10.09.2018 3 minuty čtení

Apple iPhone je nejcennějším produktem na akciovém trhu

Smartphone z dílny Apple je největší dojnou krávou na akciových trzích. Více než 10 let po svém debutu zůstává hlavním zdrojem příjmů společnosti sídlící v Cupertinu, první americké společnosti, jež dosáhla tržní valuace bilion dolarů.

Očekává se, že Apple samotný dosáhne v tomto fiskálním roce tržeb ve výši 165 miliard dolarů, což představuje 62 procent celkových plánovaných tržeb.

Jedná se o ohromující množství peněz vezmeme-li v úvahu, že se jde o jedinou produktovou řadu. K uvedení čísla do kontextu postačí, když si uvědomíme, že Apple utrží za prodeje iPhonů více peněz než 492 z 500 spo­lečností akciového indexu S&P 500.

Popravdě by mohl Apple využít své roční tržby za iPhone na koupi Tesly (tržní valuace 45 miliard dolarů) a General Electric (tržní valuace 108 miliard dolarů), přičemž by společnosti stále slušných 12 miliard zbylo.

Že se jedná skutečně o ohromnou částku dokazuje i fakt, že překonává například i předpokládané tržby z online obchodu společnosti Amazon, kde se hovoří o 125 miliardách dolarů.

Vzhledem k tomu, jak je Wall Street u vytržení z iPhonu, není překvapením, že mají investoři obrovská očekávání z oznámení nových modelů, které proběhne ve středu. Akcie společnosti vzrostly jenom v srpnu téměř o 20 procent, což byl jejich nejlepší měsíc za posledních téměř 10 let.

Hlavní tahoun nejenom indexu S&P 500

Apple a Amazon jsou opravdovými obry mezi ostatními společnostmi indexu S&P 500. Tyto dvě široce držené akcie v letošním roce vygenerují zhruba 29 procent celkových zisků všech společností v tomto indexu. Z dlouhodobého hlediska Apple závodí absolutně ve vlastní lize. Od konce roku 1999 společnost samotná vytáhla index pětiset největších amerických společností o 11 procent nahoru a zaznamenala více než polovinu všech zisků technologického sektoru.

Úspěch této technologické společnosti má dopad na miliony lidí, protože její akcie bývají opěrným bodem ve vzájemných fondech a nejrůznějších amerických důchodových účtech. Podle údajů společnosti Morningstar vlastní téměř 5 tisíc vzájemných fondů akcie Apple v celkové hodnotě 350 miliard dolarů.

Apple = iPhone?

Apple se snaží dělat určité pokroky při diverzifikaci svého podnikání v pozadí za iPhonem. Divize služeb společnosti, která už zahrnuje mimo jiné App Store, Apple Pay, iTunes a Apple Music, se v loňském roce dokázala vyšplhat na tržby ve výši 30 miliard dolarů. Očekává se, že v letošním roce by mohla vzrůst o 25 procent na 37,5 miliardy dolarů a v příštím roce dokonce na 45 miliard.

Zatím však stále zůstává hlavním středobodem zájmu iPhone. Uvidíme, co se bude dít ve středu, nicméně investoři doufají, že Apple nabídne více variant modelů k iPhonu X, které přesvědčí mnoho stávajících jablíčkářů k upgradu svého starého modelu za novější. V současné době používá více než 500 milionů uživatelů iPhone modely starší dvou let.

Pokud by se podařilo společnosti přesvědčit tuto masu lidí ke změně za novější model, rozhodně by to byla velmi dobrá zpráva jak pro Apple samotný, tak Wall Street. Možná i díky pozitivnímu očekávání zvedl analytik Michael Olson z PiperJaffray cílovou cenu akcií Apple na 250 dolarů.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední rok

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.