3 minuty čtení

Draví investoři aneb ekonomická recese jako příležitost k nákupu

Hospodářské poklesy často vytvářejí předpoklady pro významné oživení trhu. Draví investoři by však měli dát raději přednost tomu, aby již recese reálně probíhala, než aby nastala později. Neboť honba za zisky právě začíná.

Není nic překvapující na tom, že akciový trh během recese klesá. Za posledních 70 let se tento cyklus neustále opakuje. Bez výjimky. Je však důležité si uvědomit, že jednotlivé akcie se často zotavují rychleji než celá ekonomika.  

Snad nejvýstižnější paralelou s dnešním stavem je například hospodářská recese, která začala v polovině roku 1981 a trvala po značnou část roku 1982. Federální rezervní systém tehdy systematicky zvyšoval úrokové sazby, aby zabránil prudkému růstu inflace. Podobných kroků jsme svědky i dnes.  

Draví investoři jsou především orientovaní na budoucnost. Často dokáží postřehnout signály zlepšujícího se hospodaření společností dříve, než se změny reálně projeví v ekonomických indikátorech. Nákupní tlak, který vede k růstu akciového trhu, tak může často předcházet ukončení recese. 


Historická výkonnost po skončení recese

  

Kristin McKenna, výkonná ředitelka bostonské investiční skupiny Darrow Wealth Management, provedla analýzu historického vývoje akciového trhu po recesi. Investorům se tato data mohou velmi zamlouvat.  

McKenna se zabývala všemi americkými recesemi od roku 1953 až po recesi související s pandemií COVID-19 v roce 2020. V tomto období dosahoval akciový trh v prvních šesti měsících po skončení recese kladných výnosů v 82 % případů. Průměrný výnos byl sice jen 7 %, ale objevily se i pozitivnější statistické údaje. 

Ve sledovaných 12 měsících po recesi dosáhl akciový trh kladného výnosu v 91 % případů, přičemž průměrný výnos činil 16 %. Jediným obdobím, kdy akcie během 12 měsíců po skončení recese nedosáhly výrazných zisků, byl rok 2001, kdy došlo k splasknutí bubliny dot-com. 

Zajímavé je, že podle zjištění McKenny se akcie obvykle vyvíjí hůře během roku předcházejícího recesi než během recese samotné. To by mohlo přinést investorům alespoň určitou útěchu, pokud se nyní skutečně nacházíme ve stavu ekonomické recese. 


Investorův nejlepší přítel  

 

Ti nejprozíravější investoři pochopitelně uvažují v delším časovém horizontu a nesoustředí se pouze na krize a jejich bezprostřední následky. Naopak poklesy vnímají jako investiční příležitosti.  

Warren Buffett je toho zářným příkladem. Tento legendární investor, přezdívaný jako „věštec z Omahy“ v roce 2008 prohlásil: „Špatné zprávy jsou nejlepším přítelem investora. Umožňují vám koupit kus americké budoucnosti za výhodnou cenu.“  

To, zda jsou Spojené státy oficiálně v recesi, se pravděpodobně ukáže poměrně brzy. I kdyby tomu tak bylo, pro investory se zřejmě objeví světlá stránka problému. Čím dříve recese začne, tím dříve skončí, a tím rychleji by se akcie mohly dočkat velkého comebacku. 


Keith Speights  
The Motley Fool 

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.