02.09.2019 3 minuty čtení

Esporty opouští "mód utajení", investoři by jim měli začít věnovat více pozornosti, tvrdí analytici

Jestli esporty patří na olympiádu? Na tom se veřejnost asi ještě velmi dlouho neshodne. Na čem už se však pomalu všichni shodují je fakt, že esporty začínají být finančně velmi zajímavé a investoři by tento segment neměli opomíjet.

Téměř 400 milionů lidí bylo v loňském roce diváky některého z online přenosů soubojů hráčů počítačových her, jednotně nazývaných jako esporty. Pokud si tato čísla srovnáme s tradičními sporty jako fotbal, hokej či basketbal, dojdeme k závěru, že z hlediska popularity už esporty opravdu nejsou jen prapodivnou zábavou pubertálních introvertů, ale seriózní záležitostí, kde jde o nemalé peníze.

Důkazem vzestupu tohoto segmentu budiž například nedávný turnaj ve hře #Fortnite, který se odehrál na slavném Arthure Ashe Stadium v New Yorku - ano, na tom, kde se právě nyní hraje tenisové U.S. Open. A s prize money ve výši 30 milionů dolarů už tento herní turnaj snadno konkuroval i tomu tenisovému.

Počty diváků esportů dramaticky rostou

Ideální čas na investici?

Analytici Laura Martin a Dan Medina z americké investiční společnosti Needham ve zprávě investorům napsali, že podle dostupných dat si esporty získávají čím dál silnější pozici na americkém trhu, a to je pro další růst segmentu naprosto zásadní, jelikož se díky tomu odhaluje jeho ekonomická síla.

"Že jste o esportech doposud neslyšeli? To je možné, protože z 30 nejlepších hráčů na světě v roce 2018 nebyl ani jeden ze Spojených států. To se však díky hrám jako Fortnite či Overwatch mění," napsali analytici s tím, že v loňském roce už ve Spojených státech sledovalo některý z turnajů 63 milionů diváků, což je stejné číslo, jakého dosahuje například basketbalová NBA. 

Není proto divu, že do Esportu již investoval například Shaquille O’Neal, Drake, Robert Kraft, Magic Johnson, New York Yankees nebo tým NBA Cleveland Cavaliers.

Analytici zároveň zmiňují, že rostoucí popularita se odráží také v rostoucím počtu odpovídajících herních prostor, nových možnostech v rámci studijních stipendií (opravdu) nebo právě nárůstu investic do této oblasti.

Tohoto trendu by proto měli začít využívat také menší investoři z řad veřejnosti, kteří už dnes mohou na burze vybírat z kvalitních a relativně tradičních titulů, jakými jsou jsou například Activision Blizzard či Electronic Arts. Dobrou volbou mohou být také giganti jako #Microsoft, #Google či #Amazon, tedy firmy, které do tohoto segmentu postupně vstupují s novými službami.

Kromě toho by však investoři měli sledovat postupující trend a všímat si firem, které mohou v rámci tohoto segmentu rychle vyrůst buď díky samotným hrám (viz. Epic Games s Fortnite) nebo budování navazujících služeb a infrastruktury (pořádání turnajů apod.).

#investovani #trendy #esporty 

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.