Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.08.2019 5 minut čtení

Chcete udělat lepší dojem na své okolí? Používejte slovo děkuji v těchto 5 situacích

Slovo "děkuji". Tak jednoduché a přitom tak mocné. Jeho vyslovením ve správné situaci můžeme naprosto změnit vnímání druhého člověka. Tak proč ho používáme tak málo?

Možná si říkáte, že ho využíváte dostatečně. Vždyť přeci poděkujete, když vám obsluha v restauraci přinese jídlo, když vám někdo podrží dveře nebo když vám někdo pošle odkaz na zajímavý web. Jste přeci slušně vychovaní a umíte se k druhým lidem chovat.

To může být na jednu stranu pravda a je dobře, že toto slovo je součástí vašeho slovníku, ale pokud se nad tím zamyslíte hlouběji, nepochybně vás napadne mnoho situací, třeba i nedávných, kdy byste mohli poděkovat, ale neudělali jste to.

Slovo „děkuji“ má opravdu velkou moc a jeho časté používání může zlepšit váš život. Pojďme se společně podívat na pět situací, ve kterých můžete toto kouzelné slovo použít:

1 Poděkování za kompliment

Často tak moc chceme působit skromně, že svou reakcí na kompliment působíme nakonec arogantně. Schopnost přijmout kompliment s upřímnou vděčností je důležité, protože tím druhému člověku ukazujete, že si ho vážíte. A v sobě posílíte dobrý pocit, že se vám něco podařilo, což je důležité pro sebevědomí.

TIP: Když vám někdo řekne: „Skvělý nápad s tou marketingovou kampaní, na poradě jsi zazářil!“ Namísto: „Přišlo mi to logické, uvidíme, jak to bude fungovat,“ odpovězte: „Děkuji, říkal jsem si, že by to mohlo fungovat.“

2 Poděkování při pozdním příchodu

Tohle vás možná nikdy nenapadlo, jedná se však o perfektní okamžik, jak můžete druhému prokázat respekt. Jakmile někam přijdete pozdě, nevyzdvihujte tolik svou nedochvilnost, ale naopak nechte zazářit toho druhého pochvalou jeho trpělivosti. Najednou celá situace nebude o vás a vašem pozdním příchodu, ale o tom druhém a jeho kvalitách, a to je pozitivní téma.

TIP: Když přijdete pozdě na schůzku, namísto: „Omlouvám se, že jdu pozdě, nikde se nedalo zaparkovat,“ odpovězte: „Děkuji, že na mě čekáte, chápu, že toho máte hodně.“

3 Poděkování za důvěru

Často se nám stane, že se nám někdo svěří s nějakou nepříjemnou záležitostí. Ať už se jedná o úmrtí v rodině, nezvládnutý test, rozvod či cokoli dalšího, naší obvyklou reakcí je zmatečná snaha o uklidnění toho druhého. Přitom si vůbec neuvědomujeme, jaký kus důvěry v nás druhá osoba vkládá tím, že se nám s takovou věcí svěřuje. Prokažte druhému úctu tím, že si to uvědomíte.

TIP: Když vám někdo řekne, že mu umřel příbuzný, namísto: „To mě mrzí, musí to být těžké,“ odpovězte: „Děkuji, že mi důvěřuješ a sdílíš to se mnou, jsem tu pro tebe.“

4 Poděkování za zpětnou vazbu

Umět přijímat zpětnou vazbu není jednoduché. Pokud se navíc jedná o kritiku, má naše přecitlivělé ego často potřebu okamžitě přejít do útoku nebo alespoň reagovat sarkasticky. Snažte se v tento okamžik své ego ovládnout a uvědomit si, že díky zpětné vazbě se stáváte lepšími. To je něco, za co byste měli být vděční.

TIP: Když vám někdo řekne: „Jsem zklamaný z vaší zákaznické podpory, trvalo deset minut, než se mi začali věnovat,“ namísto: „Omlouvám se, ale naše podpora pracuje na maximální možný výkon,“ odpovězte: „Děkuji za zpětnou vazbu, zapracuji na zlepšení.“

5 Poděkování za každý další den

Až moc se na to v dnešním uspěchaném světě zapomíná, ale život je dar a my bychom za něj měli být vděční každý den. Šance, že v celém širém vesmíru vznikne planeta vhodná pro život, na ní vznikne tvor jakým je člověk a jedním z nich budete vy osobně je rovna jedna ku téměř nekonečnu. Pokud se něco dá označit za zázrak, pak je to právě život.

Přesto se spoustu lidí chová, jako by život byl něco automatického. Někteří ho dokonce berou jako trest. Je smutný pohled na ty, kteří si každý den na něco stěžují, žijí pomluvami druhých a většinu svého života tráví u televize. Proč jsou lidé tolik zvědaví na zázraky, když s tím největším z nich ani neumí zacházet?

Buďte vděční každý den za to, že můžete být součástí tohoto světa. Za to, že jste zdraví vy i vaše rodina. Že máte co jíst a máte kde bydlet. Buďte vděčni za to, že právě vy máte tu čest žít v nejlepší době lidské historie. V době, kdy nic není nemožné a člověk může nechat volně proudit všechnu svou energii a potenciál.

Každý večer, těsně před tím, než půjdete spát, řekněte světu „Děkuji“. Uvidíte, že začnete na svůj život nahlížet úplně jinak.

#osobnirozvoj #komunikace #sociologie #psychologie #vdecnost

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Mám radost za šíření těchto myšlenek a rad, DĚKUJI :) . Tyto principy jsou třeba neustále aplikovat do našich životů jak do toho osobního tak pracovního (firemní kultura). POZOR: Aplikování těchto pět bodů vám rozšíří obzory, "uvolní" prostor pro růst emoční inteligence a obecně je to zdravím základem pro vznik nových příležitostí.
    +1
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím