26.08.2019 2 minuty čtení

Šokující procento lidí dle nové studie lituje toho, jak prožili své životy

Když se na celou záležitost podíváte pořádně, můžete v ní najít i pozitivní aspekt.

Dnešní doba je plná paradoxů. Žijeme v hustě obydlených městech, máme se z historického pohledu extrémně dobře a reálně nám nic esenciálního k přežití nechybí. Přesto se vyspělé západní země potýkají s epidemií samoty, rostoucím počtem případů depresí či úzkostí a velké procento mileniálů není stále se svými životy spokojeno.

Nyní k těmto pesimistickým statistikám můžeme přidat další - dle nové studie je nečekaně velké procento populace zklamáno tím, jakým způsobem doposud žili svůj život.

Britská nezisková společnost Remember a Charity se v průzkumu zeptala celkem 2000 osob na to, jaký mají názor na životní volby, které již učinili.

4 z 10 dotázaných přiznalo, že kdyby mohli, udělali by vše jinak. Někdo by mohl namítnout, že takový nával zklamání je zřejmě přímým důsledkem Brexitu.

#Studie však poskytla detailnější pohled na kořeny toho, proč lidé svých rozhodnutí litují. Mnoho lituje toho, že příliš mnoho pracovali. Další litují, že víc necestovali. A ti z dotázaných, kteří jsou již rodiči, se zároveň velmi obávají toho, jaký odkaz po sobě svým dětem zanechají.

Většina z dvou tisíc dotázaných Britů přiznala, že očekávají, že si na ně jejich blízcí budou pamatovat jako na náladové a nervózní.

Toto je opravdu bolestivý pohled, který se staví do opozice proti světu technologií, který konstantně tvrdí, že svět udělal lepším. Ano, většina dotázaných mezi svými "hříchy" vyjádřila lítost i nad tím, kolik času tráví bezmyšlenkovitě na svých telefonech.

Remember a Charity to však tak pesimisticky nevidí. Mnoho litujících si lidí podle nich zároveň dle svých odpovědí uvědomuje, že stále mají čas na to, aby se změnili a prožili vše, co se jim dosud nepodařilo.

Na výsledcích studie lze však najít ještě větší důvod k optimismu. Zdá se totiž, že 60 % všech dotázaných na svých životech ničeho zásadního nelitují. To je ve skutečnosti velmi slušné číslo. Zajímalo by mě, jaké je jejich tajemství... snad to není sebezapírání.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.