mohou na první pohled odrazovat, se dají rozdělit na několik menších částí, které už tak hrozivě nevypadají a dají se rychle splnit.

Odškrtávání jednotlivých úkolů je taková vaše malá hra a s každým dalším „vítězstvím“ se vaše energie doplňuje. Nebuďte však přehnaně optimističtí, pokud si toho naplánujete na daný den moc a už od rána je vám jasné, že se to nedá stihnout, sami sebe tak hned na začátku demotivujete a energie začne rychleji ubývat. Držte se při plánování při zemi a pokud zbude čas na další úkoly, může to být další příjemný bonus

2 Dávejte si malé pauzy

Nikdo samozřejmě nedokáže pracovat bez přestávky několik hodin v kuse. Snažte se však vyhnout tomu, že jedete vždy až na doraz. Dávejte si malé přestávky v pravidelných intervalech nebo vždy po dokončení úkolu.

V rámci několikaminutové přestávky je dobré se trochu projít a nadýchat čerstvého vzduchu, pomůže to proudění krve do mozku a ve chvíli kdy se vrátíte k práci, budete opět připraveni podat maximální výkon. Není na škodu také dělat jednoduché meditační cviky, třeba jen na minutu zavřít oči a zhluboka dýchat. Uvidíte ten zázračný přísun energie!

3 Jezte málo a často

Každý z nás jistě zná ten pocit, když se vrátí z velkolepého oběda do kanceláře, usedne ke svému stolu a…a nic. Žádný nápad, žádná chuť do práce. Jen chuť se natáhnout a pořádně prospat. Nakonec to dopadne tak, že pár hodin jen bezcílně koukáte do monitoru a bojujete se svým tělem a chutí si zdřímnout. A než se nadějete, je večer a vy máte opět výčitky svědomí, že jste nic nestihli.

Zkuste na to jít lépe. Místo jednoho velkého oběda si dejte malou dopolední svačinu, lehký oběd a potom malou odpolední svačinu. Samozřejmě ideálně v nějaké zdravé variantě, ne koblihy a čokoládu. Lehké svačinky po celý den dodávají vašemu tělu energii, ale zároveň nemají takový dopad na vaše trávení a neunaví vás. Nezapomínejte také na pití, postavte před sebe každý den velkou minerálku (ne slazenou limonádu!) a tu vypijte. Magnesia je na to ideální, protože hořčík v ní obsažený snižuje míru únavy a vyčerpání. A přesně to potřebujete!

4 Ukliďte si

Samozřejmě, že špinavý stůl plný bordelu je znakem umělecké duše jeho majitele, ale přeci jen…Tak, jako člověk potřebuje mít čistou mysl, aby se mohl soustředit, potřebuje k tomu také čisté okolí. Jakýkoli nepořádek na stole vaši pozornost odvádí, stejně tak vám může připomínat, jaké všechny nedokončené úkoly máte před sebou. A soustředění je pryč.

Zkuste se podívat na svůj stůl a uklidit z něj vše, co ke své práci nepotřebujete. Pravděpodobně zůstane jen počítač, diář, propiska, telefon a hrnek s kávou nebo čajem. A samozřejmě voda. Nevěříte, že to funguje? Dejte tomu šanci a uvidíte ten rozdíl.

#osobnirozvoj #prace #soustredeni #vykon #psychologie #flow #energie

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.