Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.09.2019 3 minuty čtení

Bývalý knihovník utopil 2 miliony z veřejných financí v populární mobilní hře

Globální utrácení v mobilních hrách v 1. pololetí loňského roku meziročně vzrostlo o 19,1 % na 26,6 miliardy dolarů (625 miliard korun).

Závislost na mobilních hrách a jejich chytrých herních mechanikách, které jsou navrženy, aby z hráčů každou chvíli lákaly peníze, se začíná dostávat lehce mimo kontrolu. 

Pomineme teď to, že vám ratolest zčeří kreditní kartu a za čtvrtinu výplaty si do své oblíbené #hry nakoupí prémiovou měnu nebo nějaký ten skin. Bývalý knihovník Adam Winger zamířil na 30 dní do vězení, protože byl usvědčen z toho, že si z veřejných peněz daňových poplatníků vypůjčil rovnou 89 tisíc dolarů (zhruba 2 miliony korun), které v klidu utratil v jeho pravděpodobně velmi oblíbené mobilní hře "Game of War".

Winger působil 3 roky jako ředitel Městské knihovny ve městě North Logan ve státě Utah před tím, než dostal loni v létě nucené volno a později sám rezignoval.

V červnu se u soudu přiznal k odcizení 89 tisíc dolarů z veřejných prostředků, které použil pro nákupy prémiových věcí ve zmíněné hře. Od soudu odešel s měsíčním vězením, 100 hodinami veřejně prospěšných prací a pokutou 78 tisíc dolarů (1,8 milionu Kč). V budoucnu již navíc nesmí pracovat na žádné pozici, kde by mu byly svěřeny jakékoliv správní povinnosti veřejného majetku.

#GameofWar je "free-to-play" mobilní hra. To znamená, že si ji hned teď můžete stáhnout a začít hrát, aniž by vás to stálo korunu. Jde o hru na hrdiny, kde je vaším úkolem sbírat suroviny, stavět budovy a bojovat s ostatními hráči. Některé herní úkony přitom trvají určitý čas (jež se příhodně s postupem hrou neustále prodlužuje), který však můžete urychlit, pokud provedete uvnitř hry platbu reálnými penězi. Hra je dostupná na #AppStore Applu, #GooglePlay Store i #AmazonMarketplace.

Winger zřejmě sváděl ne boj, ale rovnou virtuální válku, kterou jako správný vládce potřeboval odněkud financovat. Díky své pracovní pozici měl přístup ke kreditním kartám od bankovního účtu města, které byly určeny na knihovní výdaje. Začal tedy skrz ně nakupovat dárkové poukazy z Amazonu, iTunes i Google Play a za ně posléze virtuální měnu Amazon Coin, za niž lze od Amazonu nakupovat hry nebo přímo v nich provádět platby.

Videoherní společnosti zabývající se tvorbou mobilních her dnes vytvářejí stále sofistikovanější herní mechaniky hraničící v mnoha případech s plnohodnotnými kasíny, které hráče nutí, aby v nich utráceli stále větší částky i přesto, že se na první pohled tváří, jako že jsou zcela zdarma.

Zisky z těchto her dosahují milionů dolarů denně. I proto si tvůrce a vydavatel hry Game of War, společnost Machine Zone, mohla před pár lety dovolit za čtyřměsíční kampaň, pro kterou si najala #KateUpton nebo #MariahCarey a zaplatila 30sekundový reklamní spot během Superbowlu, zaplatit 40 milionů dolarů.

Například hráči jedné z nejpopulárnějších podobných mobilních her s názvem #CandyCrushSaga takto během loňského roku ve hře každý den utratili 4,2 milionu dolarů (téměř 100 milionů korun). Roční příjmy tvůrce hry, společnosti King, díky tomu dosáhly 1,5 miliardy dolarů (více než 35 miliard korun).

 

#mobilnihry

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím