26.08.2019 6 minut čtení

Ranní zprávy 26.8.2019: Čína kazí Wall Street konec léta, falešné maso frčí a váš Mercedes vás...

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno! Čína si páteční i víkendové novinové titulky vzala pro sebe, když směrem na východ ukázala zdvižený prst. Očekává se, že #WallStreet páteční pokles zopakuje i dnes. V Británii zase řeší, jestli náhodou vozy Mercedes nemonitorují svou polohu a neodesílají ji přímo značce. A my bychom měli řešit životní styl, prý umíráme o dva roky dříve, než je evropský průměr. Jo a dole najdete kompletní přehled nejzajímavějšího obsahu nejen z pátku, ale i z víkendu. Jako vždy je veškerá zpětná vazba vítaná. Vstupte do nového týdne co nejlépe!

-----

Slova dne

„Tento proces zabavení je používán pouze v několika výjimečných případech a pouze jako poslední možnost, když klienti poruší uzavřenou smlouvu a opakovaně ignorují výzvy, aby vozidlo vrátili. Rádi bychom rovněž zdůraznili, že tímto způsobem sledování neprobíhá konstantně.“

#Mercedes-Benz se ve Velké Británii dostal pod palbu kritiky, když vyšlo najevo, že využívá lokační senzory ve svých vozech, aby zjistil, kde se nacházejí vozy neplatících zákazníků a mohl je zabavit. Výše zmíněnou citací se mluvčí značky snažil situaci zachránit. Kauza však i přesto vyvolala obavy o soukromí majitelů vozů této značky. Lokátory obsahují všechny nové vozy Mercedes-Benz v Evropě a jsou používány v případě autonehody. Německý výrobce luxusních vozů je však tu a tam sám zapíná, aby našel auta neplatičů. Prominentní britský politik a bývalý ministr David Davis v reakci vyzval vládu, aby zahájila vyšetřování celé záležitosti.

-----

Čísla dne

1.5 miliardy USD -> 9.1 miliardy USD

Jak se vám líbí výše ukázaný růst tržní kapitalizace? Společnosti #BeyondMeat, která se svými veganskými alternativami produktů z masa, stala fenoménem nejen u spotřebitelů, ale i na burze, jej zvládla za 30 dní. Po květnovém #IPO společnost za pouhý měsíc znásobila svou tržní kapitalizaci více než 6krát. Již první obchodní den akcie vzrostly z 46 na 66 dolarů za kus. V červenci již cena vystoupala až na 235 dolarů za akcii. Pak následoval pokles a nyní cena po asi 9% růstu čeká, co bude dál. Globální trh s masem má hodnotu 1,4 bilionu dolarů a analytici očekávají, že branže alternativního masa si v následujících letech bude z této částky ukusovat stále víc.

-----

Vítěz a poražený

The Royal Bank of Scotland +4,83 % (2.2550 USD)

Hledat v pátek na akciových trzích výherce je poměrně těžké. Potenciál měl třeba Salesforce.com, jehož výborné výsledky znamenaly růst o 22 %, avšak po čínské panice společnosti zůstal pouze desetinový růst o 2,2 %. O 3.1 % původně vzrostl také #Boeing, který podle FAA bude moci brzy opět poslat do vzduchu modely 737 Max, ale posléze zisky odevzdal a skončil pouhé půl procento v plusu. Jednou z mála evropských akcií, které v pátek rostly, byla #RoyalBankofScotlant. RBS se chystá na změnu CEO. Odcházejícího Rosse McEwana by měla nahradit Alison Rose.

Foot Locker-18.91 % (51.36 USD)

I přesto, že páteční akciové trhy se vesele červenaly a mezi poraženými bychom našli například i #Hasbro (-8.94 %), #Mattel (-6.90 %), #AMD (-7.40 %), #Dell (-6.59 %) nebo #Nordstrom (-7.09 %), vítězem mezi poraženými se stal #FootLocker, výrobce obuvi, jehož obchod pravděpodobně najdete v nejbližším obchodním centru. Společnost se rozhodně nepřidala k dalších americkým maloobchodníkům, když v pátek zveřejnila katastrofální výsledky za 2. kvartál. Příjmy společnosti meziročně klesly o 33,3 % a za očekáváním zaostaly o 60 milionů dolarů.

-----

Burza

Páteční obchodování Američanům zkazila Čína, která se rozhodla vypálit další projektil v obchodní válce. Peking se totiž chystá uvalit cla ve výši 5-10 % na americký dovoz o roční hodnotě 75 miliard dolarů. Cla se budou vztahovat mimo jiné na sojové boby, ropu nebo automobily. Všechny tři hlavní indexy (stejně jako ropa) odepsaly více než 2 %. Profitovalo naopak zlato.

Kdo však zatím negativním zprávám z USA odolává, je #Prazskaburza. Ta rostla druhý týden v řadě, přičemž Index #PX opět táhl především #Avast, který během dvou týdnů zvýšil svou tržní hodnotu o 20 miliard Kč. Druhým tahounem je #CETV, jejíž akcie od začátku roku vzrostly již o téměř 78 % a týden uzavřely na nejvyšší hodnotě od roku 2013.

-----

Bleskově

Češi dnes umírají zhruba o dva roky dříve než průměrní Evropané. Starší část populace se navíc začíná s civilizačními chorobami typu srdečních onemocnění, cukrovek či vysokého tlaku potýkat oproti evropskému průměru rovněž dříve. Za podprůměrně dlouhým životem Čechů je dle odborníků především špatný životní styl.

Donald #Trump po čínské eskalaci obchodní války prostřednictvím Twitteru americkým společnostem přikázal, aby začaly hledat alternativu k Číně a přenesly svou výrobu zpět do USA. Dle ekonomických expertů to však vzhledem k výrobním podmínkám v Číně i velikosti čínského trhu není bez vážných ztrát pro většinu společností dost dobře možné.

Americký výrobce elektromobilů #Tesla hledá v Německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko vhodnou lokalitu pro vybudování možné výrobní linky. CEO Elon #Musk v dubnu na Twitteru napsal, že společnost "zvažuje" postavení velké výrobny v Německu.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.