Někdy si přečtete nějakou větu a automaticky ihned usoudíte, že to musí být hloupost. Jiné jsou svým obsahem tak neuvěřitelné, že se musíte vrátit a přečíst si je ještě několikrát, abyste se ujistili, že jste je opravdu přečetli správně.
Taky jsem teď na jednu takovou narazil:
"Přibývá vědeckých důkazů, které potvrzují, že socioekonomické podmínky, ve kterých vyrůstáme, mají vliv na kvalitu kognitivních funkcí v pozdějším životě".
Aha, takže nyní nám vědci začnou říkat, že když vyrůstáte v chudých poměrech, ve stáří začnete rychleji trpět úpadkem kognitivních funkcí. Text ovšem pokračoval:
"Lidé pocházející z bohatých domácností vykazují i ve stáří vyšší úroveň inteligence a trpí rychlejším úpadkem výkonných funkcí mozku."
Studie, z které tyto věty pochází, byla provedena vědci z Survey of Health, Aging and Retirement v Evropě. Zúčastnilo se jí 24 066 osob ve věku 50-96 let.
Vědce zajímalo, v jakých podmínkách se nacházeli, když jim bylo 10. Následně zjišťovali stav jejich kognitivních funkcí ve stáří.
Z průzkumu překvapivě vyplynulo, že lidé, kteří si od dětství užívali "#bohatstvi", vykazovali zpomalování kognitivních funkcí 1,6krát rychleji než lidé, kteří vyrůstali v chudších poměrech a překvapivě s menším množstvím knih.
Zámožnější účastníci však zároveň zpravidla vykazují již od malička vyšší úroveň kognitivních schopností.
Vědci se zaměřili na dvě odlišné kognitivní schopnosti: krátkodobou paměť (zapamatování si výrazů ze seznamu deseti slov) a verbální plynulost.
V první kategorii se žádné velké rozdíly napříč různými socioekonomickými poměry nenacházely, avšak v druhé - testu, ve kterém šlo o vyjmenování názvů zvířat - už to dopadlo o poznání jinak.
Studie nakonec přidala ještě jednu proměnnou:
"Rychlejší pokles u osob s výhodnější socioekonomickou situací v dětství se stává méně výrazným, když se zároveň podíváme na socioekonomické podmínky v dospělosti a aktuální úroveň fyzické aktivity, depresivních příznaků a postavení partnera."
Když si čtete takový výzkum, říkáte si, že sice nevíte, co všechno se vám v životě ještě přihodí, ale že vaše dětství by rozhodně nemělo rozhodovat o všem.