18.09.2018 6 minut čtení

Příběh o muži, který překonal systém a vyhrál loterii. Čtrnáctkrát! 2. díl

Miliony a miliony lidí po celém světě každý den přicházejí k loterijním terminálům, aby vsadili svá šťastná čísla a potom několik dní netrpělivě očekávají, zda se na ně usměje štěstí. V drtivé většině se tak nestane, ale oni přesto neztrácejí naději a rituál opakují i celý život. Tenhle muž však mezi takové lidi patřit nechtěl.

Doporučujeme přečíst nejdříve první díl, toto je navazující příběh.

American Dream

Po tom, co Mandelovi přestal běžet australský „byznys“, začal se rozhlížet po loteriích ve Spojených státech. Vyslal několik svých lidí, aby projezdili Ameriku a vybrali loterie, které nejlépe odpovídají jeho ideálním výpočtům. Ti po delším hledání našli. Nově spuštěnou Virginia lottery, která při 7 milionech možných kombinacích nabízela zajímavé jackpoty.

Po vyhlédnutí té správné loterie založil Mandel International Lotto Fund, do kterého postupně nalákal 2524 investorů, kteří měli investovat každý po třech tisících dolarů, aby dali dohromady částku potřebnou k vykrytí všech možných kombinací. Díky svým předchozím úspěchům to měl celkem jednoduché, nakonec „naraisoval“ více než 9 milionů dolarů.

Tohle nebyl sázkový byznys, to byla klasická logistická firma

Dalším krokem bylo zajištění celkové logistiky, která byla na celém tom „byznysu“ tím nejnáročnějším. Mandel najal 16! fulltime zaměstnanců a ti tři měsíce tiskli všechny možné kombinace tiketů, aby pak tunu tohoto nákladu nechali přepravit lodí do Virginie za 60 tisíc dolarů.

Ve státech už čekala Mandelova spojka, jistý Anithalee Alex, který měl celý proces dokončit na místě. Samozřejmě nešlo si jen tak nakráčet na benzinku a podat tikety za sedm milionů dolarů, takže bylo potřeba i ve státech najmout několik zaměstnanců a rozměnit peníze.

Den D

Důležité také bylo počkat. Jakmile měl Mandel všechny tikety ve státech, čekal na vhodnou příležitost, kdy se jackpot vyšplhá na zajímavou hodnotu. To přišlo přesně ve středu, 12. února 1992, kdy se jackpot dostal na 27 milionů dolarů. V tu chvíli zadal Mandel jasný pokyn – akce!

Největším nepřítelem Alexe, který na celý proces ve státech dohlížel, byl čas. Losování totiž mělo proběhnout v sobotu, tedy za pouhých 72 hodin. 35 kurýrů nafasovalo balíčky po deseti tísících tiketů a stejném množství dolarů a rozeběhlo se ke všem možným terminálům v okolí – do obchodů, na čerpací stanice, do supermarketů, prostě všude, kde měli loterijní terminály a dva dny v kuse podávali jeden tiket za druhým. Tempo bylo zběsilé, ale vše bylo na dobré cestě k úspěchu.

Když však v sobotu nadešel den D, přišla nejhorší možná katastrofa. Některým z kurýrů už bylo z podávání tiketů tak špatně, že odpadli a svou práci nedodělali. A tak se stalo, že ve finále měl Mandelův tým vsazeno „pouze“ 5,5 milionu kombinací ze 7 milionů možných.

Mandel si tak moc dával záležet na tom, aby tahle akce byla stoprocentně kryta, přecijen už šlo o poměrně velký finanční obnos. Měl také v hlavě několik příběhů z historie, kdy nějací blázni nakoupili tikety v hodnotě mnoha tisíc dolarů, ale jelikož neměli stoprocentní pokrytí, prohráli. A najednou měl Mandel v sázce 5,5 milionu dolarů a velkou, ale ne stoprocentní, šanci na úspěch. Nervozita v týmu byla obrovská.

Když byla 15. února konečně vylosována čísla, Alex a jeho tým se ponořili do papírových tiketů a začali hledat. Po chvilce se ozval výkřik, na který všichni tak dychtivě čekali: „Mám ho!“. Všichni začali okamžitě slavit, protože jim spadl obrovský kámen ze srdce. I přes ten konečný risk se několikaměsíční práce vyplatila.

Jakmile se zprávu dozvěděl Mandel, okamžitě informoval všechny své investory, že se akce podařila a že mohou očekávat výplatu tučných zisků. Výplata celé výhry na účet International Lotto Fund pak měla proběhnout ve 20 ročních splátkách po více než milionu dolarů ročně.

Byl by Jefferson proti?

Loterijní komise velmi rychle zjistila, co se stalo. A zjistil to celý svět, zpráva byla skoro ve všech světových médiích. V Austrálii byl Mandel za lidového hrdinu, který porazil americký kolos. Ten kolos se s tím však nehodlal smířit.

„Měli bychom pamatovat na slova Thomase Jeffersona, který říkal, že loterie je šance pro obyčejné občany, aby vsadili malou sumu peněz a mohli vyhrát velkou sumu peněz,“ řekl k tomu šéf Virginia Lottery Ken Thorson. Okamžitě se tak rozjelo vyšetřování, které trvalo následující čtyři roky. Ale ať už CIA a dalších 13 vyšetřujících úřadů hledali jak chtěli, nenašli nic, co by Mandela usvědčovalo ze zločinu. Vyšetřování tak ustalo a Mandel si mohl vydechnout. I když…

Konec pohádky

Ziskuchtiví investoři neměli ani po čtyřech letech své peníze. Každý do té doby obdržel necelou polovinu z původně investované částky a tím se přísun peněz zastavil. V roce 94 pak Mandel všem investorům napsal, že to nakonec nebyl tak dobrý byznys a že zisky z něj nejsou v původně očekávané hodnotě.

Mezitím si Mandel z fondu zaplatil 1,7 milionu dolarů za „poradenství“ a dvacetiletý splátkový kalendář prodal jedné úvěrové společnosti za 14 milionů dolarů. Po odečtení nákladů na celou akci zůstala malá suma peněz, která podle všeho nakonec skončila v Hongkongském investičním fondu jeho nevlastního bratra.

Po této akci se Mandel pokusil rozjet například pojišťovací společnost či loterijní společnost na Gibraltaru, ale ani jedno mu nevyšlo a tak v roce 1995 vyhlásil bankrot. Potom už to byly v jeho režii spíše menší podvodné systémy na důvěřivé investory. Za jeden takový si nakonec vysloužil dvacet měsíců v izraelském vězení.

Jak už bylo zmíněno na začátku, dnes opravdu dožívá poklidný život v plážovém domku na tropickém ostrově, i když to asi není takový luxus, jak se původně mohlo zdát. Ale jeho odkaz žije dál, protože od jeho podvodu už se všechny loterie proti podobné možnosti kryjí. Takže s tou půlmiliardou ve Sportce spíše nepočítejte – dosavadní rekord je 200 milionů ko­run.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.