04.09.2019 3 minuty čtení

Elon Musk a Jack Ma se shodují, že největším problémem lidstva bude populační kolaps

Dneska to tak možná nevypadá, ale oba podnikatelé varují, že již za 20 let budeme čelit nedostatku lidí.

Pokud jde o budoucnost lidstva, neshodne se CEO Tesly Elon #Musk se zakladatelem Alibaby Jackem Ma na tom, zda by se lidé měli potenciálů umělé inteligence bát, či nikoliv. Má věc vidí optimisticky, Musk spíš apokalypticky. Oba podnikatelé a miliardáři se však shodují na největším problému, kterému bude náš svět muset v budoucnu čelit: nedostatek lidí.

"Většina lidí si dnes myslí, že je na planetě příliš mnoho lidí, ale ve skutečnosti je to zastaralý pohled," řekl minulou středu Musk na World Artificial Intelligence Conference v Šanghaji. "Pokud budeme očekávat, že nás čeká benevolentní #budoucnost s A.I., myslím si, že největším problémem, kterému bude svět za 20 let čelit, bude populační kolaps. Ne exploze. Kolaps."

"S tímto zcela souhlasím," reagoval na Muskova slova Ma. "Populační problém pro nás bude velkou výzvou. 1,4 miliardy obyvatel Číny může znít jako hodně, ale během 20 let podle mě Čínu čeká okolo nedostatku lidí velká výzva. A rychlost poklesu #populace se navíc bude zrychlovat. Vy jste to nazval kolapsem," řekl #JackMa směrem k Muskovi. "Já s vámi souhlasím".

"Ano, akcelerující kolaps," dodal Musk.

Obavy z přelidnění kvůli imigraci Musk považuje za přinejmenším krátkozraké. "Typický protiargument většinou zní 'Dobře a co imigrace?', načež vždycky odvětím 'Odkud?'"

Musk a Ma mohou svým agresivním časovým rámcem někoho zaskočit, ale globální #porodnost by dle odhadů analýzy populačních dat #OSN, kterou provedlo Pew Research Center, do roku 2070 skutečně měla spadnout pod tvz. nezbytnou míru plodnosti - neboli pod průměrný počet dětí, které každá žena musí porodit, aby nová generace dokázala nahradit tu starou.

Aktuální nezbytná míra plodnosti je 2,1 porodu a aktuální globální plodnost je 2,5 porodu, avšak do roku 2100 by měla poklesnout na 1,9 porodu.

Plodnost se v závislosti na geografii může široce lišit, ale Afrika je dnes jedinou částí světa, u které se očekává, že bude mít "silný populační růst" i po roce 2100. Naopak populace Evropy či Latinské Ameriky budou již v roce 2100 vymírat. Populace Asie by měla dle stejné analýzy růst zhruba do roku 2055 a poté rovněž začít klesat.

A konkrétně pro Čínu je zpomalující růst populace velký problém. Vzhledem k tomu, že země po celá desetiletí cíleně omezovala porodnost (od 70. let do roku 2015 mohly mít čínské páry pouze 1 dítě) a aktuálnímu růstu příležitostí pro ženy i delší průměrné délce života má nyní země zcela nesouměrnou populaci - nemá k dispozici dostatek mladých pracovníků, kteří by byli schopni svou prací uživit rychle rostoucí populaci starších lidí.

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.