28.08.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 28.8.2019:Prožíváme další Černobyl, insideři se hromadně zbavují akcií a zloděj z Uberu

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Viděli jste už seriál Černobyl od HBO? Pokud ne, určitě to co nejdříve napravte. A pokud ano, začněte sledovat zprávy, protože je prý možné, že zrovna prožíváme Černobyl 2.0. Za pozornost také stojí Číslo dne, které je dalším důvodem do sbírky, jež podporuje blížící se recesi. Jo a Boeingy 737 MAX by prý mohly zpět do vzduchu ještě letos a úplně dole se pro změnu Bill Gates svěřil se svou největší chybou, které dodnes lituje. Mějte úspěšný den!

-----

Slova dne

„Izotopy pocházejí z jaderné řetězové reakce. Jde o důkaz, že to, co vybuchlo, byl jaderný reaktor.“

Prožíváme aktuálně další #Cernobyl? Norský odborník na jadernou bezpečnost Nils Bøhmer si je jistý, že tomu tak je. Ruské ministerstvo obrany od začátku tvrdí, že 8. srpna u ruského Severodvinska vybuchla při testu jaderná raketa. Ruská státní meteorologická služba Roshydromet však nyní oznámila, že se v ovzduší objevily izotopy barya, stroncia a lanthanu, což je podle Bøhmer důkaz, že ruská vláda lže a výbuch, který zabil pět jaderných inženýrů a další dva lidi a dalších šest zranil, nezpůsobila raketa, nýbrž jaderný reaktor.

Zvláštnosti okolo incidentu se objevují i nadále, v pondělí například vyšlo najevo, že lékaři, kteří ošetřovali zraněné pacienty, totiž vůbec netušili, že jsou ozáření. Lidé žijící v okolí už kvůli nedostatku informací začali ze strachu hromadně skupovat tablety s jódem. #Rusko má ostatně poměrně dobře zakořeněnou tradici nikoho (včetně vlastních občanů) při podobných haváriích nevarovat a po jejich odhalení donekonečna lhát. Pravdu tak možná budeme ještě nějakou dobu hledat.

-----

Čísla dne

$600.000.000

Americké akciové burzy se v srpnu prohýbají pod prodejními příkazy. Podle společnosti TrmTabs Investment Research, která sleduje tržní likviditu akcií, korporátní #insideri zatím během srpna každý den v průměru prodali akcie v hodnotě 600 milionů dolarů (13,8 miliardy korun). Srpen je tak na nejlepší cestě, aby se stal již 5. měsícem letošního roku, během kterých měsíční akciové výprodeje insiderů překonají 10 miliard dolarů. Podobná situace se v historii opakovala pouze jednou, a to v letech 2006 a 2007, tedy v období před příchodem posledního velkého medvědího trhu. Hromadný úprk insiderů z dlouhých pozic je dalším z řady negativních indikátorů, které varují před možným příchodem #recese.

-----

Vítěz a poražený

#Costco +5,00 % (292.38 USD)

Americká maloobchodní společnost včera otevřela svou první pobočku v Číně. Firma si od expanze, která jde lehce proti aktuálnímu trendu amerických společností zvažujících odchod z čínského trhu, slibuje, že se jí vzhledem k rychle rostoucí čínské střední třídě podaří stát jedním z klíčových maloobchodů v zemi. První nákupní den skončil relativním úspěchem. Zájem čínských zákazníků byl však tak velký, že musel být obchod z bezpečnostních důvodů zavřen dříve.

Philip Morris-7.76 % (71.70 USD)

Včera jsme konečně dostali opravdové vysvětlení pondělního poklesu společnosti #PhilipMorris. Dost možná šlo o výprodej insiderů, kteří již věděli o plánované fůzi s dalším tabákovým koncernem Altria, jež byla dnes oznámena. Akcie Altrie v reakci nejdříve rychle stoupaly, ale když vyšlo najevo, že transakce bude zaplacen v akciích, propadly se do ztráty. Tam již od začátku zamířily i akcie Philip Morris, které tak tento týden ztratily již více než 11 %.

-----

Burza

Po plusovém pondělí se americké akciové #trhy vrátily do lehkého pesimismu. Úvod obchodování ještě nesl v rytmu růstu, ale grafy nakonec skončily v červených číslech. Podle některých analytiků za to může inverzní výnosová křivka, trhy však celkově postrádaly jakékoliv pozitivní zprávy, a tak zůstaly ve své aktuální lehce pesimistické náladě. Z té nadále těží #zlato, které je již na půl cestě k 1600 dolarům za trojskou unci.

-----

Bleskově

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová včera představili živnostenský balíček, který obsahuje celkem 10 záměrů včetně termínů jejich očekávaného splnění, jež by měly usnadnit podnikání především malým a středním živnostníkům„Podnikatelé by se měli soustředit na svoji práci, ne běhat po úřadech a řešit zbytečné papírování," řekl k balíčku Havlíček.

#Brazilie je podle svého prezidenta Jaira Bolsonara připravena přijmout pomoc ve výši 20 milionů dolarů od zemí #G7 pro boj s požáry v Amazonii. Bolsonaro však přijmutí finančního daru podmínil tím, že francouzský prezident #Macron stáhne své "urážky" na jeho osobu, ve kterých jej mimo jiné nazval lhářem.

Bývalý inženýr zaměstnaný u #Google Anthony Levandowski byl obžalován z krádeže obchodních tajemství týkajících se samořídících vozidel, jež odcizil svému bývalému zaměstnavateli před tím, než přešel ke konkurenčnímu Uberu. Žaloba obsahuje celkem 33 obvinění z krádeže obchodního tajemství, a pokud bude Levandowski usvědčen, čeká ho kromě tučné pokuty i mnoho let za mřížemi.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter #uber

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.