Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.09.2019 3 minuty čtení

Britská vláda zahájila kampaň "Get ready for Brexit", obavy o nedostatek potravin rostou

Britská vláda zahájila plošnou informační kampaň, ve které vyzývá podnikatele a obyvatele, aby se připravili na Brexit.

Reklamní slogan "Get ready for Brexit" se objeví v televizních reklamách, novinách, na sociálních médiích a bilboardech a bude vládu stát až 100 milionů liber (více než 2,8 miliardy korun).

Kampaň budou doprovázet road show a další události pro specifické skupiny - například pro britské občany, kteří plánují vycestovat nebo vyvážet zboží do Evropy po 31. říjnu, nebo naopak osoby pracující v Británii bez občanství, které se po 31.říjnu budou chtít vrátit zpět do #Británie.

První reklamy se na britské veřejnosti začaly objevovat 1. září, ale zatím není jasné, kdy budou zahájeny další části kampaně.

Aktuální první fáze kampaně britské obyvatele vyzývá, aby se podívali na webovou stránku gov.uk/brexit, která byla prvního září spuštěna.

Dle posledních průzkumů si 50 % Britů myslí, že jejich země opustí Evropskou unii 31. října a webová stránka rovněž oznamuje: "Velká Británie opustí #EU 31. října 2019," ale nezmiňuje zda bude země odcházet s nějakou dohodou, či nikoliv.

Obyvatelé Británie, kteří po Brexitu budou chtít navštívit EU, budou nově potřebovat vlastní zdravotní pojištění stejně jako zdravotní certifikát pro případné domácí mazlíčky, jelikož britské cestovní pasy pro zvířata přestanou platit. Pro podnikatele jsou připraveny speciální dotazníky, na základě jejichž vyplnění obdrží rady, jak se na #Brexit připravit.

Vláda očekává, že se občané na Brexit pečlivě připraví

"Zajištění spořádaného Brexitu není pouze věcí národní důležitosti, ale také sdílené zodpovědnosti," stojí v oficiálním prohlášení, které zveřejnil kancléř Lancasterského vévodství a poslanec Dolní sněmovny britského parlamentu Michael Gove, který má na starost koordinaci a plánování pro případ, že Brexit proběhne bez dohody s Bruselem.

Během nedělního interview na BBC Gove na dotaz o kampani odpověděl: "Co se stane po 31. říjnu záleží na rozhodnutích, která vláda a jednotlivé lidé účinní nyní. Cílem naší kampaně je pomoci všem připravit se, protože pokud učiníme všechny potřebné kroky, nejenže můžeme zmírnit některá rizika a zjednodušit některé výzvy, ale rovněž se můžeme připravit naplno využít příležitostí, které s sebou přinese život mimo EU."

Vládní stránka zabývající se Brexitem však zatím nijak neřeší rizika nedostatku potravin, o kterých se začíná stále hlasitěji diskutovat.

Gove byl dotázán, zda by Brexit bez dohody znamenal, že budou do Británie pozastaveny dodávky jídla. "Žádný nedostatek čerstvých potravin nebude," zněla jednoznačná odpověď poslance. Riziko nedostatku potravin je však zmiňováno v uniklých vládních dokumentech, které však dle Gova popisují pouze nejhorší možný scénář.

Britské maloobchodní konsorcium o víkendu ve svém online prohlášení varovalo, že "tvrzení, že dodávky čerstvých potravin nebudou Brexitem bez dohody nijak dotčeny, je kategorická lež."

 

#aktuality #dohoda

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím