04.10.2020 12 minut čtení

Chcete být do 30 milionářem? Zaručený návod pro trpělivé povahy

Pokud je vám právě kolem 20 let, máte tu nejlepší startovní pozici k tomu, aby z vás byl za deset let svobodný člověk s dostatečným pasivním příjmem. Stačí špetka trpělivosti, skromnosti a učenlivosti.

Nebojte, nejedná se o žádný bombastický návod na členství v MLM skupině obchodující s kosmetikou, kryptoměnami, pojištěním a zlatem v jednom. Nic proti MLM systémům, jsou určitě dobrou školou, ale pro vás teď bude vhodnější jiná cesta.

Jedná se o desetiletý „akční“ plán, po jehož splnění budete schopni žít svobodný život nezávislý na zaměstnavatelích, politické situaci atd.

Zkusit ho samozřejmě může každý, existuje mnoho variant přizpůsobených situaci, ale někteří lidé pro to mají jednoduše lepší startovní podmínky - nemít závazky je velkou výhodou! Pokud mezi ně patříte, gratuluji, svobodný život nikdy nebyl blíž.

Kariérní roadmapa

Práce doma

Pokud je vám kolem 20, pravděpodobně stále ještě máte možnost bydlet u rodičů. To je skvělý výchozí bod, protože vaše náklady jsou v ten moment skoro na nule. Proto po střední škole ani vteřinu neváhejte a najděte si práci. Jakoukoli. Díky nulovým nákladům si okamžitě začnete vytvářet finanční základ pro budoucí investice. Vysoká škola do tohoto plánu nezapadá, proto ji můžete vynechat.

Pokud bydlíte v Praze, budou díky nízkým nákladům a dobře placené práci přibývat finance o něco rychleji, než na malém městě. Dokud se vás netýká nájem, má Praha či jiné velké město v tomto směru ohromnou výhodu. Případně to můžete řešit tak, že budete bydlet u rodičů na malém městě a dojíždět (autobusem či vlakem) za prací do většího, klasicky v Čechách do Prahy a na Moravě do Brna. Náklady na dopravu budou relativně nízké, cca kolem 3 tisíc korun měsíčně, ale rozdíl ve výplatě může být dle pozice i 10 až 20 tisíc korun.

Abyste si nepřipadali nepatřičně, můžete rodičům přispívat nějakým měsíčním poplatkem. I tak by vaše měsíční náklady v celkovém součtu neměly přesáhnout 10–12 tisíc korun. Pokud budete dojíždět za prací například do Prahy, měla by se vaše měsíční odměna pohybovat kolem 30 tisíc korun, to je dnes standard na průměrných administrativních pozicích. Ale i klasické manuální práce už jsou dnes na podobně vysoké úrovni, někdy dokonce o něco výše.

Pokud máte to štěstí, že můžete u rodičů zůstat i několik let po škole, využijte to. Snažte se kariérně růst, vzdělávejte se a hlavně buďte skromní. Mnoho mladých lidí dělá tu chybu, že neumí šetřit. Jakmile si najdou práci, okamžitě chtějí vlastní byt, vlastní auto, chodit na rande, na akce s přáteli. Vy se od toho musíte dokázat oprostit a pilně pracovat na naplnění svého snu. Podmínky pro to už nikdy nebudou lepší!

Nejlepší začátek kariéry? K angličtině si během půl roku doplňte francouzštinu a vyrazte do kanadské Ottawy

Práce v zahraničí

Je však možné, že bydlet u rodičů nemůžete. Nebo že nedokážete odolat pokušení vyrazit každou chvilku s přáteli na akci a utrácet. Na to existuje řešení v podobě práce v zahraničí. Jak známo, v ekonomicky silnějších státech je možné se dopracovat k mnohem vyšším výdělkům a pokud člověk dokáže žít skromným životem, může se po pár letech vrátit do česká jako poměrně bohatý člověk.

Pokud vám práce v zahraničí dává smysl, je vždy dobré vybírat zemi podle jazyka, kterému vládnete. Ano, angličtinou se sice domluvíte všude, ale místní jazyk může významně pomoci k vyšším výdělkům. Pokud tedy umíte německy, neváhejte vyrazit za prací do Německa či Rakouska. Je to v podstatě ta nejjednodušší varianta, v obou zemích jsou cca trojnásobně vyšší platy než v Česku a práci si můžete snadno zařídit přes české MPSV, agentury a nebo i známé.

Pokud jste trochu dobrodružnější povahy a nedělá vám problém naučit se jazyk, zkuste své štěstí v některé ze severských zemích. Výplaty mohou být často i na vyšší úrovni než u našich sousedů. Zde je však potřeba mnohem větší trpělivost s hledáním práce.

Pokud je vaším jazykem angličtina, nabízí se hned několik zajímavých možností – Velká Británie, Nový Zéland, Austrálie, USA, Kanada. Ačkoli Velká Británie by se díky své poloze v Evropě mohla zdát dobrou volbou, kvůli vysoké konkurenci na trhu práce a politické situaci ji řadím v těchto možnostech spíše níže.

Nejlepšími volbami pro pracovní migraci se jeví Nový Zéland a Kanada. Vyřízení všech potřebných dokladů sice není procházka růžovým sadem, ale pokud se vám to podaří, otevře se vám svět netušených možností. Ačkoli v těchto zemích pravděpodobně začnete na těch nejnižších pozicích, neustále na sobě pracujte a snažte se růst. A networkujte! Hodně vám může pomoci internet, sedněte ke svému LinkedIn a seznamte se s co nejvíc místními podnikateli, manažery atd. Choďte na konference, semináře. A přitom si stále zachovávejte svou skromnost a neutrácejte za zbytečnosti.

Vytvořte tým

Jakmile rozjedete nějaký příjmový a nákladový systém, který jste schopni dodržovat, přichází na řadu další fáze. Naplno pracovat a přitom si udržovat přehled o vhodných investicích a celkovém dění na trhu není zrovna jednoduché (ačkoli Warengo v tomto směru velmi pomáhá!). Tou prací naplno myslím časté přesčasy a oddanost práci. Tech pár let to vydržíte a za ten výsledek to stojí.

Každopádně v této fázi byste měli dát dohromady svůj podpůrný tým. Ten by se měl skládat z finančního poradce a realitního makléře. Pokud je máte mezi známými a jsou kvalitní, je to pro vás bonus. Pokud ne, opět se vydejte hledat třeba přes internet, seznamte se s více odborníky a časem si podle kvality i sympatií vyberte ty hlavní.

Finanční poradce + realitní makléř = váš „mozkový trust“

Pokud už máte zajištěný nějaký pravidelný příjem a náklady ve víceméně stabilní výši, dokážete s těmito poradci plánovat svou budoucnost. Kvalitní finanční poradce dnes neřeší jen pojištění, jako tomu bylo ještě před několika lety, ale dokáže s vámi plánovat celkovou správu vašeho finančního portfolia. Realitní makléř vám zase může dodávat kvalitní zprávy z realitního trhu a v další fázi pro vás vyhledávat a vyjednávat vhodné nemovitosti k zainvestování.

Pokud budete pracovat v Česku, není problém se s tímto svým týmem scházet pravidelně a řešit investiční možnosti. Pokud budete pracovat v zahraničí, udržujte online kontakt a zajímejte se o to, co se na trhu děje. Každopádně si tento tým určitě vytvořte, udělá za vás spoustu práce.

Investujte

Dividendy na začátek

Jakmile na vašem účtu začnou přibývat první ušetřené peníze, můžete se začít rozhlížet po investicích. Samozřejmě konzervativních, žádné kryptoměny apod. Realitní investice přijdou na řadu až později, takže zatím využívejte znalostí svého finančního poradce, a to spíše pro korekci vašich rozhodnutí.

Tradičně byste své portfolio měli začít skládat z akcií velkých a stabilních společností. Několik dividendových titulů jako Royal Dutch Shell, Daimler, Sanofi či McDonald´s ochrání vaše peníze před znehodnocením a ještě něco málo přihodí. Konzultuje investice se svým finančním poradcem, který vám pomůže udržovat přehled a zároveň pomoci optimalizovat cashflow. Dividendy nevybírejte, zbytečně by se zdanily, reinvestujte je.

Po cca 3–4 letech (ano, trpělivost je opravdu třeba) by měl přijít na řadu váš realitní makléř. Pokud jste dostatečně optimalizovali své cashflow, měli byste mít za toto období našetřeno něco kolem milionu korun, někdy i více, pokud se vám dařilo držet náklady na minimu a zároveň například kariérně růst. Většina těchto financí by měla být uložena v dividendových titulech a vybírat je budete podle toho, jak je na tom ekonomika. Pokud budeme počítat s tím, že v rámci ekonomického cyklu nyní přijde recese, nakupovali byste své akcie za velmi příznivé ceny a za pár let byste mohli vybrat zajímavé zisky. Po třech letech dokonce bez zdanění.

Vybírejte si dividendové tituly spíše v zahraničí, než na Pražské burze. Nemovitosti zase v menším městě

Realitní investice

Proberte se svým realitním makléřem možnosti a nechte ho hledat vhodné investice. Čas vás nijak netlačí, takže si můžete počkat na dobrou cenu. Pro začátek je nejlepší začít s investováním ve vašem rodném městě, pokud to tedy není zrovna Praha. Ceny nemovitostí tam nejsou tak vysoko a nájmy jsou v ucházející výši. Zároveň zde máte přehled o tom, jak se ve městě investuje do infrastruktury, zda je zde o bydlení zájem a jaké lokality jsou nejlepší.

Do samotného nákupu nemovitosti můžete zapojit také svého finančního poradce. I když totiž budete mít našetřený milion a cena pěkného 3+1 na menším městě se v případě dobré práce vašeho makléře bude kolem takové částky pohybovat, může pro vás vyjít výhodněji kombinace hotovost + úvěr. Vždy je důležité si toto propočítat a zjistit, kolik vám mohou vydělat peníze v investicích a kolik zaplatíte na úrocích.

Pokud tuto situaci nepodceníte, můžete mít po pěti letech svého plánu třeba i tři investiční byty v menším městě. Díky části placené v hotovosti pak budou měsíční splátky o něco menší, než nájemné, které budete dostávat, čímž zvýšíte své příjmy.

Opakujte

Pokud byste po pěti letech a prvních úspěšných investicích skončili a přešli do standardního režimu zahrnujícího automobil, krásné bydlení, založení rodiny atd., bude to tak trochu polovičaté řešení. Pořád vás ještě bude čekat klasická práce a díky nově vytvořeným závazkům v ní jen tak neskončíte. Vytvořili byste si tedy spíše jen takový hezký boční příjem. Proto je dobré ještě pár let vydržet.

Pokud uznáte za vhodné a budete schopni sehnat dobré místo, můžete se ze zahraničí přesunout zpět do Čech, abyste mohli už trochu více času věnovat svým investicím. Stále si však udržujte skromnost a buďte trpěliví. Díky prvním investičním pronájmům a vhodně zainvestovaným akciím bude vaše finanční konto růst zase o kousek rychleji. Využívejte síly skládaného úročení.

Skládané úročení hraje ve váš prospěch, využijte toho

Užívejte

Po deseti letech byste se měli dostat do onoho vytouženého stavu finanční svobody a nezávislosti. Ve vašem portfoliu by mělo být několik nemovitostí, ať už bytů, tak případně i domů, pokud váš realitní makléř odvede dobrou práci. Díky částečné platbě v hotovosti byste měli mít hypotéky z prvních nemovitostí splacené během pár let. Část vašich financí by pak měla zůstávat v akciových titulech, kde můžete v dlouhodobém horizontu očekávat velmi zajímavé zhodnocení.

Co dál? To už je jen a jen na vás. Můžete pokračovat v investicích do nemovitostí a obchodování na burze a postupně přidávat tempo a růst. A nebo si opravdu nechat těch pár nemovitostí jako boční příjem a najít si zábavnou práci podle vlastní chuti, ne podle výplaty. Fantazii se meze nekladou a po takové cestě už nepochybně sami budete vědět, jak by měla vaše budoucnost vypadat.

#investovani #prace #kariera #dividendy #prijem #pasivniprijem

Hodnocení: +71
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Hm, pozdě :D
  +2
 • Inspirativní myšlenky, ale je to dost zkreslené:

  1) dividendové tituly nakupované po tisícikorunách nevygenerují téměř žádný příjem (nerostou na ceně, takže tam bych to moc neviděl). 

  2) za 3 roky ušetřit milion = měsíčně 27 tisíc - to není moc reálné ne s průměrným platem 35 tisíc hrubého (=čistého 30 tis. cca)

  3) myšlenka na nemovitosti je správná, ale nedokáže se to přeci za 7 let zaplatit - to by potřeboval další peníze, které jdou ale obvykle na splátku hypotéky => nic se negeneruje, pouze podobný příjem a postupné splácení hypotéky (asi 30 leté, aby fungoval výnos z nájmu na pokrytí hypotéky), takže ve 30 letech to určitě nebude splacené

  Celkem se mi článek líbí, je zajímavý, ale spíše nepraktický. Zbytečně si někdo může myslet, že ve 30 bude mít pasivní příjem bez práce (i příjem z nájmu není konstantní, garantovaný, pasivní ...). 

  +1
 • no cele to je velmi pekne v teorii, v praxi, nasetrit milion za 3-4 roky, to musi byt celkom zahul, a investovat do 3 bytov do 30tky a mat to vsetko zauverovane, tiez riziko...beriem to tak ze som zil niekolko rokov v Prahe (5+) a nevidim to uplne realne, specialne pri nakladoch na byvanie nie u rodicov, a dosiahnutie 30tis+ hned po skole...ked ma clovek 20 rokov, tiez nevidim uplne realne...

   

  0
Doporučené příspěvky
14 minut
10 minut
6 minut
11 minut
7 minut
17 minut
6 minut
6 minut
7 minut
8 minut
6 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
14 minut
10 minut
6 minut
11 minut
7 minut
17 minut
6 minut
6 minut
7 minut
8 minut
6 minut
6 minut