30.08.2019 3 minuty čtení

Elon Musk má o budoucnosti jasno, A.I. učiní zaměstnání zbytečným

Na jednu stranu je možná Elon Musk silným propagátorem všeho technologického, ale zároveň nemá žádné iluze o tom, jaké dopady bude mít technologický vývoj v budoucnu na trh práce.

Výkonný ředitel společností #Tesla a #SpaceX si totiž myslí, že jeden z nejvýznamnějších výtvorů technologického světa - umělá inteligence - může v důsledku jednou pro vždy pohřbít drtivou většinu zaměstnání.

"AI učiní zaměstnání tak trochu zbytečným," prohlásil #Musk tento týden na World Artificial Intelligence Conference v Šanghaji, kde mimo jiné na toto téma diskutoval se zakladatelem Alibaby Jackem Ma.

Podle Muska se zániku svého zaměstnání vyhnou pouze lidé, kteří budou #AI software programovat. Proto podnikatel všem mladým dětem vřele doporučuje, aby svou studijní pozornost obrátili k inženýrství, programování a technologiím.

Ani tito programátoři ale údajně nebudou potřeba napořád: "Později si AI nepochybně začne psát svůj vlastní kód samo," zklamal Musk i tuto skupinu pracujících.

Komentáře o zániku trhu práce, jak jej známe dnes, přitom nejsou od Muska vůbec přitažené za vlasy a je načase začít jim věnovat seriózní pozornost. Ona budoucnost, o které hovoří, by totiž nemusela být tak daleko, že už se jí nikdo nedožijeme.

Světové ekonomické fórum například očekává, že nezadržitelný technologický pokrok lidstva do roku 2022 připraví o práci 75 milionů osob. To je už za tři roky a lze předpokládat, že trend, kdy budou stroje nahrazovat v zaměstnání lidi, se postupně bude jenom zrychlovat.

Musk však svou myšlenku apokalypsy práce jako takové nepřinesl bez několika tipů pro ty, kteří by se rádi na zmíněnou budoucnost připravili. Segment, který podle něj bude neustále růst i na rychle se měnícím pracovním trhu,je byznys zaměřený na lidskou interakci.

"Lidé mají na fundamentální úrovni rádi, když mohou interagovat s jinými. Pokud pracujete na něčem, co zahrnuje lidi nebo inženýrství, pravděpodobně jdete správným směrem." Elon tak nepřímo ocenil i projekt #Warengo, za což mu patří aspoň takhle na dálku dík.

Jo a ještě jedna branže podle něj dokáže příchod Skynetu... err teda robotů přežít, a to umění

Moc kariérních směrů nám tedy do budoucna nezbude. Ale na druhou stranu je na místě podotknout, že v budoucnosti, o které Musk hovořil, už velmi pravděpodobně bude existovat nějaký koncept garantovaného příjmu a roboti v důsledku lidstvu otevřou dosud nevídanou úroveň svobody, ve které se každý bude moci věnovat opravdu pouze tomu, co ho bude zajímat.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.