11.09.2018 6 minut čtení

Příběh o muži, který překonal systém a vyhrál loterii. Čtrnáctkrát! 1. díl

Miliony a miliony lidí po celém světě každý den přicházejí k loterijním terminálům, aby vsadili svá šťastná čísla a potom několik dní netrpělivě očekávají, zda se na ně usměje štěstí. V drtivé většině se tak nestane, ale oni přesto neztrácejí naději a rituál opakují i celý život. Tenhle muž však mezi takové lidi patřit nechtěl.

Často se říká, že je větší šance, že vás sežere žralok (ačkoli se to podle posledních zpráv zdá velmi pravděpodobné…) nebo že do vás udeří blesk, než že vyhrajete hlavní výhru ve sportce. Lidé to vědí, ale přesto se svého snu nevzdávají. Když to pak spočítají, jejich celoživotní investice do tohoto příběhu beznaděje se může počítat i ve statisících. Kdyby místo toho nakoupili akcie třeba Amazonu nebo Applu, už by své miliony dávno měli. Ale zpět k našemu příběhu.

Jméno Stefan Mandel vám pravděpodobně nic neříká. Což není překvapivé, není to žádná podnikatelská hvězda. Je to spíš vychytralý chlapík, matematik, který si uměl dát dva a dva dohromady. Narodil se v komunistickém Rumunsku a jak už to tak v těch nejzajímavějších příbězích bývá, byl velmi chudý. Vydělával 88 dolarů měsíčně a měl problém uživit svou ženu a dvě malé děti.

Správně aplikovaná matematika vám může přinést bohatství

Mezi jeho hobby však patřila i matematika a tak si řekl, že skoncuje s bídným stylem života a přilepší si – loterií. Jen blázna může napadnout, že se z chudoby dostane díky loterii, říkáte si? Mandel dnes žije v plážovém domku na tropickém ostrově Vanuatu nedaleko Austrálie a mezitím vyhrál několik desítek milionů v loterii. Jak se mu to podařilo?

Pryč z Rumunska

Nejdříve se Mandel rozhodl přechytračit rumunskou loterii a tak vytvořil algoritmus, který výrazně zvyšoval jeho šanci na výhru – ze šance jedna ku několika milionům na jedna ku několika tisícům. Na základě analýzy vybral nejčastěji losovaná čísla (což je samo o sobě to nejméně učinné řešení) a dal dohromady skupinu lidí, se kterou zainvestoval do nákupu několika tisíc kombinací čísel.

Pořád to byla sázka na nejistotu, protože i při šanci jedna ku několika tisícům je velmi pravděpodobné, že vám žádný tiket nevyjde. Na Mandela se však usmálo štěstí, čísla trefil a vyhrál necelých 80 tisíc rumunských lei, což je nějakých 20 tisíc dolarů. Po vyplacení svých společníků a odvedení daní mu zbyly 4 tisíce dolarů, které využil na podplacení úředníků, aby se dostal z Rumunska. A tak začala jeho čtyřletá pouť Evropou.

Australský loterijní syndikát

Po procestování Evropy se Mandel s rodinou usadili v Austrálii. Pro mnoho jeho bývalých kolegů a sousedů by to byl splněný sen a byli by spokojení. Ne však Mandel, ten si usmyslel, že s loteriemi začne hrát ještě o něco vyšší hru a vydělá miliony.

Často mi říkali, že jsem blázen, že nemám šanci uspět. Dnes už mlčí

Pustil se tedy do práce a začal dávat dohromady tým investorů, v podstatě takový „loterijní syndikát“, který měl za cíl zhodnocovat své finanční prostředky prostřednictvím výher v loterii. Oproti dřívější hře v loterii měl jednu novou výhodu – počítač. Dříve musel tikety všechny po jednom vyplňovat ručně. Snadno se při tom dala udělat chyba, což ohrožovalo celkovou šanci na výhru. Ale s počítačem? Mandel v počítači nastavil správný algoritmus na předvyplňování tiketů, napojil ho na tiskárnu a tikety vyjížděly jeden za druhým a bez chyby. Takto předvyplněné se pak jen donesly k terminálu potvrdit.

Mandelův loterijní syndikát tímto způsobem vyhrál v několika loteriích v Austrálii, například v roce 1987 1,3 milionu dolarů, ze kterých Mandelovi po odečtení zisku pro investory zůstalo něco kolem 100 tisíc dolarů. Byl to skvěle fungující byznys. Jenže brzy se dostal do hledáčku představitelů australské loterie a ti začali měnit pravidla. Postupně tak sázení na území Austrálie přestalo dávat smysl.

Systém, který by vymyslel i školák

Určitě si celou dobu říkáte, že to přeci není jen o tom, že člověk nakoupí tisíce tiketů a pak jen sbírá výhry. Říkáte si to správně. Než si Mandel se svým syndikátem vybral konkrétní loterii, musel udělat několik propočtů, aby byla šance na výhru co nejvyšší, ideálně stoprocentní. Jak to tedy dělal?

1. – Zjistil si, z kolika čísel celkově se vybírá a kolik čísel musí uhodnout. Český příklad – ve Sportce od Sazky vybíráte 6 čísel ze 49.
2. – Následně si spočítal jaká je šance na výhru. U české Sportky je to tím pádem 1:13983816 (tedy téměř 14 milionů možných kombinací)
3. – Podle tohoto výpočtu si vybral loterii, ve které byl jackpot alespoň trojnásobný oproti kombinacím (při ceně dolar za kombinaci, u nás by to tedy musel být šedesátinásobek)
4. – Vybral peníze od investorů, aby mohl investovat jeden dolar do každé kombinace.
5. – Doma vytiskl na tikety všechny možné kombinace
6. – Se svými asistenty podal tikety na různých místech s terminály
7. – Inkasoval tučnou výhru

Pokud jste právě začali vytahovat peněženku a připravovat se na tu nejskvělejší výhru ve vašem životě, asi vás trochu zklameme. Třeba právě zmíněná česká Sportka, ve které je téměř 14 milionů možných kombinací, aktuálně nabízí hlavní výhru 14 milionů korun. A přitom jedna kombinace vás vyjde na 20 korun. Takže pokrýt všechny možné kombinace by vás vyšlo na nějakých 280 milionů korun. Stojí za to čtrnáctimilionová výhra? Ale pokud někdy uvidíte, že se ve Sportce hraje o půl miliardy, směle do toho!

Náš hrdina Stefan Mandel se však nevzdal a vymyslel ještě ambicióznější plán. O tom si řekneme ve druhém díle.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.