30.08.2019 3 minuty čtení

Věda konečně bere džus stejně jako Colu: Pití ovocných džusů může zvýšit riziko rakoviny

Je Cola Zero zdravější než 100% pomerančový džus?

Vědci začínají konečně ovocné džusy naplno řadit do kategorie slazených nápojů vedle Coly a podobných. A je to tak správně, protože sklenice ovocného džusu může být v některých případech pro zdraví/tělesnou váhu/stav inzulinu horší než sklenice Coly.

Odstraněním dužiny a dalších poživatelných pevných částí #ovoce totiž odstraníte i vlákninu, která pomáhá zpomalovat vstřebávání cukru a zabraňuje tomu, aby se velké množství v ovoci obsažených sacharidů vstřebávalo do vašeho organismu najednou.

A tak nyní francouzští vědci z pařížské Sorbonny publikovali studii, která tvrdí, že konzumace sladkých nealkoholických nápojů - včetně 100% ovocného džusu - je "výrazným způsobem spojena s celkovým rizikem vzniku rakoviny". Zajímavé zároveň je, že náhražky těchto nápojů s umělými sladidly se zvýšeným rizikem rakoviny dle vědců spojit nelze.

Studie po dobu 5 let sledovala celkem 101 257 dospělých osob a zaměřovala se na jejich konzumaci slazených nápojů a nápojů s umělými sladidly.

Slazenými nápoji byly ve studii míněny všechny nápoje, jejichž obsah cukru přesahoval 5 %. Během trvání studie bylo ve sledované skupině osob diagnostikováno celkem 2193 případů rakoviny, neboli v průměru 22 případů na 1000 osob. Naprostá většina z nich byla objevena u osob, které pravidelně slazené nápoje konzumovaly.

Autoři samozřejmě v závěru poznamenali, že tento vztah slazených nápojů a rakoviny bude potřeba podrobněji prozkoumat, aby byly jejich výsledky podpořeny dalšími studiemi se stejným závěrem.

"Tyto výsledky musí být nejdříve zreplikovány v dalších rozsáhlých perspektivních studiích. Naznačují, že sladké nápoje, které se v západních zemích těší velké spotřebě, mohou představovat velký rizikový faktor pro prevenci rakoviny," napsali autoři studie.

Výrobci slazených nápojů se v posledních letech dostávají díky podobným studiím pod stále větší tlak, neboť na ně tlačí nejen úřady na celém světě, ale i samotná veřejnost, aby snížili obsah cukru ve svých výrobcích. Některé země zvažují v rámci snahy snížit konzumaci slazených nápojů v populaci představit i daň na #cukr.

Pozornost se však pomalu a jistě začíná kromě profláknutých viníků typu Coly obracet i na dosud bezúhonné nápoje typu ovocných šťáv, jež byly považovány za zdravé a plné vitaminů. Vitamíny možná, ale zároveň pořádná nálož rychlých cukrů.

 

#zdravi #rakovina #prevence

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Konec světa jak jsme ho znali :))
  +2
  • Vše je jinak, čeho se ještě dožijeme :D.
   0
 • Chápu správně myšlenku obsaženou v článku, že cukr živí rakovinu...
  0
  • Do jisté míry ano. Každá buňka v lidském těle využívá pro svůj růst krevní cukr (glukózu). Rakovinné buňky ale potřebují asi 200x více glukózy než normální buňky. Cukry ale do těla nedostáváte jen z čokolády a slazených nápojů. Je i v ovoci, zelenině, mléčných produktech, pečivu, těstovinách, rýži, pohance atp. Selský rozum říká, že když tedy sacharidy omezíte úplně, mělo by to rakovinné buňky zpomalit nebo úplně zastavit jejich tvorbu. Zatím pro tohle tvrzení ale chybí výraznější vědecké důkazy.
   0
  • Přitom bych řekl že prokázat to by mělo být relativně jednoduchý...
   0
  • Prokázali to snad u rakoviny jícnu, ale nepodařilo se mi dohledat studii.
   0
  • Vim že jsou nějaký experimentátoři co zkoušejí rakovinu "nechat vyhladovět", ale o studie k tomu jsem se moc nezajímal...mám pocit že i Jobs to tenkrát taky zkoušel, ale nefungovalo mu to
   0