3 minuty čtení

Canon se podílí na výstavě o Medě Mládkové

Společnost Canon poskytla technickou podporu výstavě MEDA Ambasadorka umění, která proběhne v Museu Kampa na pražské Malé Straně. Expozice bude věnována letošním stým narozeninám známé sběratelky umění a mecenášky Medy Mládkové.

„Mám radost, že jsme se podíleli na výstavě o tak inspirativní dámě, jakou je Meda Mládková. Jako odborníci na tisk a digitalizaci obrazu jsme mohli poskytnout ty nejmodernější technologie a věřím, že speciálně upravené fotografie z jejích rodinných alb návštěvníky expozice zaujmou,“ řekl Ladislav Paleček, ředitel společnosti Canon CZ.

 

Výstava, jejíž je Canon generálním partnerem, se zaměří na pobyt manželů Medy a Jana Mládkových v Americe v letech 1960 – 1989. Ve svém domě ve Washingtonu tehdy vytvořili centrum středoevropské kultury, kde se setkávali umělci a intelektuálové z obou stran bývalé železné opony. Navštěvovaly ho takové osobnosti, jako například Madeleine Albrightová, Henry Kissinger, Bohumil Hrabal a řada dalších. Z tohoto období, ale i jiných etap pestrého života Mládkových, pochází mnoho fotografií, které budou mít na výstavě premiéru. A právě o jejich zpracování se postarala společnost Canon CZ.

 

„Nebýt pomoci a práce Canonu, výsledek výstavy by nebyl tak jedinečný. Za to patří odborníkům této společnosti naše velké díky,“ doplnil Pavel Liška z Musea Kampa, který je spolu s kolegou Robinem R. Mudrym kurátorem výstavy, již můžete navštívit od 24. 6. do 30. 9. 2019.

 

Jak to probíhalo

Společnost Canon CZ naskenovala a do elektronické podoby převedla přes 3000 historických snímků, z nichž zhruba stovku vytiskla pro samotnou výstavu a 350 do katalogu. Tisk probíhal na strojích Océ Arizona 1380GT i 1280GT a jako materiál byl ve spolupráci s Museem Kampa zvolen dibond, který letitým dokumentům nejvíce lichotí a zajistí stálost obrazu. Velkoformátové fotografie se tiskly na komäprint – pěněné PVC s jemnou buněčnou strukturou. Speciální rozměrná tapeta, na níž je zobrazen umělecký salon domu Mládkových ve Washingtonu, byla vyrobena na tiskárně Océ Colorado 1640.

 

„Skenování fotografií nám zabralo téměř 115 hodin, dalších 21 hodin trvalo předávání materiálů, které probíhalo protokolárním způsobem pomocí katalogizace, tedy kus po kusu,” upřesnil Václav Hána, ředitel Canon Delivery centra, jež zpracování snímků zajišťovalo. Canon musel udělat manuální ořez, protože fotky byly v rodinných albech často lepené pootočeně a různě dekorované, takže nebylo možné zadat ořez automaticky. Snímky se vkládaly do speciálních folií, aby se zabránilo rolování hran, případně poškození během skenování a manipulace. „Je samozřejmostí, že vzácné fotografie v době, kdy jsme neskenovali, byly bezpečně uloženy v trezoru našeho DC-P skladu,“ dodal Hána.

 

Současně Canon vytvořil věrné reprodukce vybraných obrazů Františka Kupky. Ty budou také součástí expozice, neboť Meda Mládková patří k největším soukromým sběratelům mistrova díla. Canon při tisku reprodukcí na plátno využil špičkové zařízení imagePROGRAF 6000. Repliky obrazů se objeví v divadelním představení MEDA, kde hlavní roli na nádvoří Musea Kampa ztvární po 32 večerů známá herečka Taťána Vilhelmová Dyková.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.