17.07.2018 5 minut čtení

Chcete zbohatnout? Pak se zaměřte na fintech

Fintech je rychle rostoucí odvětví, ze kterého jsou bez nadsázky nadšení, jak drobní podnikatelé, tak ředitelé nadnárodních společností. Nové technologie mají potenciál změnit způsob, jakým v současnosti provádíme finanční transakce, čímž by se mohlo stát mnoho lidí velmi bohatých.

Nové technologie jsou vyvíjeny tak rychlým tempem, že je velmi obtížné si o nich udržet alespoň základní přehled. To platí zejména pro odvětví financí. Jaké momentální trendy mají největší šanci uspět v blízké budoucnosti?

1. Kryptoměny

Není žádným tajemstvím, že se kryptoměny v současné době stávají velkým byznysem. Spousta lidí se snaží zbohatnou prostřednictvím tzv. ICO (počáteční nabídka mincí) nebo vyvíjením vlastních kryptoměn a tak spotřebitelům rostou možnosti jejich využití takřka ze dne na den.

Objevuje se však čím dál více obchodníků, kteří se snaží nabídnout naivním investorům v podstatě bezcenná digitální aktiva. Kryptoměnový trh je velice mladý, projde jistě bouřlivými změnami, ale rozhodně patří mezi odvětví, které stojí za to sledovat.

2. Blockchain

Nelze mluvit o kryptoměnách aniž bychom zmínili i blockchain – technologie na které jsou kryptoměny postaveny a která činí vše realitou. Blokový řetězec je v podstatě decentralizovaná digitální účetní kniha distribuovaná všem uživatelům sítě – veškerá data jsou k dispozici všem uživatelům a po záznamu dat není možné provádět v účetní knize jakékoliv změny.

Tato technologie však má mnohem širší aplikaci, a to jak v oblasti zdravotní péče, kde by mohla být využita k ukládání zdravotních záznamů a jejich zpřístupnění oprávněným uživatelům, tak má především potenciál k narušení finančních trhů, tak jak je v současnosti zná­me.

3. NFC

Komunikace na krátkou vzdálenost (Near Field Communication) již mění způsob, jakým provádíme platby. V mnoha zemích se používá k umožnění bezkontaktních plateb, kdy mohou lidé své platební karty, jak všichni víme, ke čtečkám pouze přikládat. Zároveň je tato technologie zabudovávána do nejmodernějších smartphonů, a dokonce může být i chirurgicky implantována do lidského těla (například ruky), pak bude možno platit doslova pouhým mávnutím ruky.

Samozřejmě, je před námi ještě dlouhá cesta, než budeme všichni chodit s těmito implantáty, ale jak se NFC dostává do širšího podvědomí, bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se bude rozšiřovat jeho využití.

4. Zvýšená regulace

Fintech průmysl se vyvíjí velice rychle a vývoj se snaží zachytit i regulatorní orgány. Například platba daní je v současnosti velmi diskutabilní otázkou. Je velmi pravděpodobné, takřka nevyhnutelné, že budou vznikat instituce a řídící orgány, které budou klást důraz na regulaci softwaru i hardwaru. Finanční odvětví je rychle měnící se průmysl, který vyžaduje maximální bezpečnost.

Zvýšená regulace však nemusí být negativním opatřením ba naopak. Regulace může ve skutečnosti způsobit, že se odvětví stane silnějším a bezpečnějším, zvýší důvěru spotřebitelů, a především institucionálních investorů. Díky tomu bychom mohli být svědky nárůstu množství inovací – poptávka uživatelů bude řídit i nabídku.

5. Méně startupů a více zavedených společností

Na trhu fintech jsou historicky zakořeněné především startupy, které se dokázaly popasovat s implementací inovací lépe než nadnárodní konglomeráty. Ale takové poměry zde nemusí panovat do nekonečna. Časy se mění. Nyní se tytéž startupy musí potýkat s rostoucí konkurencí větších a více zavedených firem, které se postupem času novým technologiím také přizpůsobují.

Tato změna však nemusí být nutně k horšímu. Větší organizace mají více zdrojů a odborných znalostí takřka na dosah ruky. Na rozdíl od startupů, které jsou často více „v kontaktu“ s veřejností. Dobrou zprávou je, že celá soutěžení může mít ve finále pozitivní dopad na celé odvětví. Může podpořit inovace v rámci společností všech velikostí.

Závěr

Budoucnost fintech je velmi aktuální otázkou. Současný průmysl klade značný důraz na technologii a ta se neustále vyvíjí. Jedinou věc však můžeme říct s jistotou. Trh s fintech je připraven na další disrupci a odměny čekají právě na ty, kteří budou disponovat správnou kombinací inovací a praktičnosti.

Zmíněných 5 trendů bude zdrojem velké změny, alespoň v příštích několika letech. Kdybychom byli schopni předpovědět jakým způsobem, pak bychom byli všichni velmi bohatí, ale nejsme věštci. Každopádně můžeme říci, že bude velmi zábavné toto odvětví sledovat, ať už jako pasivní pozorovatelé nebo zainteresovaní podnikatelé či investoři.

Jedna věc je jistá. Je velmi vzrušující být součástí tohoto průmyslu a bude zajímavé vidět, jak se nadále rozvíjí. Pokud vidíte v některé ze zmíněných trendů příležitost, možná to bude právě ta pravá změna.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.