29.08.2019 4 minuty čtení

Jak překonat podnikatelské údolí smutku? Tento způsob myšlení vám s tím pomůže

Pokud jste si mysleli, že ti nejúspěšnější lidé ze všech možných oborů se na vrchol vypracovali díky tomu, že měli neustálý zápal a vášeň pro to, co dělají, pak vás asi překvapím. I ti nejlepší totiž občas bojují s nechutí, únavou a nudou.

Pokud jste už někdy rozjížděli nějaký projekt, nepochybně to znáte. Nejdříve máte nápad, který se zdá být tím nejlepším na světě. Pak se pustíte do skutečné práce a začnete budovat svůj sen. Celou dobu myslíte na to, jaké to bude, až se vám podaří vašeho snu dosáhnout. Na začátku jde vývoj rychle kupředu, produkt se vyvíjí, přibývají první návštěvníci vašich webových stránek. Opravdu magické období…

Po čase se však příliv návštěvníků trochu ustálí či dokonce zastaví, vylepšování produktu už je o něco těžší a tak přichází období úvodní stagnace. V Silicon Valley se pro to vžil název "Údolí smutku". Najednou vám začne připadat, jako byste svou práci dělali zbytečně, pro nikoho, pro nic. Váš sen se vzdaluje a vás to prostě a jednoduše přestává bavit.

Věřte tomu, že přesně tímhle si prošel každý z těch, které vidíte na seznamu nejbohatších lidí světa. A právě tento okamžik také rozhodl o tom, že oni stoupali stále vzhůru, zatímco miliony jiných projekt ukončili a šli hledat své štěstí jinam.

Vidíte se doposud v té druhé skupině? Pojďme to změnit.

Proces, ne cíl

Hlavní problém totiž nenastává ve chvíli, kdy přichází ona stagnace projektu, ale už na samém začátku, když si budoucí podnikatel vybere svůj projekt. Mnoho podnikatelů se totiž zamiluje do výsledku, nikoli do procesu, do té každodenní činnosti, který k výsledku vede.

Představují si velkou firmu, spoustu peněz a všechno to, co s sebou potenciální úspěch přináší. Jenže je to právě láska k samotné činnosti, která rozhoduje o budoucím úspěchu.

A neplatí to jen pro zmíněné podnikání, ale v podstatě pro veškeré oblasti lidské činnosti.

  • Pokud chcete být úspěšný spisovatel, musíte milovat psaní
  • Pokud chcete být investor, musíte milovat pročítání finančních výsledků
  • Pokud chcete vyhrát Olympiádu, musíte milovat trénování

Jak už bylo zmíněno na začátku, i těm nejlepším se občas stane, že bojují s nechutí, únavou a nudou. Na rozdíl od zbytku společnosti se však díky své lásce k samotnému procesu přes tato těžká období přenesou.

Nastavte autopilota

Ti nejúspěšnější umí navíc v dobách krize přepínat do režimu autopilota. Je to schopnost, která vyžaduje trochu tréninku, ale pokud se jí budete věnovat pravidelně, můžete v ní excelovat. Opět se dostáváme k naší staré dobré meditaci. Protože co je na první pohled nudnější, než jen sedět a vnímat svůj dech? Pravidelná meditační praxe vám umožní v těžkých byznysových dobách vypnout veškeré emoce a dojít pomalu ale jistě k další fázi projektu.

Pokud to shrnu, měli byste si ve svém životě vybírat projekt ne podle cíle, ale podle cesty, která vás k němu dovede. Musíte si najít něco, co byste dělali každou volnou chvíli, i kdyby vám za to nikdo neplatil. Něco, co budete chtít dělat i nemocní, smutní nebo naštvaní. Něco, při čem budete chtít doslova umřít.

A když už přijde moment, kdy vám vaše práce přijde zbytečná, naučte se přepnout do režimu autopilota. Tato období jsou totiž převlečenou branou k úspěchu. Pokud to tak budete vnímat, rádi jí projdete.

#podnikani #startup #psychologie #prace #mysl #uspech

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.