25.08.2019 7 minut čtení

Jak si nejvýkonnější CEOs organizují čas? Dle studie Harvadru používají těchto 6 strategií

Říká se, že čas můžete buď trávit, nebo investovat. Bez pořádného time managementu se však snadno může stát, že budete časem úspěšně mrhat.

Také se vám stává, že si začnete psát list věcí, které je potřeba udělat a po čase s hrůzou zjistíte, že se neustále rozrůstá? Máte pocit, že by den musel mít aspoň 48 hodin, abyste stihli vše, co chcete v pracovním, osobním i společenském životě?

Tyto potíže jsou často typické pro osoby na vedoucích pozicích v byznysu, kde jsou zodpovědní za hromadu věcí a reálně zpravidla nemají čas stihnout vše, co by chtěli. #Timemanagement je přitom tím, co nakonec většinou rozhodne, jestli váš projekt dopadne úspěchem, nebo selháním.

Na rozdíl od peněz má čas také jednu nepříjemnou vlastnost - ztracený čas se vám už nikdy nepodaří získat zpět. A pokud nezvládnete strategii organizace času správně, můžete tím z vedoucí pozice velmi snadno ohrozit i to, jak se daří vaší společnosti a jak dokáže být efektivní.

Harvard Business School se proto rozhodla vypracovat studii a zjistit v ní, jak to ti nejefektivnější lídři dělají. Zaměřila se proto na výkonné ředitele 27 veřejně obchodovaných společností s průměrnou hodnotou 1,3 miliardy dolarů. Ve spolupráci s jejich výkonnými asistenty se během tří měsíců podařilo přesně zaznamenat, jak tito lídři strávili celkem 60 000 hodin včetně jejich náplně.

Studie se částečně zajímala i o to, jak tato skupina vrcholových manažerů v průměru rozděluje svůj čas a měla ambici přinést na základě výsledků doporučení, jak využití času udělat ještě efektivnějším.

Závěr studie přinesl celkem 6 strategií práce s časem, které se opakovaly nejčastěji a mohly by pomoci zásadně vylepšit i váš kalendář:

1. Přestávky a čas pro sebe nesmí chybět

Nikdo z nás není nadčlověkem, který dokáže bez zastavení jet na 100 % od rána do večera. Zejména pro ty, kteří musí být při práci maximálně soustředěni, jsou pravidelné přestávky extrémně důležité. A 10minutový odpočinek určitě vaši společnost nepošle do konkurzu.

Tyto malé mezery vám umožní znovu popadnout dech, zkontrolovat, co je nového a plně se zorientovat před tím, než se znovu naplno ponoříte do práce. Například Warren Buffet má každý den vyhrazený čas na čtení. A vaše rodina by tu a tam určitě uvítala nějakou zprávu.

Pokud opravdu nestíháte, zařaďte si do rozvrhu i opakující se každodenní aktivity, jako je cesta na poštu, vyvenčení psa, návštěva posilovny, vyzvednutí věcí z čistírny či dětí ze školy. Všechny tyto rutinní drobnosti ukusují z vašeho denního časového budgetu a pro správné strategické rozložení zbývajícího času je na místě mít o nich přehled a počítat s nimi.

2. Nechejte si mezi schůzkami čas navíc

Jen málo schůzek začíná a končí přesně v naplánovaný čas. Nejenže se někdo z účastníků může zdržet, ale není žádnou výjimkou, že se diskuze důležitého tématu protáhne a potřebujete pár minut navíc, abyste vše dotáhli do konce. Počítejte s tím dopředu, abyste nebyli už od rána zbytečně ve skluzu u všech ostatních denních povinností.

3. Delegovat, delegovat a zase delegovat

CEOs, kteří si nedávají pozor, mohou strávit klidně i celé hodiny tím, že odpovídají na otázky zevnitř i vně své společnosti. Je to vcelku nevyhnutelný aspekt každé pracovní pozice, ve které musíte činit rozhodnutí. Není to však zdaleka jediná role, kterou by měl CEO plnit. Plánování a vytváření budoucí vize pro vaší společnost je minimálně stejně důležité, jako dohled nad každodenním rozhodováním.

Abyste tento problém efektivně vyřešili, udělejte dvě věci: Umožněte svým vedoucím pracovníkům, aby rozhodnutí na denní bázi prováděli sami a zařaďte si do kalendáře pravidelný, ničím nerušený čas na plánování. Pokud si neuděláte čas na přemýšlení o budoucím vývoji, vaše společnost bude pracovat pouze s krátkodobými cíli, což ji učiní zranitelnou i vůči menším komplikacím a narušením.

4. Připravte si vše na zítřek ještě dnes

Ukončit dnešní agendu, okamžitě vypnout a zamířit do postele není strategie, s kterou lze dlouhodobě úspěšně vést cokoliv. Připravte se na konci dne na vše, co vás čeká zítra. Bude se vám lépe spát, budete lépe připraveni na nečekané okolnosti a nestane se vám, že budete muset u snídaně nervózně listovat kalendářem a zjišťovat, co všechno dnes musíte stihnout.

5. Přidejte čas pro rozvoj sebe i týmu

Jakmile máte svůj kalendář plně pod kontrolou, je načase vymezit si čas pro další rozvoj způsobu vašeho vedení. Jen tak získáte možnost udělat vše ještě efektivnějším a časově méně náročnějším.

Na úvod byste měli identifikovat oblasti, ve kterých se vy i váš tým můžete zlepšit. Možná máte dlouhodobě problém s delegováním, protože stále dostatečně nevěříte úsudku vašich podřízených. Nebo si při snaze plánovat další rozvoj nevíte rady s tím, kde začít.

Pokud vůbec netušíte, jak s osobním rozvojem a neustálým posouváním schopností vašeho týmu začít, zkuste zvážit najmutí kouče, který vám s identifikací problémů a navrhnutím způsobů, jak na nich zapracovat, může pomoci.

6. Opatrně s emailem

Zatím o tom nebyla ani zmínka, ale tím největším závažím, které většina ředitelů každý den na svých bedrech nosí, je... email. Je to obrovský žrout času. Lidé ve vedoucích pozicích mají navíc často pocit, že musí na vše odpovídat, ať už je noc nebo víkend, jsou v posteli nebo ve sprše.

Řešení elektronické pošty by mělo vycházet z firemní kultury, ale jednou z nejlepších strategií pro řešení interních dotazů je odpovídat na ně osobně z očí do očí nebo po telefonu (vždy, když je to možné). Vaše odpovědi budou srozumitelnější a budou produkovat výrazně méně doplňujících dotazů, než spěšně napsané mailové odpovědi.

A jak si udělat čas na to, abyste se mohli setkat s lidmi, kteří vám píší? Ti nejlepší z nejlepších si ve svém rozvrhu vždy vyhrazují čas, ve kterém se jdou projít pracovními prostory (nejlepší manažeři toto dělají tak často, jak jen mohou). Nejde o žádné neohlášené kontroly, ale o přátelské návštěvy, které dávají všem jasné znamení, že komunikační kanály směrem k vám jsou otevřené a zároveň vám umožňují poznat všechny podřízené lépe i na osobní úrovni.

 

#osobnirozvoj #organizacecasu #ceo

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.