22 mikronávyků, které vám během jednoho roku dokáží změnit život

Náhlé změny váš život nezmění, mikronávyky to umí.

Jde o stejný koncept, jako známý test se složeným úročením. Pokud jim dáte na výběr, většina lidí odmítne 10 haléřů, které se každý den po dobu jednoho měsíce zdvojnásobí a bude chtít raději teď hned mít na svém bankovním účtu 10 milionů korun.

Neuvědomují si totiž, že když chtějí vyplatit peníze okamžitě, skončí nakonec s výrazně menší částkou, než ti, kteří si vezmou 10 haléřů. Ony haléře se totiž během měsíce promění v téměř 17 milionů korun. Většina klíčového růstu se však stane až v samém závěru a lidé jednoduše nemají trpělivost počkat si na velkou návratnost.

Pointou je, že pokud byste rádi svůj život během roku až dvou od základů změnili, musíte začít teď hned a musíte začít velmi malými krůčky. Tady je seznam 22 mikronávyků, které vám pomohou se změnou k lepšímu a můžete s nimi začít ještě dneska večer.

1. Snažte se být častěji odmítaní

Každý den zkuste kontaktovat někoho, s kým byste chtěli pracovat, i když dopředu víte, že s vysokou pravděpodobností nemá jediný důvod (a dost možná ani čas) vám odpovědět.

Může jít o potenciálního zaměstnavatele, event, na kterém byste chtěli vystoupit nebo o kohokoliv jiného, s kým byste chtěli spolupracovat. Možná, že od spousty oslovených nikdy nedostanete žádnou odpověď. Ale pokud lze věřit statistice, dříve či později vám někdo odpoví. V důsledku stejně nemáte co ztratit, a pokud se někdo zcela nečekaně opravdu ozve, můžete naopak hodně získat.

2. Napište jeden odstavec

Chtěli jste vždycky napsat knihu? Nebo konečně dát dohromady byznys plán vašeho vysněného podniku, který už tak dlouho nosíte v hlavě? Anebo přemýšlíte nad vlastním blogem? Začněte psát třeba jen pár vět denně. Je možné, že až si na psaní zvyknete, začnete najednou bez námahy psát víc a víc. Začněte ale pouze s jedním odstavcem a nechejte tomu volný průběh.

3. Zkontrolujte si bankovní účet

Udělejte si každý den čas, abyste aspoň jednou zkontrolovali své bankovní účty. Může to znít jako příliš namáhavé, ale jde o jeden z klíčových návyků. Je opravdu důležité, abyste každý den měli jasný přehled o tom, co máte a kam to směřuje. Pokud chcete zlepšit své zacházení s financemi, musíte začít tím, že budete mít v hlavě neustále přesný přehled o vašich účtech.

4. Zvykněte si starat se o sebe i své okolí

Motivační citáty chtějí, abyste věřili tomu, že žít svůj nejlepší možný život je jako vítězit každý den v nějakém závodě. Ve skutečnosti jde spíš o to mít vůli věnovat se běžným a méně fascinujícím věcem, jako jsou domácí povinnosti, uklízení, zdravé vaření, včasné placení účtů, hotové úkoly v zaměstnání nebo pravidelný volný čas na cvičení.

Kvalita vašeho života se drasticky a viditelně zlepší, pokud do svého denního režimu tyto věci zakomponujete a naučíte se je vidět jako něco, co vám pomáhá než jako něco, co vás zdržuje od užívání si života.

5. Vyberte si komfortní budoucnost před komfortní přítomností

Pokud chcete změnit svůj život, musíte se začít zabývat předně potřebami a sny, které budete mít v budoucnu a až poté těmi, které máte nyní. Zaměřování se na to, co chcete a jak se cítíte nyní je přesně tím, co vás dostalo do současné situace. Zkuste se raději zaměřit na rozhodnutí a volby, z kterých budete benefitovat v budoucnu. Idea, že "být v přítomnosti" znamená zaměřovat se pouze na své aktuální instinkty a tužby rozhodně není nijak osvícenská, spíš sebedestruktivní.

6. Začněte na ostatní víc reagovat

Když vám od někoho přijde zpráva, odpovězte na ni, když si jí všimnete. Tak často, jak to bude možné, odpovídejte na všechny důležité maily co nejdříve od chvíle, kdy vám dorazí do schránky. Nejenže se zlepší vaše vztahy s okolím (které už si možná zvyklo, že na jeho zprávy téměř nikdy nereagujete), ale zároveň se vám v práci nebude hromadit kupa záležitostí, které čekají na vaší reakci.

7. Stabilizujte své emoční reakce

Když uvidíte nebo uslyšíte něco, co vás okamžitě naštve nebo dokonce rozpálí doběla (i kdyby to měla být pouhá negativní myšlenka), zamyslete se nad tím ještě před tím, než začnete naplno reagovat a investovat do celé záležitosti svou energii. Zkuste si uvědomit, odkud ten stimul přišel a zeptejte se sami sebe, komu vaše bouřlivá reakce pomůže. Umění udělat si po každém takovém podnětu mikro pauzu před tím, než zareagujete, vám v důsledku pomůže změnit pohled na vše a účinní vás vyrovnanějšími a emočně inteligentnějšími.

8. Pokryjte své základní potřeby

Nejste stroj, ale v některých ohledech vaše tělo a váš život potřebují určitý typ paliva, aby mohli nadále běžet. Jezte, když máte hlad. Spěte, když jste unavení. Snaha popírat důležitost svých základních potřeb neznamená, že jste zaneprázdnění a důležití, jak si neustále nalháváte. Znamená pouze to, že jste úspěšnými ignoranty, kteří si zakládají na budoucí zhroucení nebo vyhoření.

9. Mějte kontrolu nad svou sférou vlivu

Určitě víte, že lidé, s kterými trávíte nejvíc času, mají největší dopad na to, kým sami budete.

Víte ale, že věci, kterými se obklopujete a které si vkládáte do své mysli, mají stejný, ne-li ještě větší efekt? Zkuste se seriózně zamyslet nad tím, koho všechno online sledujete a co vám přítomnost každého z nich ve vašem news feedu přináší. Nebo zvažte, jestli by ten nepořádek doma i v práci nestál za trochu péče. Tohle je prostředí, ve kterém žijete a ať chcete, nebo ne, v každém momentu vás tiše a často i podvědomě ovlivňuje.

10. Když něco chcete udělat, začněte ihned jednat

Autorka Mel Robbin ve své knize "The 5 Second Rule" vysvětluje, že hlavní příčinou nečinnosti většiny z nás je těch pár sekund mezi momentem, kdy vás napadne něco úžasného a reakcí mozku, který na nebezpečnou novinku ihned pesimisticky zareaguje. Proto je podle ní důležité, aby všichni lidé, kteří se chtějí ve svém životě posunout dále, začali své myšlenky přetavovat v činy ještě před tím, než je mozek začne přesvědčovat, že by to raději měli nechat plavat.

11. Konejte zejména tehdy, když se vám nechce

Neméně důležité je naučit se, že když se vám něco nechce dělat, ještě to neznamená, že jste skutečně neschopni to udělat. Vaše pocity nemají na vaše schopnosti vliv.

12. Čtěte více

Pokud nepatříte mezi nadšené čtenáře, kteří každý týden přelouskají jednu knihu, je to naprosto v pořádku. Není to ale výmluva pro to, abyste se přestali učit, růst a rozvíjet. Zkuste na sociálních sítích začít sledovat lidi, kteří sdílejí zajímavé články nebo myšlenky. Přečtěte si ráno, co je ve světě nového. Poslechněte si po cestě do práce audio knihu. Jak moc budete číst, se přímo odrazí na vašem osobním růstu, který se zase přímo odrazí na vašem celkovém životním (vnějším) úspěchu.

13. Scrollujte méně

Zatímco dříve bylo za bezmyšlenkovité trávení volného času považováno přepínání jednotlivých programů v televizi, dnes je to projíždění news feedu. Je ve vašem vlastním zájmu, aby byl tento "scrollovací" čas během dne limitován. Dnes už pro ty méně disciplinované existují i speciální browserové pluginy, skrz které si můžete pro konkrétní stránky nastavit denní časový limit. Jakmile jej vyčerpáte, přístup na stránku vám bude až do dalšího dne zablokován. Na mobilu by vás zase možná překvapilo číslo v aplikaci, která sčítá, kolikrát otevřete aplikaci některé sociální sítě. Nemusíte se od těchto věcí kompletně odstřihnout, ale měli byste se snažit, abyste s nimi netrávili každý den celé hodiny, během kterých reálně neděláte vůbec nic.

14. Všímejte si svých vzorců chování

Když se přistihnete, že prokrastinujete nebo se chováte nezdravě, zadržte na moment s tou sebekritikou. Zkuste se raději zamyslet nad tím, co tyto procesy spouští. Všímejte si, co děláte, když se cítíte nejvíc v klidu, nejvíc inspirovaní nebo nejvíce frustrovaní. Sledujte sami sebe z pohledu třetí osoby a rozeberte své chování, jako byste studovali někoho jiného. Zjistěte, na co a jak reagujete - výborně díky tomu pochopíte své silné i slabé stránky a řízení vlastního života se stane zase o trochu snazším.

15. Trénujte říkání slova "ne"

Na každý den máte pouze omezené množství energie. Ujistěte se, že ji vkládáte pouze do věcí, na kterých vám opravdu záleží. Když na některé věci odpovíte "ne", neměli byste se kvůli tomu cítit špatně. V důsledku je to konec konců pouze projev pudu sebezáchovy.

16. Naučte se odklánět v případě potřeby svou pozornost

Pokud vaši mysl sužuje sebezničující myšlenka, není řešením dumat nad ní, dokud nepřijdete s nějakým jiným závěrem. Řešením je rozptýlit se něčím produktivním. Naučte se pracovat se svou pozorností tak, abyste se dokázali uchránit před pádem do spirály negativních myšlenek a byli místo toho schopni zaměřit se na produktivnější věci, které vám v důsledku pomohou.

17. Sdílejte své myšlenky nejen pravidelně, ale také srozumitelně

Když vás něco zajímavého napadne, je to sice fajn, ale v drtivé většině případů se daná myšlenka nikam neposune, pokud ji nedokážete někomu druhému vysvětlit. Nebo ještě lépe přijít s plánem činností, které vám ji pomohou přenést přímo do reality.

18. Naučte se pracovat s tím, co máte

Až budete příště mít nutkání objednat si večeři nebo si jít koupit nějaké nové oblečení, zkuste sami sebe aspoň jednou vyzvat, abyste si místo toho dali něco, co už máte doma, nebo si na sebe zítra vzali něco, co už v šatníku dávno leží. Zkuste to aspoň jednou, i když se vám do toho příliš nebude chtít.

19. Dejte si ještě jednu sklenici vody

Nedělejte si z pitného režimu despotickou sílu, která vás bude celý den kontrolovat, stresovat a nutit vypít na mililitr přesný objem tekutin. Jen se prostě napijte ještě jednou. Tak, a máte další novou součást denního režimu. Čas přidat další.

20. Uberte jednu nezdravou svačinku

Zapomeňte na kompletní změnu vašeho jídelníčku do stavu, ve kterém si budete fanaticky hlídat, aby každá jedna věc, která překročí vaše rty, byla perfektní, dokonalá a 100% zdravá pro váš organismus. Než dosáhnete vysněného zdraví, skončíte v blázinci. Místo toho opět začněte jednou malou věcí - jednou čokoládovou tyčinkou, jedním bonbonem nebo jednou sklenicí slazeného nápoje, kterou si dnes nedáte. Opravdu jen jednou.

21. Vytvořte ostatním co nejvhodnější prostředí pro případný vzájemný kontakt

V dnešní době už každý z nás tak trochu tvoří svůj vlastní veřejný životopis tím, jak vypadá jeho online přítomnost. Je proto dobré mít vždy jistotou, že všechny podstatné informace o vás i o tom, co děláte, jsou pro každého, kdo by vás chtěl případně kontaktovat, snadno dostupné a k nalezení. Ať už jde o vaši osobní stránku nebo váš profil tady na Warengo, je dobré informace o sobě průběžně aktualizovat a neustále zdokonalovat, aby druzí mohli snadněji pochopit, kdo jste a co děláte.

22. Začněte každý den otázkou: "Jak bych mohl/a změnit svůj život dnes?"

Je načase zbavit se mentality, která vám velí, že každý nový den musíte hlavně "přežít". Začněte zítřejší ráno raději myšlenkou, že následující hodiny jsou plné potenciálu a je jen na vás, jestli se dnes pustíte do něčeho z předchozích 21 bodů, co možná navždy změní váš život. Jediné, co musíte udělat, je být ochotni vidět věci jinak a mít chuť pustit se do práce a udělat je lepšími.

#osobnirozvoj #mikronavyky #zivot #zmena

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.